Weekend Summary 26th/27th August

The bank holiday weekend was another busy one for Vikings, with a number of great results to report on.  Charlotte and Martha Moore raced York Parkrun, Alana Reveley took on Pontefract Parkrun, Dave Burrows ran the Enigma Running Half Marathon in Milton Keynes, and last but certainly not least, Rob Jamison was representing GB again in Canada, in the Aquathlon World Championships.

Starting with Rob, it was another great opportunity to represent his country over in Penticton, Canada.  Racing in the 40-44 category over a 1000m swim and 5km run, Rob was the first British competitor over the line, finishing in 7th place overall in 00:36:27.  With that result Rob also pre-qualified for next season’s World Championship event.  Brilliant result Rob, well done!

On Saturday morning, there were a number of Parkrun competitors, racing at York and Pontefract.  At the York race, Martha and Charlotte Moore were racing in a big field of 582 competitors, finishing in times of 00:28:34 and 00:28:37 respectively.  At Pontefract, Alana Reveley raced the 5km in 00:30:31, finishing in a great position in the 264 competitor race.  Brilliant running everyone, well done!

On Saturday afternoon, Dave Burrows travelled to Milton Keynes to race the Enigma Running Half Marathon.  The race was run by a local club, with a small field of 16 competitors racing.  It was a successful day, with Dave finishing the race in 01:47:04, in 1st place overall.

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 335.18
2 Rob Jamison V40 3 312.96
3 Colin Brown V50 3 309.67
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Mark Wilson V40 3 264.97
7 Shaun Sumner V30 3 264.74
8 Beth Grogan Youth 3 254.35
9 Kenton Robbins V40 3 239.86
10 Lorna Watson V40 3 232.10
11 Kath Cooke V50 3 220.57
12 Charlotte Moore V40 3 219.82
13 Susie Foster V40 3 218.26
14 Anne Lewis V50 3 194.02
15 James Goodman V30 2 170.08
16 Tim Wright V40 2 169.17
17 Pawel Celinski V30 2 168.27
18 Paul May V30 1 98.13
19 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 268.91
2 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
3 Dominic Weston Tristar 3 248.52
4 Joshua Weston Tristar 3 244.62
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 227.45
7 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
8 Ella Wright Tristar 2 161.73
9 Nyah May Tristar 2 155.49
10 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
11 Lucy Jamison Tristar 2 136.42
12 Ciara May Tristar 2 136.25
13 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
14 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
15 Lauren Noble Tristar 1 88.00
16 Matt Cooke Tristar 1 85.67
17 Josh Colotto Tristar 1 83.57
18 Gracie Wright Tristar 1 80.66
19 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
20 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
21 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
22 Alana Revley Tristar 1 67.84
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 254.35

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 264.97
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 312.96
2 Mark Wilson V40 3 264.97
3 Kenton Robbins V40 3 239.86
4 Lorna Watson V40 3 232.10
5 Charlotte Moore V40 3 219.82
6 Susie Foster V40 3 218.26
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 309.67
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 194.02
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 223.13
2 Shaun Sumner V30 3 193.27
3 Kenton Robbins V40 1 97.87

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 265.96
2 Sarah Weston V30 3 231.72
3 Charlotte Moore V40 3 213.23
4 Anne Lewis V50 3 172.78
5 Dave Burrows V30 2 172.76
6 Kenton Robbins V40 2 125.96
7 Beth Grogan Youth 1 84.14
8 Shaun Sumner V30 1 60.97
9 Susie Foster V40 1 59.45
10 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Martha Moore Junior 3 207.48
2 Joshua Weston Junior 2 156.33
3 Dominic Weston Junior 2 140.69
4 Peter Foster Junior 2 117.43
5 Alana Reveley Junior 1 63.73

Weekend Summary 19th/20th August

Another quiet weekend for Vikings over 19th and 20th August, with a handful of run events to report on.  There were, however, some missed results from previous weeks to report on, and some mid week results too.

The first missed result was Beth Grogan’s Goole Parkrun on 12th August.  Beth competed alongside a number of other Vikings that weekend, and posted an equally impressive finish time of 00:22:27 over the 5km race.  Good running Beth!

During the course of the week following the 12th, James Goodman and Shaun Sumner took on the latest in the Selby CC TT races, improving significantly on previous times with some personal bests.  James finished the TT in 00:28:06, and Shaun completed the race in 00:26:42.  A great couple of rides, well done!

Back to the weekend of the 19th/20th, and on the 19th there were more Parkrunners, with Charlotte Moore and Martha Moore both competing in the York Parkrun.  Charlotte and Martha finished the 5km in 00:28:36 and 00:28:34 respectively, to make some great moves in the Senior and Junior Run Championship standings.  Well done both!

