Final Weekend Saturday 28th October Update

The first runners of the weekend were out today, racing at both Goole and York Parkrun.   Susie Foster, Clare Dunham, Peter Foster, Shaun Sumner and Dave Burrows all raced at Goole, with valuable Run Championship points up for grabs.  At York, Charlotte Moore and Martha Moore both ran, looking for some end of season points in the Junior Run Championship.

Some brilliant results to report from the team at Goole, between  them achieving PB’s, Age Group wins, and top 10 finishes.

Susie Foster, Clare Dunham, and Peter Foster all achieved new PB’s, finishing their races in 00:31:05, 00:34:15 and 00:30:24 respectively.

Shaun Sumner and Dave Burrows were both chasing Run Championship points, and both came home with strong finishes.  Shaun finished 5th in the race in 00:19:57, and Dave Burrows 8th in 00:20:58.

Both results topped their age groups, and scored some significant points in the Run Championship.  Shaun scored a huge 98.25 points, effectively looking to hand him the Run Championship with a commanding lead, now in 1st place.  Dave Burrows also improved on his 3rd best score, with 93.48 points in the championship, moving him into 2nd place, only 1.44 points ahead of Mark Wilson.

At York Parkrun, Martha Moore was looking to improve on her Junior Run Championship lead.  Both Martha and Charlotte put in impressive performances during the 5km race, finishing in 00:29:52 and 00:29:53 respectively.  This was unfortunately not enough to improve Martha’s Junior Run Championship score, but she still holds a very solid lead at the top of the standings.

Great running everybody, well done!  One more day to go!!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 340.19
2 Colin Brown V50 3 313.33
3 Rob Jamison V40 3 313.00
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 281.73
6 Shaun Sumner V30 3 281.29
7 Beth Grogan Youth 3 281.04
8 Mark Wilson V40 3 269.95
9 Tim Wright V40 3 269.07
10 Kenton Robbins V40 3 245.33
11 Lorna Watson V40 3 232.10
12 Charlotte Moore V40 3 231.82
13 Kath Cooke V50 3 220.57
14 Susie Foster V40 3 218.26
15 Anne Lewis V50 3 200.62
16 Pawel Celinski V30 2 176.28
17 James Goodman V30 2 170.08
18 Helen Dews V40 2 140.51
19 Paul May V30 1 98.13
20 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
21 Ian Hopkinson V50 1 85.74
22 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 291.64
2 Dominic Weston Tristar 3 257.16
3 Joshua Weston Tristar 3 252.77
4 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 236.06
7 Nyah May Tristar 3 225.10
8 Lucy Jamison Tristar 3 211.68
9 Ciara May Tristar 3 203.76
10 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
11 Ella Wright Tristar 2 161.73
12 Alana Reveley Tristar 2 138.76
13 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
14 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
15 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
16 Lauren Noble Tristar 1 88.00
17 Matt Cooke Tristar 1 85.67
18 Josh Colotto Tristar 1 83.57
19 Gracie Wright Tristar 1 80.66
20 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
21 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
22 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 281.04

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 281.73
3 Shaun Sumner V30 3 281.29
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 313.00
2 Mark Wilson V40 3 269.95
3 Tim Wright V40 3 269.07
4 Kenton Robbins V40 3 245.33
5 Lorna Watson V40 3 232.10
6 Charlotte Moore V40 3 231.82
7 Susie Foster V40 3 218.26
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 313.33
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 200.62
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Heather Blakey 1 70.00
2 Helen Dews 1 69.41
3 Barry Jones 1 64.33
4 Joanna Holmes 1 63.70
5 Kath Cooke 1 62.52
6 Campbell Watt 1 62.07
7 Susie Foster 1 54.58
8 Sarah Weston 1 54.48

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 229.67
2 Shaun Sumner V30 3 194.90
3 Kenton Robbins V40 2 159.30

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Shaun Sumner V30 3 279.93
2 Dave Burrows V30 3 268.01
3 Mark Wilson V40 3 266.57
4 Beth Grogan Youth 3 241.33
5 Sarah Weston V30 3 234.87
6 Charlotte Moore V40 3 213.23
7 Kenton Robbins V40 2 190.57
8 Anne Lewis V50 3 179.69
9 Susie Foster V40 2 122.50
10 Lorna Watson V40 2 108.82
11 Tim Wright V40 1 66.54
12 Clare Dunham V50 1 57.23
13 Helen Dews V40 1 54.97

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Martha Moore Junior 3 248.63
2 Alana Reveley Junior 3 245.49
3 Peter Foster Junior 3 181.90
4 Joshua Weston Junior 2 156.33
5 Dominic Weston Junior 2 140.69