Mid Week Summary 21st June

One result to report on from mid week this week, and a handful of results from a couple of weeks ago that was missed from the reports.  On the weekend of 10th/11th June, Anne Lewis took part in Parkrun, and the Channel Swim Crew took part in the Great North Swim.  This week, on 20th June, Rob Jamison took part in the MTC Aquathlon, preparing further for his World Championship event in Pendicton later in the year.

In the Rother Valley Parkrun, Anne finished the race in 00:31:00, adding further points to her Run Championship score.

We have our first results added to the standings in this year’s Swim Championship.  In the Great North Swim 10km event (yes, 10km!) Joanna Holmes, Campbell Watt, and Barry Jones finished the event in 03:35:46, 03:41:27 and 03:33:39 respectively.

In the MCT Aquathlon, Rob finished 1st in his age group, and 6th overall in 00:32:01.  Brilliant results everyone!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 293.46
2 Dave Burrows V30 3 290.69
3 Sarah Weston V30 3 261.81
4 Shaun Sumner V30 3 258.38
5 Kenton Robbins V40 3 228.79
6 Steven Dews V30 2 218.99
7 Colin Brown V50 2 205.16
8 Charlotte Moore V40 2 145.52
9 Kath Cooke V50 2 144.86
10 Susie Foster V40 2 143.82
11 Paul May V30 1 98.13
12 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
13 Beth Grogan Youth 1 90.22
14 Tim Wright V40 1 90.16
15 Pawel Celinski V30 1 88.17
16 James Goodman V30 1 87.35
17 Ian Hopkinson V50 1 85.74
18 Lorna Watson V40 1 71.84
19 Heather Blakey V40 1 69.50
20 Anne Lewis V50 1 68.05

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Tristar 2 168.36
2 Dominic Weston Tristar 2 142.33
3 Finn Greenhouse Tristar 1 107.43
4 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
5 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
6 Lauren Noble Tristar 1 88.00
7 Olivia Bulmer Tristar 1 86.58
8 Matt Cooke Tristar 1 85.67
9 Ella Wright Tristar 1 83.88
10 Josh Colotto Tristar 1 83.57
11 Gracie Wright Tristar 1 80.66
12 Lucy Jamison Tristar 1 79.34
13 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
14 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
15 Nyah May Tristar 1 76.13
16 Peter Foster Tristar 1 73.70
17 Aryan Sharma Tristar 1 72.95
18 Ciara May Tristar 1 72.15
19 Harry Blakey Tristar 1 66.57

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 1 90.22

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 290.69
2 Sarah Weston V30 3 261.81
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
4 Steven Dews V30 2 218.99
5 Paul May V30 1 98.13
6 Pawel Celinski V30 1 88.17
7 James Goodman V30 1 87.35

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Kenton Robbins V40 3 228.79
2 Charlotte Moore V40 2 145.52
3 Susie Foster V40 2 143.82
4 Tim Wright V40 1 90.16
5 Lorna Watson V40 1 71.84
6 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 2 205.16
2 Kath Cooke V50 2 144.86
3 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
4 Ian Hopkinson V50 1 85.74
5 Anne Lewis V50 1 68.05

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 2 147.71
2 Kenton Robbins V40 1 97.87
3 Felicity Caddick V30 1 65.93
4 Phil Caddick V40 1 65.93
5 Shaun Sumner V30 1 62.21

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Felicity Caddick V30 3 226.42
2 Sarah Weston V30 3 207.07
3 Phil Caddick V40 3 205.87
4 Dave Burrows V30 2 161.42
5 Charlotte Moore V40 2 140.41
6 Anne Lewis V50 2 114.25
7 Kenton Robbins V40 1 62.07

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77

Weekend Summary 17th/18th June

Whilst last weekend might have been all about the Brownlee brothers, this weekend’s triathlon was all about two other sets of siblings!  The only Vikings competitors this weekend were the Weston brothers, Joshua and Dominic, and the May sisters, Nyah and Ciara, who all took part in the Wakefield Junior Triathlon.

All four achieved amazing results on what was a very hot day.  Nyah and Ciara both took part in the Tristar 1 category, coming in with times of 00:22:22 and 00:23:36 respectively.  Dominic raced in the Tristar 2 category, finishing in 00:31:47, and Joshua finished in 00:37:45 in the Tristar 3 category. All four results were fantastic, well done all!

Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 293.46
2 Dave Burrows V30 3 290.69
3 Sarah Weston V30 3 261.81
4 Shaun Sumner V30 3 258.38
5 Kenton Robbins V40 3 228.79
6 Steven Dews V30 2 218.99
7 Colin Brown V50 2 205.16
8 Charlotte Moore V40 2 145.52
9 Kath Cooke V50 2 144.86
10 Susie Foster V40 2 143.82
11 Paul May V30 1 98.13
12 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
13 Beth Grogan Youth 1 90.22
14 Tim Wright V40 1 90.16
15 Pawel Celinski V30 1 88.17
16 James Goodman V30 1 87.35
17 Ian Hopkinson V50 1 85.74
18 Lorna Watson V40 1 71.84
19 Heather Blakey V40 1 69.50
20 Anne Lewis V50 1 68.05

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Tristar 2 168.36
2 Dominic Weston Tristar 2 142.33
3 Finn Greenhouse Tristar 1 107.43
4 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
5 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
6 Lauren Noble Tristar 1 88.00
7 Olivia Bulmer Tristar 1 86.58
8 Matt Cooke Tristar 1 85.67
9 Ella Wright Tristar 1 83.88
10 Josh Colotto Tristar 1 83.57
11 Gracie Wright Tristar 1 80.66
12 Lucy Jamison Tristar 1 79.34
13 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
14 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
15 Nyah May Tristar 1 76.13
16 Peter Foster Tristar 1 73.70
17 Aryan Sharma Tristar 1 72.95
18 Ciara May Tristar 1 72.15
19 Harry Blakey Tristar 1 66.57

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 1 90.22

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 290.69
2 Sarah Weston V30 3 261.81
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
4 Steven Dews V30 2 218.99
5 Paul May V30 1 98.13
6 Pawel Celinski V30 1 88.17
7 James Goodman V30 1 87.35

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Kenton Robbins V40 3 228.79
2 Charlotte Moore V40 2 145.52
3 Susie Foster V40 2 143.82
4 Tim Wright V40 1 90.16
5 Lorna Watson V40 1 71.84
6 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 2 205.16
2 Kath Cooke V50 2 144.86
3 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
4 Ian Hopkinson V50 1 85.74
5 Anne Lewis V50 1 68.05

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 2 147.71
2 Kenton Robbins V40 1 97.87
3 Felicity Caddick V30 1 65.93
4 Phil Caddick V40 1 65.93
5 Shaun Sumner V30 1 62.21

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Felicity Caddick V30 3 226.42
2 Sarah Weston V30 3 207.07
3 Phil Caddick V40 3 205.87
4 Dave Burrows V30 2 161.42
5 Charlotte Moore V40 2 140.41
6 Kenton Robbins V40 1 62.07
7 Anne Lewis V50 1 54.30

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77

Weekend Summary 10th/11th June

A quiet weekend for the Vikings this weekend, a mix of recovering from Allerthorpe last weekend and watching the pro’s do their thing in Leeds instead! Just the one result to report on from the weekend, with Charlotte Moore taking part in York Parkrun on Saturday.

The York event was as popular as ever, with 464 runners taking part.  Charlotte put in a very good finish time in 00:25:10, finishing in 193rd place.  Well done Charlotte!

Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 293.46
2 Dave Burrows V30 3 290.69
3 Sarah Weston V30 3 261.81
4 Shaun Sumner V30 3 258.38
5 Kenton Robbins V40 3 228.79
6 Steven Dews V30 2 218.99
7 Colin Brown V50 2 205.16
8 Charlotte Moore V40 2 145.52
9 Kath Cooke V50 2 144.86
10 Susie Foster V40 2 143.82
11 Paul May V30 1 98.13
12 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
13 Beth Grogan Youth 1 90.22
14 Tim Wright V40 1 90.16
15 Pawel Celinski V30 1 88.17
16 James Goodman V30 1 87.35
17 Ian Hopkinson V50 1 85.74
18 Lorna Watson V40 1 71.84
19 Heather Blakey V40 1 69.50
20 Anne Lewis V50 1 68.05

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 1 90.22

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 290.69
2 Sarah Weston V30 3 261.81
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
4 Steven Dews V30 2 218.99
5 Paul May V30 1 98.13
6 Pawel Celinski V30 1 88.17
7 James Goodman V30 1 87.35

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Kenton Robbins V40 3 228.79
2 Charlotte Moore V40 2 145.52
3 Susie Foster V40 2 143.82
4 Tim Wright V40 1 90.16
5 Lorna Watson V40 1 71.84
6 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 2 205.16
2 Kath Cooke V50 2 144.86
3 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
4 Ian Hopkinson V50 1 85.74
5 Anne Lewis V50 1 68.05

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 2 147.71
2 Kenton Robbins V40 1 97.87
3 Felicity Caddick V30 1 65.93
4 Phil Caddick V40 1 65.93
5 Shaun Sumner V30 1 62.21

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Felicity Caddick V30 3 226.42
2 Sarah Weston V30 3 207.07
3 Phil Caddick V40 3 205.87
4 Dave Burrows V30 2 161.42
5 Charlotte Moore V40 2 140.41
6 Kenton Robbins V40 1 62.07
7 Anne Lewis V50 1 54.30

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77

Weekend Summary 3rd/4th June

Another fantastic turnout for the 2nd club event of the 2017 season at Allerthorpe Sprint Triathlon, with 11 Vikings taking part in total.  Steven Dews, Colin Brown, Dave Burrows, Rob Jamison, James Goodman, Sarah Weston, Kenton Robbins, Charlotte Moore, Susie Foster, Kath Cooke and Anne Lewis all took part on a sunny day in Allerthorpe.