Also on the 19th, James Goodman was back on his bike again taking on the York 100 Sportive.  James put in a great result, finishing 58th out of 354 riders in a time of 04:46:24., further extending his lead at the top of the Bike Championship standings in the process.  Well done James!

Into Sunday 20th, and Sarah Weston took on Escrick 10k in her 5th run event of the year.  Sarah finished the race in a very impressive 00:48:11, creeping ever closer to the top of the Run Championship standings with an improved score.  Great run Sarah well done!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 335.18
2 Rob Jamison V40 3 312.96
3 Colin Brown V50 3 309.67
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Mark Wilson V40 3 264.97
7 Shaun Sumner V30 3 264.74
8 Beth Grogan Youth 3 254.35
9 Kenton Robbins V40 3 239.86
10 Lorna Watson V40 3 232.10
11 Kath Cooke V50 3 220.57
12 Charlotte Moore V40 3 219.82
13 Susie Foster V40 3 218.26
14 Anne Lewis V50 3 194.02
15 James Goodman V30 2 170.08
16 Tim Wright V40 2 169.17
17 Pawel Celinski V30 2 168.27
18 Paul May V30 1 98.13
19 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 268.91
2 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
3 Dominic Weston Tristar 3 248.52
4 Joshua Weston Tristar 3 244.62
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 227.45
7 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
8 Ella Wright Tristar 2 161.73
9 Nyah May Tristar 2 155.49
10 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
11 Lucy Jamison Tristar 2 136.42
12 Ciara May Tristar 2 136.25
13 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
14 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
15 Lauren Noble Tristar 1 88.00
16 Matt Cooke Tristar 1 85.67
17 Josh Colotto Tristar 1 83.57
18 Gracie Wright Tristar 1 80.66
19 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
20 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
21 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
22 Alana Revley Tristar 1 67.84
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 254.35

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 264.97
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 312.96
2 Mark Wilson V40 3 264.97
3 Kenton Robbins V40 3 239.86
4 Lorna Watson V40 3 232.10
5 Charlotte Moore V40 3 219.82
6 Susie Foster V40 3 218.26
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 309.67
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 194.02
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 223.13
2 Shaun Sumner V30 3 193.27
3 Kenton Robbins V40 1 97.87

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 265.96
2 Sarah Weston V30 3 231.72
3 Charlotte Moore V40 3 213.23
4 Anne Lewis V50 3 172.78
5 Dave Burrows V30 2 161.42
6 Kenton Robbins V40 2 125.96
7 Beth Grogan Youth 1 84.14
8 Shaun Sumner V30 1 60.97
9 Susie Foster V40 1 59.45
10 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 2 156.33
2 Martha Moore Junior 2 143.28
3 Dominic Weston Junior 2 140.69
4 Peter Foster Junior 2 117.43

Weekend Summary 12th/13th August

It was a rare quiet weekend for the Vikings athletes over the weekend over 12th and 13th August, with not many events to report on.  Flying the club flag this weekend were Joshua Weston, Dominic Weston and Martha Moore, all out representing the junior section in Parkrun events.

Joshua and Dominic both raced at Goole Parkrun on Saturday, putting in some amazing times.  In a race containing 148 competitors of both senior and junior age groups, Joshua finished 24th in 00:23:32, and Dominic finished 40th in 00:24:54.  As would be expected with those results, Joshua and Dominic now occupy 1st and 2nd positions respectively in the Junior Run Championship for 2017.  Brilliant boys, well done!

Not to  be upstaged by the boys, Martha Moore took on the York Junior Parkrun on Sunday.  In a race containing 70 runners, Martha finished in 12th position in 00:09:49.  Martha has only posted 1 run so far in the Junior Run Championship standings, but has posted some very significant points with this first result.  She’ll be chasing the leaders down in no time running like that, well done Martha!

Results you can all be very proud of, great running!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 335.18
2 Rob Jamison V40 3 312.96
3 Colin Brown V50 3 309.67
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Mark Wilson V40 3 264.97
7 Shaun Sumner V30 3 264.74
8 Beth Grogan Youth 3 254.35
9 Kenton Robbins V40 3 239.86
10 Lorna Watson V40 3 232.10
11 Kath Cooke V50 3 220.57
12 Charlotte Moore V40 3 219.82
13 Susie Foster V40 3 218.26
14 Anne Lewis V50 3 194.02
15 James Goodman V30 2 170.08
16 Tim Wright V40 2 169.17
17 Pawel Celinski V30 2 168.27
18 Paul May V30 1 98.13
19 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 268.91
2 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
3 Dominic Weston Tristar 3 248.52
4 Joshua Weston Tristar 3 244.62
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 227.45
7 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
8 Ella Wright Tristar 2 161.73
9 Nyah May Tristar 2 155.49
10 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
11 Lucy Jamison Tristar 2 136.42
12 Ciara May Tristar 2 136.25
13 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
14 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
15 Lauren Noble Tristar 1 88.00
16 Matt Cooke Tristar 1 85.67
17 Josh Colotto Tristar 1 83.57
18 Gracie Wright Tristar 1 80.66
19 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
20 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
21 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
22 Alana Revley Tristar 1 67.84
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 254.35

