Results Update (and don’t forget our AGM on 16th August…)

Before we get into a catch up on missed results over the past few weeks, please don’t forget that our first AGM meeting is scheduled on Thursday 16th August.  Please see the post below for further information:

Yorkshire Vikings Notices

Onto our results catch up, and we have lots of results to catch up on.  After a slight delay in reports whilst we begin to discuss how we bring Yorkshire Vikings on to the next level, our results catch ups should now be back into it’s normal regular cadence.  Please continue to submit results as normal via the results submission form on the website.

Results from the past few weeks have been as follows.

Club Championship Qualifying Events

  • Martha Moore – LBT Junior Duathlon: 00:18:19
  • Alana Reveley – LBT Junior Duathlon: 00:19:11
  • Colin Brown – Falcon Middle Distance Triathlon: 05:37:24
  • Steven Dews – Dambuster Triathlon: 02:15:04
  • Beth Grogan – Hatfield Sprint Triathlon: 01:27:18
  • Shaun Sumner – Ironman Edinburgh 70.3: 06:23:14
  • Daniel Campbell – Ripon Junior Triathlon: 00:16:24
  • Colin Brown – Ripon Triathlon: 02:32:05
  • Pawel Celinski – Ripon Triathlon: 02:46:57
  • Daniel Campbell – Allerthorpe Aquathlon: 00:07:47
  • Martha Moore – Allerthorpe Aquathlon: 00:09:37
  • Finn Greenhouse – Allerthorpe Aquathlon: 00:12:57
  • Daniel Campbell – York Junior Triathlon: 00:19:04
  • Martha Moore – York Junior Triathlon: 00:19:41
  • Finn Greenhouse – York Junior Triathlon: 00:31:28
  • Beth Grogan – Goole Triathlon: 01:03:02
  • Rob Jamison – ITU Aquathlon World Championships: 00:36:59
  • Shelley Jamison – York Triathlon: 01:16:06
  • Dave Burrows – York Triathlon: 01:07:23
  • Charlotte Moore – Castle Howard Standard Triathlon: 03:30:52
  • Martha Moore – Castle Howard Junior Triathlon: 00:29:08

Run Championship Qualifying Events

  • Beth Grogan – Goole Riverbank Challenge: 01:11:23
  • Dave Burrows – Knavesmire 10k: 00:43:29
  • Alana Reveley – Pontefract Junior Parkrun: 00:09:27
  • Finn Greenhouse – York Junior Parkrun: 00:08:28
  • Mark Wilson – Hull Half Marathon: 01:38:54
  • Dave Burrows – Bishop Wilton 10k: 00:47:09
  • Martha Moore – York Junior Parkrun: 00:09:18
  • Beth Grogan – Owston Ferry 10k: 00:48:10
  • Beth Grogan – Winterton Show 10 Mile: 01:24:18
  • Shaun Sumner – Laxton 10k: 00:43:10
  • Shelley Jamison – High5k: 00:24:25
  • Dave Burrows – Bishopthorpe 10k: 00:44:14
  • Anne Lewis – Lakeland Trails 10k: 01:25:25

Bike Championship Qualifying Events

  • Shaun Sumner – Selby CC TT: 00:25:39
  • Beth Grogan – Selby CC TT: 00:30:26
  • Steven Dews – Selby CC TT: 00:23:37
  • Sarah Weston – Selby CC TT: 00:32:05
  • Heather Blakey – Selby CC TT: 00:31:56
  • Claire Dunham – Wales Velothon 2018: 06:53:37

Some great results from everyone over the past few weeks, well done!

All championship standings have now been updated, and can be found below:

Championship Standings