Weekend Summary 1st/2nd July

A very busy weekend of results to report on this week, with Vikings competing in multiple events over the course of the weekend, and a handful of missed results from previous events to cover too.

First, the missed results.  Tristar member Emma Forsyth has been busy this year so far, with 3 results not yet notched up onto the club championship standings, and 1 result from February that unfortunately doesn’t count in the standings.  In February Emma took part in the Rother Valley Duathlon, finishing as the 1st female in the tristar 2 category.  A great result!

Into the main season and the qualifying events, Emma has taken part in the Driffield Junior Triathlon, finishing as 5th female in 00:29:19, the Rother Valley Triathlon, finishing in 00:24:52, and the Cholmondely Castle Triathlon, finishing in 00:24:51.  Some fantastic results catapulting Emma right to the top of the Junior Club Championship standings.  Well done Emma!

Back to this weekend, and it all started on Saturday at the Ripon Triathlon, where the majority of Vikings taking part were taking part in their first Olympic distance race, an achievement in itself!  Steven Dews, Colin Brown, Sarah Weston, Lorna Watson, Kath Cooke, Susie Foster, and Helen Dews all took part in the 1500m swim, 40km bike, 10km run event.  Results were as follows:

  • Steven Dews – 02:15:23
  • Colin Brown – 02:29:25
  • Sarah Weston – 02:41:46
  • Lorna Watson – 03:23:50
  • Kath Cooke – 03:26:16
  • Susie Foster – 03:29:47
  • Helen Dews – 03:37:42

Following a very solid season so far, Steven’s Ripon result placed him 1st in the Club Championship standings, with a commanding lead.  Well done Steven!

Every single result incredibly impressive and something that you should all be very proud of.  Next stop, ironman 2018!!

On Sunday, Ripon also hosted a Sprint distance race, with Tim Wright, Charlotte Moore and Anne Lewis all taking part.  Results were as follows:

  • Tim Wright – 01:29:04
  • Charlotte Moore – 01:34:43
  • Anne Lewis – 01:57:15

Some more great results, well done all.  Another special well done to Anne Lewis, who won her age category for the 2nd event in a row!

Sunday was also the turn of the Juniors to take on Ripon.  Martha Moore, Dominic Weston, Joshua Weston, and Olivia Bulmer all took part in the event.  Results were as follows:

  • Tristar 1 – Martha Moore – 00:24:02
  • Tristar 2 – Dominic Weston – 00:34:26
  • Tristar 2 – Olivia Bulmer – 00:36:57
  • Tristar 3 – Joshua Weston – 00:43:06

Fantastic results as ever from our junior section.  The future is very bright at YVTT!

York Triathlon was the latest club event in line.  Rob Jamison, Dave Burrows, Kenton Robbins, and Lorna Watson all took part on a sunny Sunday.  The event was as popular as ever, and produced some great results, as follows:

  • Rob Jamison – 01:00:11
  • Dave Burrows – 01:06:42
  • Kenton Robbins – 01:21:10
  • Lorna Watson – 01:31:16

Some fantastic results again, including 2 Vikings in the top 20, with Rob Jamison finishing 5th overall (2nd in Age Group), and Dave Burrows finishing 19th (4th in Age Group).

All of the weekends results were brilliant, but the eagle eyed among you will notice a name appearing twice in the write ups above.  Extra special mention this weekend goes to Lorna Watson, who not only completed Ripon Olympic Triathlon on Saturday, but also completed York Sprint Triathlon on Sunday. That is a total of 1.9km swimming, 60km cycling, and 15km running, over a total racing time of 04:55:06, all in the space of 2 days!!  Amazing Lorna, well done.

Lots of changes in the tables after this weekend.  Ripon Olympic Triathlon was a GB qualifying event, therefore qualified for bonus points, and York Triathlon was in the club events list for the year, so also gained bonus points.  Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 334.34
2 Rob Jamison V40 3 310.97
3 Colin Brown V50 3 309.67
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Shaun Sumner V30 3 258.38
7 Kenton Robbins V40 3 236.50
8 Lorna Watson V40 3 232.10
9 Kath Cooke V50 3 220.57
10 Charlotte Moore V40 3 219.82
11 Susie Foster V40 3 218.26
12 Tim Wright V40 2 169.17
13 Anne Lewis V50 2 128.06
14 Paul May V30 1 98.13
15 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
16 Beth Grogan Youth 1 90.22
17 Pawel Celinski V30 1 88.17
18 James Goodman V30 1 87.35
19 Ian Hopkinson V50 1 85.74
20 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 265.14
2 Joshua Weston Tristar 3 244.62
3 Dominic Weston Tristar 3 222.71
4 Olivia Bulmer Tristar 2 161.48
5 Finn Greenhouse Tristar 1 107.43
6 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
7 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
8 Lauren Noble Tristar 1 88.00
9 Matt Cooke Tristar 1 85.67
10 Ella Wright Tristar 1 83.88
11 Josh Colotto Tristar 1 83.57
12 Gracie Wright Tristar 1 80.66
13 Lucy Jamison Tristar 1 79.34
14 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
15 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
16 Nyah May Tristar 1 76.13
17 Peter Foster Tristar 1 73.70
18 Aryan Sharma Tristar 1 72.95
19 Ciara May Tristar 1 72.15
20 Harry Blakey Tristar 1 66.57

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 1 90.22

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
5 Paul May V30 1 98.13
6 Pawel Celinski V30 1 88.17
7 James Goodman V30 1 87.35

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 310.97
2 Kenton Robbins V40 3 236.50
3 Lorna Watson V40 3 232.10
4 Charlotte Moore V40 3 219.82
5 Susie Foster V40 3 218.26
6 Tim Wright V40 2 169.17
7 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 309.67
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 2 128.06
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 2 147.71
2 Shaun Sumner V30 2 122.14
3 Kenton Robbins V40 1 97.87
4 Felicity Caddick V30 1 65.93
5 Phil Caddick V40 1 65.93

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Felicity Caddick V30 3 226.42
2 Sarah Weston V30 3 207.07
3 Phil Caddick V40 3 205.87
4 Dave Burrows V30 2 161.42
5 Charlotte Moore V40 2 140.41
6 Anne Lewis V50 2 114.25
7 Kenton Robbins V40 1 62.07

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77