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 264.97
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 312.96
2 Mark Wilson V40 3 264.97
3 Kenton Robbins V40 3 239.86
4 Lorna Watson V40 3 232.10
5 Charlotte Moore V40 3 219.82
6 Susie Foster V40 3 218.26
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 309.67
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 194.02
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 207.45
2 Shaun Sumner V30 3 187.48
3 Kenton Robbins V40 1 97.87

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 265.96
2 Sarah Weston V30 3 215.51
3 Charlotte Moore V40 3 213.23
4 Anne Lewis V50 3 172.78
5 Dave Burrows V30 2 161.42
6 Kenton Robbins V40 2 125.96
7 Shaun Sumner V30 1 60.97
8 Susie Foster V40 1 59.45
9 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 2 156.33
2 Dominic Weston Junior 2 140.69
3 Peter Foster Junior 2 117.43
4 Martha Moore Junior 1 79.15

Weekend Summary 5th/6th August

Another busy weekend of Vikings races to report on!  This weekend was a mix of triathletes and runners, taking part in parkrun races on Saturday, and York 10k/Allerthorpe Classic Triathlon on Sunday.

On Saturday, Susie Foster, Sarah Weston, Peter Foster, Charlotte Moore and Mark Wilson all took part in Parkruns.

Susie, Sarah and Peter all headed to Goole to run, finishing their races in 00:32:10, 00:32:04 and 00:32:03 respectively.  Peter’s result saw him take the lead in the Junior Run Championship standings, well done Peter!  Well done’s to Susie and Sarah on their runs too.

At York Parkrun, Charlotte Moore took part in another busy York event, finishing her 5km run in 00:24:27.  Good running Charlotte!

At Pontefract Parkrun, Mark Wilson finished his 5km in a very impressive 00:21:58, finishing in 28th position.  Mark had also run Pontefract Parkrun on 1st July as well, which had been missed from the results.  His result then was 00:22:31.

On Sunday, Mark ran again, this time in York 10k.  Finishing in 00:45:49, Mark put in a very solid 10km time.  Mark had also competed in Leeds 10k on 9th July, which had been missed from the results.  Mark’s result in that race was 00:48:54.  The best 3 scores from those 4 runs put Mark in a commanding lead at the top of the Run Championship.  Well done Mark!

Also racing on Sunday were a number of Vikings at the ever popular Allerthorpe Classic Triathlon.  Steven Dews, Colin Brown, Shaun Sumner, Beth Grogan, and Pawel Celinski all took part in the Olympic distance race.  Their results were as follows:

  • Steven Dews – 02:14:06
  • Colin Brown – 02:25:05
  • Shaun Sumner – 02:38:03
  • Beth Grogan – 02:45:39
  • Pawel Celinski – 02:53:08

Some great results from all competing over the weekend, and lots of changes to report on in the club competition standings.

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 335.18
2 Rob Jamison V40 3 312.96
3 Colin Brown V50 3 309.67
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Mark Wilson V40 3 264.97
7 Shaun Sumner V30 3 264.74
8 Beth Grogan Youth 3 254.35
9 Kenton Robbins V40 3 239.86
10 Lorna Watson V40 3 232.10
11 Kath Cooke V50 3 220.57
12 Charlotte Moore V40 3 219.82
13 Susie Foster V40 3 218.26
14 Anne Lewis V50 3 194.02
15 James Goodman V30 2 170.08
16 Tim Wright V40 2 169.17
17 Pawel Celinski V30 2 168.27
18 Paul May V30 1 98.13
19 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 268.91
2 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
3 Dominic Weston Tristar 3 248.52
4 Joshua Weston Tristar 3 244.62
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 227.45
7 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
8 Ella Wright Tristar 2 161.73
9 Nyah May Tristar 2 155.49
10 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
11 Lucy Jamison Tristar 2 136.42
12 Ciara May Tristar 2 136.25
13 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
14 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
15 Lauren Noble Tristar 1 88.00
16 Matt Cooke Tristar 1 85.67
17 Josh Colotto Tristar 1 83.57
18 Gracie Wright Tristar 1 80.66
19 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
20 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
21 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
22 Alana Revley Tristar 1 67.84
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 254.35

