Weekend Summary 5th/6th August

Another busy weekend of Vikings races to report on!  This weekend was a mix of triathletes and runners, taking part in parkrun races on Saturday, and York 10k/Allerthorpe Classic Triathlon on Sunday.

On Saturday, Susie Foster, Sarah Weston, Peter Foster, Charlotte Moore and Mark Wilson all took part in Parkruns.

Susie, Sarah and Peter all headed to Goole to run, finishing their races in 00:32:10, 00:32:04 and 00:32:03 respectively.  Peter’s result saw him take the lead in the Junior Run Championship standings, well done Peter!  Well done’s to Susie and Sarah on their runs too.

At York Parkrun, Charlotte Moore took part in another busy York event, finishing her 5km run in 00:24:27.  Good running Charlotte!

At Pontefract Parkrun, Mark Wilson finished his 5km in a very impressive 00:21:58, finishing in 28th position.  Mark had also run Pontefract Parkrun on 1st July as well, which had been missed from the results.  His result then was 00:22:31.

On Sunday, Mark ran again, this time in York 10k.  Finishing in 00:45:49, Mark put in a very solid 10km time.  Mark had also competed in Leeds 10k on 9th July, which had been missed from the results.  Mark’s result in that race was 00:48:54.  The best 3 scores from those 4 runs put Mark in a commanding lead at the top of the Run Championship.  Well done Mark!

Also racing on Sunday were a number of Vikings at the ever popular Allerthorpe Classic Triathlon.  Steven Dews, Colin Brown, Shaun Sumner, Beth Grogan, and Pawel Celinski all took part in the Olympic distance race.  Their results were as follows:

  • Steven Dews – 02:14:06
  • Colin Brown – 02:25:05
  • Shaun Sumner – 02:38:03
  • Beth Grogan – 02:45:39
  • Pawel Celinski – 02:53:08

Some great results from all competing over the weekend, and lots of changes to report on in the club competition standings.

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 335.18
2 Rob Jamison V40 3 312.96
3 Colin Brown V50 3 309.67
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Mark Wilson V40 3 264.97
7 Shaun Sumner V30 3 264.74
8 Beth Grogan Youth 3 254.35
9 Kenton Robbins V40 3 239.86
10 Lorna Watson V40 3 232.10
11 Kath Cooke V50 3 220.57
12 Charlotte Moore V40 3 219.82
13 Susie Foster V40 3 218.26
14 Anne Lewis V50 3 194.02
15 James Goodman V30 2 170.08
16 Tim Wright V40 2 169.17
17 Pawel Celinski V30 2 168.27
18 Paul May V30 1 98.13
19 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 268.91
2 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
3 Dominic Weston Tristar 3 248.52
4 Joshua Weston Tristar 3 244.62
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 227.45
7 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
8 Ella Wright Tristar 2 161.73
9 Nyah May Tristar 2 155.49
10 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
11 Lucy Jamison Tristar 2 136.42
12 Ciara May Tristar 2 136.25
13 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
14 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
15 Lauren Noble Tristar 1 88.00
16 Matt Cooke Tristar 1 85.67
17 Josh Colotto Tristar 1 83.57
18 Gracie Wright Tristar 1 80.66
19 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
20 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
21 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
22 Alana Revley Tristar 1 67.84
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 254.35

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 264.97
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 312.96
2 Mark Wilson V40 3 264.97
3 Kenton Robbins V40 3 239.86
4 Lorna Watson V40 3 232.10
5 Charlotte Moore V40 3 219.82
6 Susie Foster V40 3 218.26
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 309.67
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 194.02
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 207.45
2 Shaun Sumner V30 3 187.48
3 Kenton Robbins V40 1 97.87

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 265.96
2 Sarah Weston V30 3 215.51
3 Charlotte Moore V40 3 213.23
4 Anne Lewis V50 3 172.78
5 Dave Burrows V30 2 161.42
6 Kenton Robbins V40 2 125.96
7 Shaun Sumner V30 1 60.97
8 Susie Foster V40 1 59.45
9 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Peter Foster Junior 2 117.43
2 Joshua Weston Junior 1 76.07
3 Dominic Weston Junior 1 64.83