Weekend Summary 29th/30th July

A very delayed write up for last weekend’s races.  There were Vikings racing in both senior and junior categories over the weekend of 29th and 30th July, and during the course of the week just passed, Shaun Sumner and James Goodman also took part in a TT race, posting more points onto the bike championship.

Rob Jamison took part in Redcar Sprint Triathlon on Sunday, hoping to qualify for the GB team at the upcoming Rotterdam ITU event.  Rob put in another solid performance at the sea swim sprint event, finishing in a time of 01:07:11, and qualifying for the GB team in September.  Great work Rob, well done!

Steven Dews took on Hull Triathlon on the same day, hoping to further extend his lead at the top of the Club Championship standings.  Finishing in an incredibly impressive 8th place from 161 entrants, in a time of 01:08:46, Steven extended his lead in the championship ever further, and looks unstoppable this season.  Brilliant result Steven!

The juniors also got in on the action over the weekend, with some more very impressive results.  The junior section at YVTT is something we can all be very proud of, every single one of them is performing amazingly this year.  Results from York Junior Triathlon were as follows:

  • Martha Moore – Tristar 1 – 00:23:02
  • Finn Greenhouse – Tristar 1 – 00:20:45
  • Lucy Jamison – Tristar 1 – 00:29:05
  • Olivia Bulmer – Tristar 2 – 00:31:37
  • Dominic Weston – Tristar 2 – 00:35:40
  • Joshua Weston – Tristar 3 – 00:43:49

Well done to all juniors taking part, looking forward to seeing some more results come through at the next junior event!

Mid week, Shaun Sumner and James Goodman took part in one of the regular Selby Cycling Club TT races, over a distance of 40km.  Shaun finished the TT in 9th place in 01:10:19, with James just behind in 10th place, finishing in 01:16:54.

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 335.18
2 Rob Jamison V40 3 312.96
3 Colin Brown V50 3 309.67
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Mark Wilson V40 3 264.97
7 Shaun Sumner V30 3 258.38
8 Kenton Robbins V40 3 239.86
9 Lorna Watson V40 3 232.10
10 Kath Cooke V50 3 220.57
11 Charlotte Moore V40 3 219.82
12 Susie Foster V40 3 218.26
13 Anne Lewis V50 3 194.02
14 Beth Grogan Youth 2 170.64
15 James Goodman V30 2 170.08
16 Tim Wright V40 2 169.17
17 Paul May V30 1 98.13
18 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
19 Pawel Celinski V30 1 88.17
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 268.91
2 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
3 Dominic Weston Tristar 3 248.52
4 Joshua Weston Tristar 3 244.62
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 227.45
7 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
8 Ella Wright Tristar 2 161.73
9 Nyah May Tristar 2 155.49
10 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
11 Lucy Jamison Tristar 2 136.42
12 Ciara May Tristar 2 136.25
13 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
14 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
15 Lauren Noble Tristar 1 88.00
16 Matt Cooke Tristar 1 85.67
17 Josh Colotto Tristar 1 83.57
18 Gracie Wright Tristar 1 80.66
19 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
20 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
21 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
22 Alana Revley Tristar 1 67.84
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 2 170.64

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Paul May V30 1 98.13
7 Pawel Celinski V30 1 88.17

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 312.96
2 Mark Wilson V40 3 264.97
3 Kenton Robbins V40 3 239.86
4 Lorna Watson V40 3 232.10
5 Charlotte Moore V40 3 219.82
6 Susie Foster V40 3 218.26
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 309.67
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 194.02
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 207.45
2 Shaun Sumner V30 3 187.48
3 Kenton Robbins V40 1 97.87

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Sarah Weston V30 3 207.07
2 Anne Lewis V50 3 172.78
3 Dave Burrows V30 2 161.42
4 Charlotte Moore V40 2 140.41
5 Kenton Robbins V40 2 125.96
6 Shaun Sumner V30 1 60.97
7 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77