Weekend Summary 2nd/3rd September

Some results to report on from the weekend, but also a handful of results from mid week last week, and I have some owning up to do on missing points off peoples scores!

First, the mistake!  Allerthorpe Classic Olympic Triathlon was listed as a club event this year, which meant competitors earned bonus points for racing there.  Those who raced, unfortunately, did not get their bonus points!  Tut tut.  This has been rectified, and with those changes, the biggest points moves are: an even further extended lead for Steven Dews in the overall Club Championship, and a move up to 2nd place for Colin Brown.  Well done both!

Mid week last week, on 30th August, James Goodman, Shaun Sumner and Kenton Robbins took on the regular Selby CC TT ride.  A 10 mile event, they finished their races in 00:28:08, 00:26:43 and 00:27:46 respectively.  Kenton’s result added a 2nd race to his list for the year, and put him within one good result of James’ lead.  Could be a close and exciting finish to the Bike Championship season! Great riding everyone, well done!

James was back on the bike at the weekend, and took on the Selby 3 Swans Sportive on 3rd September.  Competing in the 60 mile event, James finished the race in a very impressive 03:57:01, further extending his lead at the top of the Bike Championship standings.  Great result James!

Also on Sunday, Charlotte Moore entered the Leeds Triathlon Olympic distance race, hosted at Roundhay Park.  In a strong field Charlotte put together a great race of 03:31:40.  Well done Charlotte!

Last, but certainly not least, the May sisters took on Holmfirth Junior Duathlon on Sunday 3rd.  The race was close between the two of them, with Nyah finishing in 00:18:44 and Ciara finishing in 00:19:19, pushing both girls well up the Junior Club Championship standings.  Great racing both!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 340.19
2 Colin Brown V50 3 313.33
3 Rob Jamison V40 3 312.96
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Shaun Sumner V30 3 273.51
7 Mark Wilson V40 3 264.97
8 Beth Grogan Youth 3 254.35
9 Kenton Robbins V40 3 239.86
10 Lorna Watson V40 3 232.10
11 Charlotte Moore V40 3 220.60
12 Kath Cooke V50 3 220.57
13 Susie Foster V40 3 218.26
14 Anne Lewis V50 3 194.02
15 James Goodman V30 2 170.08
16 Tim Wright V40 2 169.17
17 Pawel Celinski V30 2 168.27
18 Paul May V30 1 98.13
19 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 268.91
2 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
3 Dominic Weston Tristar 3 248.52
4 Joshua Weston Tristar 3 244.62
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 227.45
7 Nyah May Tristar 3 225.10
8 Ciara May Tristar 3 203.76
9 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
10 Ella Wright Tristar 2 161.73
11 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
12 Lucy Jamison Tristar 2 136.42
13 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
14 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
15 Lauren Noble Tristar 1 88.00
16 Matt Cooke Tristar 1 85.67
17 Josh Colotto Tristar 1 83.57
18 Gracie Wright Tristar 1 80.66
19 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
20 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
21 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
22 Alana Revley Tristar 1 67.84
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 254.35

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 273.51
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 312.96
2 Mark Wilson V40 3 264.97
3 Kenton Robbins V40 3 239.86
4 Lorna Watson V40 3 232.10
5 Charlotte Moore V40 3 220.60
6 Susie Foster V40 3 218.26
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 313.33
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 194.02
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 229.67
2 Shaun Sumner V30 3 194.90
3 Kenton Robbins V40 2 159.30

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 265.96
2 Sarah Weston V30 3 231.72
3 Charlotte Moore V40 3 213.23
4 Anne Lewis V50 3 172.78
5 Dave Burrows V30 2 172.76
6 Kenton Robbins V40 2 125.96
7 Beth Grogan Youth 1 84.14
8 Shaun Sumner V30 1 60.97
9 Susie Foster V40 1 59.45
10 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 2 156.33
2 Martha Moore Junior 2 143.28
3 Dominic Weston Junior 2 140.69
4 Peter Foster Junior 2 117.43
5 Alana Reveley Junior 1 63.73