Weekend Summaries 16th/17th and 23rd/24th September

Some slack report writing over the past couple of weeks equals a whole load of results all at once!  I apologise in advance for any jumbled results, there are quite a few of them!  Get yourselves comfy, there’s a lot of numbers coming your way…

The season is drawing ever closer to an end, and it’s going to be an exciting end to the club competitions for all Vikings.  There’s still all to play for in a lot of the championships, and 1 month left to do it in!  The season officially finishes on 31st October 2017, but it is likely the last races of the year will on the weekend of 28th/29th October, so there are 5 weeks left to rack up some more results!

One position is becoming ever clearer as we get closer to the end of the season.  Steven Dews has a commanding lead at the top of the table, and his nearest two competitors, Colin Brown and Rob Jamison, would realistically need to beat all 3 of their best scores within races of Olympic distance or greater in order to catch Steven.  Stranger things have happened, but it is save to say Steven has one hand on the Club Championship trophy.  But I’ll save my well done’s until it’s fully confirmed…

Now onto all the results missed.  There were quite a few, so I have listed them all below:

  • Rob Jamison – 15/09/2017 – World Championships Triathlon, Rotterdam.  Rob finished in 01:11:34 in another impressive showing in the GB colours.
  • Shaun Sumner – 16/09/2017 – Sundowner 70.3, Allerthorpe.  Shaun put in a great time of 06:04:02 in his first crack at middle distance.
  • Tim Wright – 16/09/2017 – Sundowner Sprint, Allerthorpe.  Tim finished his race in 01:21:58, another great result.
  • Beth Grogan – 17/09/2017 – Epworth Triathlon.  Beth finished her sprint race in 01:14:14, scoring some big points and making a big move up the Club Championship standings.
  • Alana Reveley, Lucy Jamison and Peter Foster – 24/09/2017 – Craven Energy Tristar 1.  Alana, Lucy and Peter all finished their tristar 1 race in very impressive times of 00:21:07, 00:19:54 and 00:18:18 respectively.
  • Dominic Weston – 24/09/2017 – Craven Energy Tristar 2.  Dominic was the lone Vikings competitor in the tristar 2 race, finishing in a brilliant 00:21:58.
  • Joshua Weston – 24/09/2017 – Craven Energy Tristar 3.  Joshua was also on his own flying the Vikings flag in his race, putting in a great performance in the tristar 3 race, finishing in 00:33:40.
  • Emma Forsyth – 24/09/2017 – Hever Castle Tristar 2.  Emma must have heard the news coming from the Craven Energy race that the Weston brothers were climbing the Junior Club Championship leaderboard, as she put in a brilliant time of 00:35:24 to score some huge points.  Much like Steven in the senior Club Championship, Emma most certainly has one hand on the Junior Club Championship trophy.
  • Anne Lewis – 18/03/2017 – Cartmel Lakeland 10km.  This was a missed result from earlier in the season, with Anne travelling to the Cartmel Lakeland 10km, and finishing her race in 01:23:39.
  • Helen Dews – Escrick 10km.  Earlier in the year, Helen raced the Escrick 10km, to add onto some other impressive results from the 2017 season.  Helen finished the 10km in 01:06:28.
  • Anne Lewis – 09/09/2017 – Goole Parkrun.  Anne was running again on 9th September, this time in Goole Parkrun.  Anne finished her race in a great time of 00:31:10.
  • Martha Moore – 16/09/2017 – York Junior Parkrun.  Martha completed the junior parkrun in her usual high finishing position, completing the race in 00:10:08.
  • Anne Lewis – 22/09/2017 – Lidingöloppet 10km.  On her travels again, Anne completed what looks to be a very fun 10km race over in Sweden, finishing the race in a great time of 01:09:19.
  • Beth Grogan, Shaun Sumner and Kenton Robbins – 23/09/2017 – Goole Parkrun.  Beth, Shaun, and Kenton all ran great races, with Kenton running a PB in the process.  They all finished their 5km races in 00:22:54, 00:20:07 and 00:28:34 respectively.
  • Martha Moore – 24/09/2017 – York Junior Parkrun.  Martha was on a mission in this race, not only smashing her time from the week before, but taking the lead in the Junior Run Championship in the process.  Martha finished her race in 00:09:55.

We should also, all being well, have some further results to be posted and added to our swim championship table, after the #lornasladies team completed various distances at the Amphibian Swim, Blue Lagoon.  These results are not yet available, so will be added to next week’s report.

And that’s us all caught up (I think…).  Huge well done’s to everyone who has raced over the past couple of weeks, there have been some amazing results.  I was going to give some special mentions here for those who made big moves up the championship standings, but I would basically be repeating all the names above!  Everyone has added some significant points to their Club and Run Championship scores, and there is certainly an exciting end to the season on the way.

