Weekend Summary 7th/8th October

With a lack of multi sport events to enter towards the back end of the season, YVTT were getting their race fixes from running instead, with Vikings taking part in Yorkshire Marathon, York 10 Mile, and the usual weekend parkruns.

Alana Reveley was busy again making her way up the Junior Run Championship standings, clocking up some more points in pursuit of that 1st position.  On Saturday, Alana took part in Pontefract Parkrun, finishing the race in a very impressive 00:29:33.

Keeping going with the run successes, Alana was running again on Sunday in Nostell Junior Parkrun, clocking an even more impressive time of 00:09:49.  This was Alana’s big score of the weekend, making up 81.53 points from this event, and creeping ever closer to Martha Moore’s lead at the top of the Championship.  Well done Alana!

Shaun Sumner was also competing in Parkrun on Saturday, this time in Goole.  Shaun put in a great time of 00:20:17, finishing in 6th place, and scoring some big points in the Run Championship, moving him up to 2nd place.

On Sunday, Lorna Watson and Tim Wright both took part in the Yorkshire 10 Mile event.  Popular as ever, the event attracted 3178 competitors running through the streets of York.  Lorna and Tim finished the 10 mile race in 02:05:53 and 01:36:06 respectively.  Great running both, well done!

Also on Sunday, Dave Burrows took on the Yorkshire Marathon, along with 4142 other runners, in a very well run event.  Dave finished the race in 04:13:04.

Aside from the running, there was one change from last week’s reporting Swim Championship standings.  The result posted for Lorna Watson was incorrect, and unfortunately wasn’t eligible for scoring.  This means a huge gain for Heather Blakey, who now tops the Swim Championship standings with 3 weeks left to go!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 340.19
2 Colin Brown V50 3 313.33
3 Rob Jamison V40 3 313.00
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 281.73
6 Shaun Sumner V30 3 281.29
7 Beth Grogan Youth 3 281.04
8 Mark Wilson V40 3 269.95
9 Tim Wright V40 3 269.07
10 Kenton Robbins V40 3 245.33
11 Lorna Watson V40 3 232.10
12 Charlotte Moore V40 3 231.82
13 Kath Cooke V50 3 220.57
14 Susie Foster V40 3 218.26
15 Anne Lewis V50 3 200.62
16 Pawel Celinski V30 2 176.28
17 James Goodman V30 2 170.08
18 Helen Dews V40 2 140.51
19 Paul May V30 1 98.13
20 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
21 Ian Hopkinson V50 1 85.74
22 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 291.64
2 Dominic Weston Tristar 3 257.16
3 Joshua Weston Tristar 3 252.77
4 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 236.06
7 Nyah May Tristar 3 225.10
8 Lucy Jamison Tristar 3 211.68
9 Ciara May Tristar 3 203.76
10 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
11 Ella Wright Tristar 2 161.73
12 Alana Reveley Tristar 2 138.76
13 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
14 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
15 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
16 Lauren Noble Tristar 1 88.00
17 Matt Cooke Tristar 1 85.67
18 Josh Colotto Tristar 1 83.57
19 Gracie Wright Tristar 1 80.66
20 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
21 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
22 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 281.04

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 281.73
3 Shaun Sumner V30 3 281.29
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 313.00
2 Mark Wilson V40 3 269.95
3 Tim Wright V40 3 269.07
4 Kenton Robbins V40 3 245.33
5 Lorna Watson V40 3 232.10
6 Charlotte Moore V40 3 231.82
7 Susie Foster V40 3 218.26
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 313.33
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 200.62
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Heather Blakey 1 70.00
2 Helen Dews 1 69.41
3 Barry Jones 1 64.33
4 Joanna Holmes 1 63.70
5 Kath Cooke 1 62.52
6 Campbell Watt 1 62.07
7 Susie Foster 1 54.58
8 Sarah Weston 1 54.48

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 229.67
2 Shaun Sumner V30 3 194.90
3 Kenton Robbins V40 2 159.30

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 266.57
2 Shaun Sumner V30 3 242.66
3 Dave Burrows V30 3 241.83
4 Beth Grogan Youth 3 241.33
5 Sarah Weston V30 3 231.72
6 Charlotte Moore V40 3 213.23
7 Kenton Robbins V40 2 190.57
8 Anne Lewis V50 3 179.69
9 Lorna Watson V40 2 108.82
10 Tim Wright V40 1 66.54
11 Susie Foster V40 1 59.45
12 Helen Dews V40 1 54.97

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Martha Moore Junior 3 246.46
2 Alana Reveley Junior 3 229.69
3 Joshua Weston Junior 2 156.33
4 Dominic Weston Junior 2 140.69
5 Peter Foster Junior 2 117.43