Weekend Summary 19th/20th August

Another quiet weekend for Vikings over 19th and 20th August, with a handful of run events to report on.  There were, however, some missed results from previous weeks to report on, and some mid week results too.

The first missed result was Beth Grogan’s Goole Parkrun on 12th August.  Beth competed alongside a number of other Vikings that weekend, and posted an equally impressive finish time of 00:22:27 over the 5km race.  Good running Beth!

During the course of the week following the 12th, James Goodman and Shaun Sumner took on the latest in the Selby CC TT races, improving significantly on previous times with some personal bests.  James finished the TT in 00:28:06, and Shaun completed the race in 00:26:42.  A great couple of rides, well done!

Back to the weekend of the 19th/20th, and on the 19th there were more Parkrunners, with Charlotte Moore and Martha Moore both competing in the York Parkrun.  Charlotte and Martha finished the 5km in 00:28:36 and 00:28:34 respectively, to make some great moves in the Senior and Junior Run Championship standings.  Well done both!

Also on the 19th, James Goodman was back on his bike again taking on the York 100 Sportive.  James put in a great result, finishing 58th out of 354 riders in a time of 04:46:24., further extending his lead at the top of the Bike Championship standings in the process.  Well done James!

Into Sunday 20th, and Sarah Weston took on Escrick 10k in her 5th run event of the year.  Sarah finished the race in a very impressive 00:48:11, creeping ever closer to the top of the Run Championship standings with an improved score.  Great run Sarah well done!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 335.18
2 Rob Jamison V40 3 312.96
3 Colin Brown V50 3 309.67
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Mark Wilson V40 3 264.97
7 Shaun Sumner V30 3 264.74
8 Beth Grogan Youth 3 254.35
9 Kenton Robbins V40 3 239.86
10 Lorna Watson V40 3 232.10
11 Kath Cooke V50 3 220.57
12 Charlotte Moore V40 3 219.82
13 Susie Foster V40 3 218.26
14 Anne Lewis V50 3 194.02
15 James Goodman V30 2 170.08
16 Tim Wright V40 2 169.17
17 Pawel Celinski V30 2 168.27
18 Paul May V30 1 98.13
19 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 268.91
2 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
3 Dominic Weston Tristar 3 248.52
4 Joshua Weston Tristar 3 244.62
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 227.45
7 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
8 Ella Wright Tristar 2 161.73
9 Nyah May Tristar 2 155.49
10 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
11 Lucy Jamison Tristar 2 136.42
12 Ciara May Tristar 2 136.25
13 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
14 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
15 Lauren Noble Tristar 1 88.00
16 Matt Cooke Tristar 1 85.67
17 Josh Colotto Tristar 1 83.57
18 Gracie Wright Tristar 1 80.66
19 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
20 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
21 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
22 Alana Revley Tristar 1 67.84
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 254.35

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 264.97
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 312.96
2 Mark Wilson V40 3 264.97
3 Kenton Robbins V40 3 239.86
4 Lorna Watson V40 3 232.10
5 Charlotte Moore V40 3 219.82
6 Susie Foster V40 3 218.26
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 309.67
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 194.02
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 223.13
2 Shaun Sumner V30 3 193.27
3 Kenton Robbins V40 1 97.87

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 265.96
2 Sarah Weston V30 3 231.72
3 Charlotte Moore V40 3 213.23
4 Anne Lewis V50 3 172.78
5 Dave Burrows V30 2 161.42
6 Kenton Robbins V40 2 125.96
7 Beth Grogan Youth 1 84.14
8 Shaun Sumner V30 1 60.97
9 Susie Foster V40 1 59.45
10 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 2 156.33
2 Martha Moore Junior 2 143.28
3 Dominic Weston Junior 2 140.69
4 Peter Foster Junior 2 117.43