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 340.19
2 Colin Brown V50 3 313.33
3 Rob Jamison V40 3 313.00
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Beth Grogan Youth 3 281.04
6 Sarah Weston V30 3 276.05
7 Shaun Sumner V30 3 275.47
8 Tim Wright V40 3 269.07
9 Mark Wilson V40 3 264.97
10 Kenton Robbins V40 3 239.86
11 Lorna Watson V40 3 232.10
12 Charlotte Moore V40 3 220.60
13 Kath Cooke V50 3 220.57
14 Susie Foster V40 3 218.26
15 Anne Lewis V50 3 194.02
16 Pawel Celinski V30 2 176.28
17 James Goodman V30 2 170.08
18 Paul May V30 1 98.13
19 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Helen Dews V40 2 71.73
22 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 291.64
2 Dominic Weston Tristar 3 257.16
3 Joshua Weston Tristar 3 252.77
4 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 236.06
7 Nyah May Tristar 3 225.10
8 Lucy Jamison Tristar 3 211.68
9 Ciara May Tristar 3 203.76
10 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
11 Ella Wright Tristar 2 161.73
12 Alana Reveley Tristar 2 138.76
13 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
14 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
15 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
16 Lauren Noble Tristar 1 88.00
17 Matt Cooke Tristar 1 85.67
18 Josh Colotto Tristar 1 83.57
19 Gracie Wright Tristar 1 80.66
20 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
21 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
22 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 281.04

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 275.47
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 313.00
2 Tim Wright V40 3 269.07
3 Mark Wilson V40 3 264.97
4 Kenton Robbins V40 3 239.86
5 Lorna Watson V40 3 232.10
6 Charlotte Moore V40 3 220.60
7 Susie Foster V40 3 218.26
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 313.33
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 194.02
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 229.67
2 Shaun Sumner V30 3 194.90
3 Kenton Robbins V40 2 159.30

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 266.57
2 Sarah Weston V30 3 231.72
3 Charlotte Moore V40 3 213.23
4 Kenton Robbins V40 2 190.57
5 Anne Lewis V50 3 179.69
6 Dave Burrows V30 2 172.76
7 Beth Grogan Youth 2 164.73
8 Shaun Sumner V30 2 149.07
9 Susie Foster V40 1 59.45
10 Lorna Watson V40 1 58.02
11 Helen Dews V40 1 54.97

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Martha Moore Junior 3 246.46
2 Joshua Weston Junior 2 156.33
3 Dominic Weston Junior 2 140.69
4 Peter Foster Junior 2 117.43
5 Alana Reveley Junior 1 63.73

Weekend Summary 9th/10th September

A very quiet weekend of racing for Vikings this weekend, with only 2 results to report on.  Both Charlotte Moore and Mark Wilson were running half marathons last weekend, putting in some great times.

Charlotte raced on Sunday in the Vale of York Half Marathon, finishing in a great time of 01:51:26, keeping her firmly in 3rd position in the Run Championship standings.  Well done Charlotte!

Mark ran the Great North Run, finishing that race in a very impressive 01:43:22.  With that result Mark extended his lead at the top of the Run Championship standings.  Great running Mark!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 340.19
2 Colin Brown V50 3 313.33
3 Rob Jamison V40 3 312.96
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Shaun Sumner V30 3 273.51
7 Mark Wilson V40 3 264.97
8 Beth Grogan Youth 3 254.35
9 Kenton Robbins V40 3 239.86
10 Lorna Watson V40 3 232.10
11 Charlotte Moore V40 3 220.60
12 Kath Cooke V50 3 220.57
13 Susie Foster V40 3 218.26
14 Anne Lewis V50 3 194.02
15 James Goodman V30 2 170.08
16 Tim Wright V40 2 169.17
17 Pawel Celinski V30 2 168.27
18 Paul May V30 1 98.13
19 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 268.91
2 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
3 Dominic Weston Tristar 3 248.52
4 Joshua Weston Tristar 3 244.62
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 227.45
7 Nyah May Tristar 3 225.10
8 Ciara May Tristar 3 203.76
9 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
10 Ella Wright Tristar 2 161.73
11 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
12 Lucy Jamison Tristar 2 136.42
13 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
14 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
15 Lauren Noble Tristar 1 88.00
16 Matt Cooke Tristar 1 85.67
17 Josh Colotto Tristar 1 83.57
18 Gracie Wright Tristar 1 80.66
19 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
20 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
21 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
22 Alana Revley Tristar 1 67.84
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 254.35

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 273.51
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 312.96
2 Mark Wilson V40 3 264.97
3 Kenton Robbins V40 3 239.86
4 Lorna Watson V40 3 232.10
5 Charlotte Moore V40 3 220.60
6 Susie Foster V40 3 218.26
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 313.33
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 194.02
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 229.67
2 Shaun Sumner V30 3 194.90
3 Kenton Robbins V40 2 159.30

