Club Championships Standings

Below are the standings for the overall club championship, and also each age group category beneath, for all events up to the final event of the season on 2nd October 2016, Drax Triathlon.

Senior Club Championship (Overall)

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 8 302.58
2 Steven Dews V30 3 301.55
3 Dave Burrows V30 6 265.05
4 Sarah Weston V30 5 235.21
5 Felicity Caddick V30 4 234.84
6 Phil Caddick V40 4 230.41
7 Lorna Watson V40 4 191.41
8 Susie Foster V40 3 191.30
9 Mike Evans V30 2 174.96
10 Andy Shrimpton V50 2 168.94
11 Mick Osborne V50 2 159.60
12 James Goodman V30 2 159.33
13 Naiomi Saunders V30 2 153.02
14 Kurt Haendlmayer V50 1 90.71
15 Paul May V30 1 90.41
16 Tim Wright V40 1 77.41
17 Kirstine Gerhold V40 1 72.76
18 Heather Blakey V40 1 72.17
19 Nikki May V40 1 68.78
20 Kath Cooke V40 1 62.69
21 Anne Lewis V50 1 62.21
22 Helen Dews V40 1 57.91

Senior V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 301.55
2 Dave Burrows V30 5 265.05
3 Sarah Weston V30 5 235.21
4 Felicity Caddick V30 4 234.84
5 Mike Evans V30 2 174.96
6 James Goodman V30 2 159.33
7 Naiomi Saunders V30 2 153.02
8 Paul May V30 1 90.41

Senior V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Phil Caddick V40 4 230.41
2 Lorna Watson V40 4 191.41
3 Susie Foster V40 3 191.30
4 Tim Wright V40 1 77.41
5 Kirstine Gerhold V40 1 72.76
6 Heather Blakey V40 1 72.17
7 Nikki May V40 1 68.78
8 Kath Cooke V40 1 62.69
9 Helen Dews V40 1 57.91

Senior V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Andy Shrimpton V50 2 168.94
2 Mick Osborne V50 2 164.17
3 Kurt Haendlmayer V50 1 90.71
4 Anne Lewis V50 1 62.21

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Olivia Bulmer Junior 4 258.63
2 Dominic Weston Junior 3 218.56
3 Joshua Weston Junior 3 210.76
4 Max Hargreaves Junior 2 181.80
5 Ciara May Junior 2 170.07
6 Harry Blakey Junior 2 139.32
7 Nyah May Junior 2 137.75
8 Flynn Goddard Junior 2 131.56
9 Jackson Goodfellow Junior 1 89.95
10 Jody Pycroft Junior 1 74.37
11 Mia Haendlmayer Junior 1 74.27
12 Frances Diver Junior 1 73.16
13 Gracie Wright Junior 1 50.05

For all the rules and scoring information on the Club Championship series, please see this page.  The completed events so far have been York Triathlon on 24th April 2016, Pocklington Triathlon on 1st May 2016, Driffield Triathlon on 22nd May 2016, Southport Triathlon on 22nd May 2016, York Junior Triathlon on 29th May 2016, Shropshire Triathlon on 29th May 2016, Leeds ITU Triathlon on 12th June 2016, Allerthorpe Sprint Triathlon on 19th June 2016, ETU Aquathlon Championships on 25th June 2016, Windermere Triathlon on 3rd July 2016, Ripon Triathlon on 11th July 2016, Goole Triathlon on 17th July 2016, Holmfirth Junior Triathlon on 17th July 2016, Castle Howard Triathlon on 24th July 2016, JLL Property Triathlon on 29th July 2016, Ellerton Sprint Triathlon on 6th August 2016, and Allerthorpe Classic Triathlon on 7th August 2016, Bassenthwaite Triathlon on 13th August 2016, Tri Liverpool on 14th August 2016, Sundowner Sprint Triathlon on 2nd September 2016, Nidderdale Triathlon on 10th September 2016, Brownlee Triathlon on 24th September 2016, Brigg Triathlon on 25th September 2016, and Drax Triathlon on 2nd October 2016.