Mid Week 23rd May + Weekend Summary 27th/28th May

A handful of results to report on from the past week.  On Tuesday 23rd May Felicity Caddick took part in the latest 10k of the York Summer Road Race League at Easingwold.  Felicity then followed up with a further run on Saturday 27th at Goole Parkrun, with Anne Lewis also taking place in Parkrun at Sheffield Concord.  The big race of the week was the Aquathlon European Championships in Bratislava, with Rob Jamison representing GB.

Felicity put in 2 good results, further extending her lead at the top of the Run Championship standings, finishing Easingwold 10k in 00:52:25, and Goole Parkrun in 00:24:28.  Anne Lewis also had a successful Parkrun in Sheffield, finishing the race in 00:31:44.  In Bratislava, Rob Jamison finished in a very impressive 10th position in his age group race, completing his Aquathlon in 00:36:15.  That result also meant him taking the lead in Club Championship.  Great results everyone!

Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 4 288.07
2 Dave Burrows V30 3 282.14
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
4 Sarah Weston V30 2 177.02
5 Kenton Robbins V40 2 152.17
6 Steven Dews V30 1 111.09
7 Colin Brown V50 1 103.67
8 Paul May V30 1 98.13
9 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
10 Beth Grogan Youth 1 90.22
11 Tim Wright V40 1 90.16
12 Pawel Celinski V30 1 88.17
13 Ian Hopkinson V50 1 85.74
14 Kath Cooke V50 1 74.37
15 Susie Foster V40 1 72.42
16 Lorna Watson V40 1 71.84
17 Charlotte Moore V40 1 69.99
18 Heather Blakey V40 1 69.50

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 1 90.22

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 282.14
2 Shaun Sumner V30 3 258.38
3 Sarah Weston V30 2 177.02
4 Steven Dews V30 1 111.09
5 Paul May V30 1 98.13
6 Pawel Celinski V30 1 88.17

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Kenton Robbins V40 2 152.17
2 Tim Wright V40 1 90.16
3 Susie Foster V40 1 72.42
4 Lorna Watson V40 1 71.84
5 Charlotte Moore V40 1 69.99
6 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 1 103.67
2 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
3 Ian Hopkinson V50 1 85.74
4 Kath Cooke V50 1 74.37

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 2 147.71
2 Kenton Robbins V40 1 97.87
3 Felicity Caddick V30 1 65.93
4 Phil Caddick V40 1 65.93
5 Shaun Sumner V30 1 62.21

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Felicity Caddick V30 9 226.42
2 Sarah Weston V30 3 207.07
3 Phil Caddick V40 4 205.87
4 Dave Burrows V30 2 161.42
5 Charlotte Moore V40 1 70.97
6 Kenton Robbins V40 1 62.07
7 Anne Lewis V50 1 54.30

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77