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 266.57
2 Sarah Weston V30 3 231.72
3 Charlotte Moore V40 3 213.23
4 Anne Lewis V50 3 172.78
5 Dave Burrows V30 2 172.76
6 Kenton Robbins V40 2 125.96
7 Beth Grogan Youth 1 84.14
8 Shaun Sumner V30 1 60.97
9 Susie Foster V40 1 59.45
10 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 2 156.33
2 Martha Moore Junior 2 143.28
3 Dominic Weston Junior 2 140.69
4 Peter Foster Junior 2 117.43
5 Alana Reveley Junior 1 63.73

Weekend Summary 2nd/3rd September

Some results to report on from the weekend, but also a handful of results from mid week last week, and I have some owning up to do on missing points off peoples scores!

First, the mistake!  Allerthorpe Classic Olympic Triathlon was listed as a club event this year, which meant competitors earned bonus points for racing there.  Those who raced, unfortunately, did not get their bonus points!  Tut tut.  This has been rectified, and with those changes, the biggest points moves are: an even further extended lead for Steven Dews in the overall Club Championship, and a move up to 2nd place for Colin Brown.  Well done both!

Mid week last week, on 30th August, James Goodman, Shaun Sumner and Kenton Robbins took on the regular Selby CC TT ride.  A 10 mile event, they finished their races in 00:28:08, 00:26:43 and 00:27:46 respectively.  Kenton’s result added a 2nd race to his list for the year, and put him within one good result of James’ lead.  Could be a close and exciting finish to the Bike Championship season! Great riding everyone, well done!

James was back on the bike at the weekend, and took on the Selby 3 Swans Sportive on 3rd September.  Competing in the 60 mile event, James finished the race in a very impressive 03:57:01, further extending his lead at the top of the Bike Championship standings.  Great result James!

Also on Sunday, Charlotte Moore entered the Leeds Triathlon Olympic distance race, hosted at Roundhay Park.  In a strong field Charlotte put together a great race of 03:31:40.  Well done Charlotte!

Last, but certainly not least, the May sisters took on Holmfirth Junior Duathlon on Sunday 3rd.  The race was close between the two of them, with Nyah finishing in 00:18:44 and Ciara finishing in 00:19:19, pushing both girls well up the Junior Club Championship standings.  Great racing both!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 340.19
2 Colin Brown V50 3 313.33
3 Rob Jamison V40 3 312.96
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Shaun Sumner V30 3 273.51
7 Mark Wilson V40 3 264.97
8 Beth Grogan Youth 3 254.35
9 Kenton Robbins V40 3 239.86
10 Lorna Watson V40 3 232.10
11 Charlotte Moore V40 3 220.60
12 Kath Cooke V50 3 220.57
13 Susie Foster V40 3 218.26
14 Anne Lewis V50 3 194.02
15 James Goodman V30 2 170.08
16 Tim Wright V40 2 169.17
17 Pawel Celinski V30 2 168.27
18 Paul May V30 1 98.13
19 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 268.91
2 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
3 Dominic Weston Tristar 3 248.52
4 Joshua Weston Tristar 3 244.62
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 227.45
7 Nyah May Tristar 3 225.10
8 Ciara May Tristar 3 203.76
9 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
10 Ella Wright Tristar 2 161.73
11 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
12 Lucy Jamison Tristar 2 136.42
13 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
14 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
15 Lauren Noble Tristar 1 88.00
16 Matt Cooke Tristar 1 85.67
17 Josh Colotto Tristar 1 83.57
18 Gracie Wright Tristar 1 80.66
19 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
20 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
21 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
22 Alana Revley Tristar 1 67.84
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 254.35

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 273.51
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 312.96
2 Mark Wilson V40 3 264.97
3 Kenton Robbins V40 3 239.86
4 Lorna Watson V40 3 232.10
5 Charlotte Moore V40 3 220.60
6 Susie Foster V40 3 218.26
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 313.33
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 194.02
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 229.67
2 Shaun Sumner V30 3 194.90
3 Kenton Robbins V40 2 159.30

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 265.96
2 Sarah Weston V30 3 231.72
3 Charlotte Moore V40 3 213.23
4 Anne Lewis V50 3 172.78
5 Dave Burrows V30 2 172.76
6 Kenton Robbins V40 2 125.96
7 Beth Grogan Youth 1 84.14
8 Shaun Sumner V30 1 60.97
9 Susie Foster V40 1 59.45
10 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 2 156.33
2 Martha Moore Junior 2 143.28
3 Dominic Weston Junior 2 140.69
4 Peter Foster Junior 2 117.43
5 Alana Reveley Junior 1 63.73