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 264.97
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 312.96
2 Mark Wilson V40 3 264.97
3 Kenton Robbins V40 3 239.86
4 Lorna Watson V40 3 232.10
5 Charlotte Moore V40 3 219.82
6 Susie Foster V40 3 218.26
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 309.67
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 194.02
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 207.45
2 Shaun Sumner V30 3 187.48
3 Kenton Robbins V40 1 97.87

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 265.96
2 Sarah Weston V30 3 215.51
3 Charlotte Moore V40 3 213.23
4 Anne Lewis V50 3 172.78
5 Dave Burrows V30 2 161.42
6 Kenton Robbins V40 2 125.96
7 Shaun Sumner V30 1 60.97
8 Susie Foster V40 1 59.45
9 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Peter Foster Junior 2 117.43
2 Joshua Weston Junior 1 76.07
3 Dominic Weston Junior 1 64.83

Weekend Summary 29th/30th July

A very delayed write up for last weekend’s races.  There were Vikings racing in both senior and junior categories over the weekend of 29th and 30th July, and during the course of the week just passed, Shaun Sumner and James Goodman also took part in a TT race, posting more points onto the bike championship.

Rob Jamison took part in Redcar Sprint Triathlon on Sunday, hoping to qualify for the GB team at the upcoming Rotterdam ITU event.  Rob put in another solid performance at the sea swim sprint event, finishing in a time of 01:07:11, and qualifying for the GB team in September.  Great work Rob, well done!

Steven Dews took on Hull Triathlon on the same day, hoping to further extend his lead at the top of the Club Championship standings.  Finishing in an incredibly impressive 8th place from 161 entrants, in a time of 01:08:46, Steven extended his lead in the championship ever further, and looks unstoppable this season.  Brilliant result Steven!

The juniors also got in on the action over the weekend, with some more very impressive results.  The junior section at YVTT is something we can all be very proud of, every single one of them is performing amazingly this year.  Results from York Junior Triathlon were as follows:

  • Martha Moore – Tristar 1 – 00:23:02
  • Finn Greenhouse – Tristar 1 – 00:20:45
  • Lucy Jamison – Tristar 1 – 00:29:05
  • Olivia Bulmer – Tristar 2 – 00:31:37
  • Dominic Weston – Tristar 2 – 00:35:40
  • Joshua Weston – Tristar 3 – 00:43:49

Well done to all juniors taking part, looking forward to seeing some more results come through at the next junior event!

Mid week, Shaun Sumner and James Goodman took part in one of the regular Selby Cycling Club TT races, over a distance of 40km.  Shaun finished the TT in 9th place in 01:10:19, with James just behind in 10th place, finishing in 01:16:54.

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 335.18
2 Rob Jamison V40 3 312.96
3 Colin Brown V50 3 309.67
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Mark Wilson V40 3 264.97
7 Shaun Sumner V30 3 258.38
8 Kenton Robbins V40 3 239.86
9 Lorna Watson V40 3 232.10
10 Kath Cooke V50 3 220.57
11 Charlotte Moore V40 3 219.82
12 Susie Foster V40 3 218.26
13 Anne Lewis V50 3 194.02
14 Beth Grogan Youth 2 170.64
15 James Goodman V30 2 170.08
16 Tim Wright V40 2 169.17
17 Paul May V30 1 98.13
18 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
19 Pawel Celinski V30 1 88.17
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 268.91
2 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
3 Dominic Weston Tristar 3 248.52
4 Joshua Weston Tristar 3 244.62
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 227.45
7 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
8 Ella Wright Tristar 2 161.73
9 Nyah May Tristar 2 155.49
10 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
11 Lucy Jamison Tristar 2 136.42
12 Ciara May Tristar 2 136.25
13 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
14 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
15 Lauren Noble Tristar 1 88.00
16 Matt Cooke Tristar 1 85.67
17 Josh Colotto Tristar 1 83.57
18 Gracie Wright Tristar 1 80.66
19 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
20 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
21 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
22 Alana Revley Tristar 1 67.84
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 2 170.64

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Paul May V30 1 98.13
7 Pawel Celinski V30 1 88.17

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 312.96
2 Mark Wilson V40 3 264.97
3 Kenton Robbins V40 3 239.86
4 Lorna Watson V40 3 232.10
5 Charlotte Moore V40 3 219.82
6 Susie Foster V40 3 218.26
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 309.67
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 194.02
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 207.45
2 Shaun Sumner V30 3 187.48
3 Kenton Robbins V40 1 97.87

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Sarah Weston V30 3 207.07
2 Anne Lewis V50 3 172.78
3 Dave Burrows V30 2 161.42
4 Charlotte Moore V40 2 140.41
5 Kenton Robbins V40 2 125.96
6 Shaun Sumner V30 1 60.97
7 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77