Weekend 20th/21st May Summary

A handful of results to report on from the past weekend.  Saturday saw the turn of the parkrunners Felicity Caddick, Phil Caddick and Kenton Robbins, and Sunday over in Southport Rob Jamison and Dave Burrows took part in the Southport Sprint Triathlon.

All parkrunners took part in the Goole event, with Felicity coming home in 00:27:25, Phil in 00:27:27, and Kenton notching up a parkrun PB of 00:29:08.  On Sunday, Rob and Dave were early birds off in the 7am waves in Southport, with Rob finishing in 01:09:25, and Dave finished in 01:18:00.  It is worth noting that Rob was not only the 1st out of water in his wave, but also clocked the 2nd fastest swim of the day overall.  Great stuff Rob.  Brilliant results all round everyone!

Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 282.14
2 Rob Jamison V40 3 281.19
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
4 Sarah Weston V30 2 177.02
5 Kenton Robbins V40 2 152.17
6 Steven Dews V30 1 111.09
7 Colin Brown V50 1 103.67
8 Paul May V30 1 98.13
9 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
10 Beth Grogan Youth 1 90.22
11 Tim Wright V40 1 90.16
12 Pawel Celinski V30 1 88.17
13 Ian Hopkinson V50 1 85.74
14 Kath Cooke V50 1 74.37
15 Susie Foster V40 1 72.42
16 Lorna Watson V40 1 71.84
17 Charlotte Moore V40 1 69.99
18 Heather Blakey V40 1 69.50

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 1 90.22

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Shaun Sumner V30 3 258.38
2 Sarah Weston V30 2 177.02
3 Steven Dews V30 1 111.09
4 Paul May V30 1 98.13
5 Pawel Celinski V30 1 88.17

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 281.19
2 Kenton Robbins V40 2 152.17
3 Tim Wright V40 1 90.16
4 Susie Foster V40 1 72.42
5 Lorna Watson V40 1 71.84
6 Charlotte Moore V40 1 69.99
7 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 1 103.67
2 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
3 Ian Hopkinson V50 1 85.74
4 Kath Cooke V50 1 74.37

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 2 147.71
2 Kenton Robbins V40 1 97.87
3 Felicity Caddick V30 1 65.93
4 Phil Caddick V40 1 65.93
5 Shaun Sumner V30 1 62.21

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Felicity Caddick V30 7 216.53
2 Sarah Weston V30 3 207.07
3 Phil Caddick V40 4 205.87
4 Dave Burrows V30 2 161.42
5 Charlotte Moore V40 1 70.97
6 Kenton Robbins V40 1 62.07

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77