Category Archives: Events

Weekend Summary 15th/16th July

Last weekend was one for the tristars and youth sections of YVTT.  Both events ran on Sunday, with Olivia Bulmer, Peter Foster, Dominic Weston and Joshua Weston all taking part in the final junior club race of the year, Holmfirth Junior Triathlon.  Beth Grogan looked to climb up the main Club Championship standings, taking on Goole Triathlon.

Results from Holmfirth were:

  • Peter Foster – Tristar 1 – 00:21:09
  • Olivia Bulmer – Tristar 2 – 00:24:32
  • Dominic Weston – Tristar 2 – 00:28:00
  • Joshua Weston – Tristar 3 – 00:32:25

Big moves in the Junior Club Championship from Peter Foster, jumping up to 5th position, and the 2016 Junior Club Champion Olivia Bulmer, who moved up to 2nd place.  Dominic and Joshua Weston have both been flying this year so far, having completed their 4th race each this weekend.  Best 3 scores are to count, and unfortunately Joshua couldn’t advance on his previous 3 scores, but held on to 3rd place in the championship.  Dominic did advance his score, beating his previous score from Wakefield Junior Triathlon, holding 4th place.  Extremely competitive in the junior section this season.  Fantastic results from all tristars, very impressive!

At Goole, Beth Grogan had another great race, finishing in 33rd place overall in 01:00:31.  Beth clim bed her way up the Club Championship standings with that result, currently sitting in 13th place.  Beth has only completed 2 events so far this year though, so the Vikings above in the table will be looking over their shoulders after Sunday’s result.  Great racing Beth, well done!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 334.34
2 Rob Jamison V40 3 310.97
3 Colin Brown V50 3 309.67
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Shaun Sumner V30 3 258.38
7 Kenton Robbins V40 3 236.50
8 Lorna Watson V40 3 232.10
9 Kath Cooke V50 3 220.57
10 Charlotte Moore V40 3 219.82
11 Susie Foster V40 3 218.26
12 Mark Wilson V40 2 178.32
13 Beth Grogan Youth 2 170.64
14 Tim Wright V40 2 169.17
15 Anne Lewis V50 2 128.06
16 Paul May V30 1 98.13
17 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
18 Pawel Celinski V30 1 88.17
19 James Goodman V30 1 87.35
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 265.14
2 Olivia Bulmer Tristar 3 248.46
3 Joshua Weston Tristar 3 244.62
4 Dominic Weston Tristar 3 233.93
5 Peter Foster Tristar 2 146.93
6 Finn Greenhouse Tristar 1 107.43
7 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
8 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
9 Lauren Noble Tristar 1 88.00
10 Matt Cooke Tristar 1 85.67
11 Ella Wright Tristar 1 83.88
12 Josh Colotto Tristar 1 83.57
13 Gracie Wright Tristar 1 80.66
14 Lucy Jamison Tristar 1 79.34
15 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
16 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
17 Nyah May Tristar 1 76.13
18 Aryan Sharma Tristar 1 72.95
19 Ciara May Tristar 1 72.15
20 Harry Blakey Tristar 1 66.57

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 2 170.64

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
5 Paul May V30 1 98.13
6 Pawel Celinski V30 1 88.17
7 James Goodman V30 1 87.35

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 310.97
2 Kenton Robbins V40 3 236.50
3 Lorna Watson V40 3 232.10
4 Charlotte Moore V40 3 219.82
5 Susie Foster V40 3 218.26
6 Mark Wilson V40 2 178.32
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 309.67
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 2 128.06
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 2 147.71
2 Shaun Sumner V30 2 122.14
3 Kenton Robbins V40 1 97.87

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Sarah Weston V30 3 207.07
2 Anne Lewis V50 3 172.78
3 Dave Burrows V30 2 161.42
4 Charlotte Moore V40 2 140.41
5 Kenton Robbins V40 2 125.96
6 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77

Weekend Summary 8th/9th July

Slightly delayed report from last weekend.  The weekend of 8th and 9th July was one for the runners, with Anne Lewis and Lorna Watson the only Vikings competitors in races.  Anne took part in the Hillsborough Parkrun on Saturday, and Lorna took part in the Leeds 10k on Sunday.