Results for the day were as follows:

  • 11th – Steven Dews 01:05:21
  • 24th – Colin Brown 01:09:29
  • 42nd – Dave Burrows 01:12:38
  • 44th – Rob Jamison 01:13:35
  • 95th – James Goodman 01:20:44
  • 112th – Sarah Weston 01:23:10
  • 171st – Kenton Robbins 01:32:02
  • 177th – Charlotte Moore 01:33:22
  • 202nd – Susie Foster 01:38:46
  • 204th – Kath Cooke 01:40:03
  • 211th – Anne Lewis 01:43:38

Some fantastic results that everyone should be proud of.  Four special mentions for the day:

  • First, Anne Lewis.  Anne came away a winner on Sunday, winning her age group in what I believe to be only her 2nd year in triathlon.  Amazing Anne, fantastic result!
  • Steven Dews – Steven came 11th overall, and 2nd in his age group, which gave him a huge jump in the club championship standings.  With only 2 events under his belt so far this season, with that kind of form Steven is sure to be taking the Club Championship lead soon when a 3rd event is completed.  Brilliant result Steven.
  • Third, Rob Jamison.  Rob’s result on paper might look a little out of the ordinary, and it was.  Rob unfortunately suffered a puncture only 2km into his bike leg.  Others might have called it a day, but not only did Rob get his bike fixed at the roadside, but he also got back on to complete his bike leg in 00:39:51, and finish 44th overall.  A very impressive result!
  • Finally, Kenton Robbins.  Kenton was competing in Allerthorpe Triathlon in aid of Alzheimers Research ARUK.  A fantastic and worthy cause, well done Kenton.  If you would like to donate to support this charity and Kenton’s great effort, please visit https://www.justgiving.com/kenton-robbins4?utm_source=Facebook&utm_medium=fundraisingpage&utm_content=kenton-robbins4&utm_campaign=pfp-share

Next stop in the club events for 2017 is York Triathlon in July, followed by Allerthorpe Classic in August, and finishing up with Goole Triathlon in October.  Remember, extra championship points on offer in these events!  We’ve had some fantastic turnouts so far at Driffield and Allerthorpe so these events are sure to be just as popular.

Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 293.46
2 Dave Burrows V30 3 290.69
3 Sarah Weston V30 3 261.81
4 Shaun Sumner V30 3 258.38
5 Kenton Robbins V40 3 228.79
6 Steven Dews V30 2 218.99
7 Colin Brown V50 2 205.16
8 Charlotte Moore V40 2 145.52
9 Kath Cooke V50 2 144.86
10 Susie Foster V40 2 143.82
11 Paul May V30 1 98.13
12 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
13 Beth Grogan Youth 1 90.22
14 Tim Wright V40 1 90.16
15 Pawel Celinski V30 1 88.17
16 James Goodman V30 1 87.35
17 Ian Hopkinson V50 1 85.74
18 Lorna Watson V40 1 71.84
19 Heather Blakey V40 1 69.50
20 Anne Lewis V50 1 68.05

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 1 90.22

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 290.69
2 Sarah Weston V30 3 261.81
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
4 Steven Dews V30 2 218.99
5 Paul May V30 1 98.13
6 Pawel Celinski V30 1 88.17
7 James Goodman V30 1 87.35

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Kenton Robbins V40 3 228.79
2 Charlotte Moore V40 2 145.52
3 Susie Foster V40 2 143.82
4 Tim Wright V40 1 90.16
5 Lorna Watson V40 1 71.84
6 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 2 205.16
2 Kath Cooke V50 2 144.86
3 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
4 Ian Hopkinson V50 1 85.74
5 Anne Lewis V50 1 68.05

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 2 147.71
2 Kenton Robbins V40 1 97.87
3 Felicity Caddick V30 1 65.93
4 Phil Caddick V40 1 65.93
5 Shaun Sumner V30 1 62.21

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Felicity Caddick V30 3 226.42
2 Sarah Weston V30 3 207.07
3 Phil Caddick V40 3 205.87
4 Dave Burrows V30 2 161.42
5 Charlotte Moore V40 1 70.97
6 Kenton Robbins V40 1 62.07
7 Anne Lewis V50 1 54.30

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77