Weekend Summary 30th September/1st October

What a way to end the season!  Goole Triathlon always proves a popular event with YVTT, and this season was no different.  What was different this season were 3 of our Vikings ladies putting in some incredible performances, bringing home some season ending trophies!  More on that later…

First, a handful of missed results.  On 16th September Alana Reveley ran Haigh Woodland Parkrun, finishing the race with a fantastic finish time of 00:30:24.

Haigh Woodland Parkrun began Alana’s steady move up the Junior Run Championship standings, with some solid championship points.  However, those points were nothing to those in comparison to those she racked up on 1st October, when she ran the Nostell Junior Parkrun, finishing the race in 00:10:25, and notching up 80.53 championship points in the process.  Alana now sits in 2nd place, just behind Martha Moore, with 3 weeks of running left to go!  Brilliant results Alana, well done!

Earlier in the season, Beth Grogan ran Walkington 10k, posting her 3rd run of the season in the progress.  Beth finished the race in a very impressive 00:45:37.  Well done Beth!

Over the weekend of 23rd/24th September, #lornasladies took on the Amphibian Swim, completing the 1km and 3km distances.  Lorna Watson, Helen Dews, Kath Cooke, Susie Foster, Sarah Weston all took on the 3km race, and Heather Blakey took part in the 1km race.  Their results were as follows:

  • Lorna Watson – 00:55:33
  • Helen Dews – 01:09:30
  • Kath Cooke – 01:17:10
  • Susie Foster – 01:28:23
  • Sarah Weston – 01;28:33
  • Heather Blakey – 00:24:20

6 new entrants to the Swim Championship all in one weekend, and a major shake up of the standings!  Great swimming ladies, well done!

And so to what is likely to be the last multi sport event of the season, Goole Sprint Triathlon.  Sunday 1st October saw 12 Vikings take part in the last club event of the season, all scoring some bonus points in the process.

Anne Lewis, Helen Dews, Kath Cooke, Susie Foster, Toni Chidlow, Charlotte Moore, Sarah Weston, Beth Grogan, Kenton Robbins, Mark Wilson, Shaun Sumner, and Dave Burrows all took part in the event.  The results were as follows:

  • Dave Burrows – 01:04:27
  • Shaun Sumner – 01:04:28
  • Mark Wilson – 01:05:28
  • Sarah Weston – 01:06:20
  • Beth Grogan – 01:08:10
  • Kenton Robbins – 01:13:07
  • Charlotte Moore – 01:13:12
  • Toni Chidlow – 01:20:55
  • Susie Foster – 01:25:38
  • Kath Cooke – 01;27:06
  • Helen Dews – 01:27:16
  • Anne Lewis – 01:30:05

We have 4 special mentions to make from the weekend’s race.  3 of those you can guess, but the 4th special mention goes to Toni Chidlow, who completed her first triathlon at Goole, and put in a fantastic performance in the process.  First triathlon of many Toni I’m sure, well done!

Last, but certainly not least, a huge well done to Anne Lewis, Sarah Weston, and Beth Grogan, who all won their age categories on Sunday.  Amazing racing ladies, these kind of results make all your hard work at the club worthwhile!  GB colours should be firmly within your sights for next season!!

That could very well be our last multi sport action for the season, meaning our Club Champions could now be decided.  However, there are still 4 weekends of racing left to go, so there may very well be some twists and turns to come.

What is certain, is there will very likely be some more championship points to be scored in our Run Championships, with many eying up some end of season races.  You have a few weekends left of racing left Vikings, get those points racked up!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 340.19
2 Colin Brown V50 3 313.33
3 Rob Jamison V40 3 313.00
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 281.73
6 Shaun Sumner V30 3 281.29
7 Beth Grogan Youth 3 281.04
8 Mark Wilson V40 3 269.95
9 Tim Wright V40 3 269.07
10 Kenton Robbins V40 3 245.33
11 Lorna Watson V40 3 232.10
12 Charlotte Moore V40 3 231.82
13 Kath Cooke V50 3 220.57
14 Susie Foster V40 3 218.26
15 Anne Lewis V50 3 200.62
16 Pawel Celinski V30 2 176.28
17 James Goodman V30 2 170.08
18 Helen Dews V40 2 140.51
19 Paul May V30 1 98.13
20 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
21 Ian Hopkinson V50 1 85.74
22 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 291.64
2 Dominic Weston Tristar 3 257.16
3 Joshua Weston Tristar 3 252.77
4 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 236.06
7 Nyah May Tristar 3 225.10
8 Lucy Jamison Tristar 3 211.68
9 Ciara May Tristar 3 203.76
10 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
11 Ella Wright Tristar 2 161.73
12 Alana Reveley Tristar 2 138.76
13 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
14 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
15 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
16 Lauren Noble Tristar 1 88.00
17 Matt Cooke Tristar 1 85.67
18 Josh Colotto Tristar 1 83.57
19 Gracie Wright Tristar 1 80.66
20 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
21 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
22 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 281.04

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 281.73
3 Shaun Sumner V30 3 281.29
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 313.00
2 Mark Wilson V40 3 269.95
3 Tim Wright V40 3 269.07
4 Kenton Robbins V40 3 245.33
5 Lorna Watson V40 3 232.10
6 Charlotte Moore V40 3 231.82
7 Susie Foster V40 3 218.26
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 313.33
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 200.62
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Lorna Watson 1 86.84
2 Heather Blakey 1 70.00
3 Helen Dews 1 69.41
4 Barry Jones 1 64.33
5 Joanna Holmes 1 63.70
6 Kath Cooke 1 62.52
7 Campbell Watt 1 62.07
8 Susie Foster 1 54.58
9 Sarah Weston 1 54.48

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 229.67
2 Shaun Sumner V30 3 194.90
3 Kenton Robbins V40 2 159.30

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 266.57
2 Beth Grogan Youth 3 241.33
3 Sarah Weston V30 3 231.72
4 Charlotte Moore V40 3 213.23
5 Kenton Robbins V40 2 190.57
6 Anne Lewis V50 3 179.69
7 Dave Burrows V30 2 172.76
8 Shaun Sumner V30 2 149.07
9 Susie Foster V40 1 59.45
10 Lorna Watson V40 1 58.02
11 Helen Dews V40 1 54.97

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Martha Moore Junior 3 246.46
2 Alana Reveley Junior 3 210.69
3 Joshua Weston Junior 2 156.33
4 Dominic Weston Junior 2 140.69
5 Peter Foster Junior 2 117.43