On Saturday, Anne was part of a 271 strong field running the 5km Parkrun course.  Anne once again topped her age group, finishing in 00:31:20.  Lorna took on Leeds 10k on Sunday, as part of a huge field of 7053 people, finishing in 01:17:08.  Great running both, well done!

A couple of results missed from early in the season to also report on, for Mark Wilson.  Mark took part in Skipton Triathlon in April, and Wilmslow Triathlon in May.  At Skipton, Mark finished his sprint race in a time of 01:21:40, and over the same sprint distance at Wilmslow, this time in open water, in 01:30:14.  Brilliant results Mark, well done!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 334.34
2 Rob Jamison V40 3 310.97
3 Colin Brown V50 3 309.67
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Shaun Sumner V30 3 258.38
7 Kenton Robbins V40 3 236.50
8 Lorna Watson V40 3 232.10
9 Kath Cooke V50 3 220.57
10 Charlotte Moore V40 3 219.82
11 Susie Foster V40 3 218.26
12 Mark Wilson V40 2 178.32
13 Tim Wright V40 2 169.17
14 Anne Lewis V50 2 128.06
15 Paul May V30 1 98.13
16 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
17 Beth Grogan Youth 1 90.22
18 Pawel Celinski V30 1 88.17
19 James Goodman V30 1 87.35
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 265.14
2 Joshua Weston Tristar 3 244.62
3 Dominic Weston Tristar 3 222.71
4 Olivia Bulmer Tristar 2 161.48
5 Finn Greenhouse Tristar 1 107.43
6 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
7 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
8 Lauren Noble Tristar 1 88.00
9 Matt Cooke Tristar 1 85.67
10 Ella Wright Tristar 1 83.88
11 Josh Colotto Tristar 1 83.57
12 Gracie Wright Tristar 1 80.66
13 Lucy Jamison Tristar 1 79.34
14 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
15 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
16 Nyah May Tristar 1 76.13
17 Peter Foster Tristar 1 73.70
18 Aryan Sharma Tristar 1 72.95
19 Ciara May Tristar 1 72.15
20 Harry Blakey Tristar 1 66.57

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 1 90.22

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
5 Paul May V30 1 98.13
6 Pawel Celinski V30 1 88.17
7 James Goodman V30 1 87.35

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 310.97
2 Kenton Robbins V40 3 236.50
3 Lorna Watson V40 3 232.10
4 Charlotte Moore V40 3 219.82
5 Susie Foster V40 3 218.26
6 Mark Wilson V40 2 178.32
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 309.67
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 2 128.06
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 2 147.71
2 Shaun Sumner V30 2 122.14
3 Kenton Robbins V40 1 97.87

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Sarah Weston V30 3 207.07
2 Anne Lewis V50 3 172.78
3 Dave Burrows V30 2 161.42
4 Charlotte Moore V40 2 140.41
5 Kenton Robbins V40 2 125.96
6 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77

Weekend Summary 1st/2nd July

A very busy weekend of results to report on this week, with Vikings competing in multiple events over the course of the weekend, and a handful of missed results from previous events to cover too.

First, the missed results.  Tristar member Emma Forsyth has been busy this year so far, with 3 results not yet notched up onto the club championship standings, and 1 result from February that unfortunately doesn’t count in the standings.  In February Emma took part in the Rother Valley Duathlon, finishing as the 1st female in the tristar 2 category.  A great result!

Into the main season and the qualifying events, Emma has taken part in the Driffield Junior Triathlon, finishing as 5th female in 00:29:19, the Rother Valley Triathlon, finishing in 00:24:52, and the Cholmondely Castle Triathlon, finishing in 00:24:51.  Some fantastic results catapulting Emma right to the top of the Junior Club Championship standings.  Well done Emma!

Back to this weekend, and it all started on Saturday at the Ripon Triathlon, where the majority of Vikings taking part were taking part in their first Olympic distance race, an achievement in itself!  Steven Dews, Colin Brown, Sarah Weston, Lorna Watson, Kath Cooke, Susie Foster, and Helen Dews all took part in the 1500m swim, 40km bike, 10km run event.  Results were as follows:

  • Steven Dews – 02:15:23
  • Colin Brown – 02:29:25
  • Sarah Weston – 02:41:46
  • Lorna Watson – 03:23:50
  • Kath Cooke – 03:26:16
  • Susie Foster – 03:29:47
  • Helen Dews – 03:37:42

Following a very solid season so far, Steven’s Ripon result placed him 1st in the Club Championship standings, with a commanding lead.  Well done Steven!

Every single result incredibly impressive and something that you should all be very proud of.  Next stop, ironman 2018!!

On Sunday, Ripon also hosted a Sprint distance race, with Tim Wright, Charlotte Moore and Anne Lewis all taking part.  Results were as follows:

  • Tim Wright – 01:29:04
  • Charlotte Moore – 01:34:43
  • Anne Lewis – 01:57:15

Some more great results, well done all.  Another special well done to Anne Lewis, who won her age category for the 2nd event in a row!

Sunday was also the turn of the Juniors to take on Ripon.  Martha Moore, Dominic Weston, Joshua Weston, and Olivia Bulmer all took part in the event.  Results were as follows:

  • Tristar 1 – Martha Moore – 00:24:02
  • Tristar 2 – Dominic Weston – 00:34:26
  • Tristar 2 – Olivia Bulmer – 00:36:57
  • Tristar 3 – Joshua Weston – 00:43:06

Fantastic results as ever from our junior section.  The future is very bright at YVTT!

York Triathlon was the latest club event in line.  Rob Jamison, Dave Burrows, Kenton Robbins, and Lorna Watson all took part on a sunny Sunday.  The event was as popular as ever, and produced some great results, as follows:

  • Rob Jamison – 01:00:11
  • Dave Burrows – 01:06:42
  • Kenton Robbins – 01:21:10
  • Lorna Watson – 01:31:16

Some fantastic results again, including 2 Vikings in the top 20, with Rob Jamison finishing 5th overall (2nd in Age Group), and Dave Burrows finishing 19th (4th in Age Group).

All of the weekends results were brilliant, but the eagle eyed among you will notice a name appearing twice in the write ups above.  Extra special mention this weekend goes to Lorna Watson, who not only completed Ripon Olympic Triathlon on Saturday, but also completed York Sprint Triathlon on Sunday. That is a total of 1.9km swimming, 60km cycling, and 15km running, over a total racing time of 04:55:06, all in the space of 2 days!!  Amazing Lorna, well done.

Lots of changes in the tables after this weekend.  Ripon Olympic Triathlon was a GB qualifying event, therefore qualified for bonus points, and York Triathlon was in the club events list for the year, so also gained bonus points.  Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 334.34
2 Rob Jamison V40 3 310.97
3 Colin Brown V50 3 309.67
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Shaun Sumner V30 3 258.38
7 Kenton Robbins V40 3 236.50
8 Lorna Watson V40 3 232.10
9 Kath Cooke V50 3 220.57
10 Charlotte Moore V40 3 219.82
11 Susie Foster V40 3 218.26
12 Tim Wright V40 2 169.17
13 Anne Lewis V50 2 128.06
14 Paul May V30 1 98.13
15 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
16 Beth Grogan Youth 1 90.22
17 Pawel Celinski V30 1 88.17
18 James Goodman V30 1 87.35
19 Ian Hopkinson V50 1 85.74
20 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 265.14
2 Joshua Weston Tristar 3 244.62
3 Dominic Weston Tristar 3 222.71
4 Olivia Bulmer Tristar 2 161.48
5 Finn Greenhouse Tristar 1 107.43
6 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
7 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
8 Lauren Noble Tristar 1 88.00
9 Matt Cooke Tristar 1 85.67
10 Ella Wright Tristar 1 83.88
11 Josh Colotto Tristar 1 83.57
12 Gracie Wright Tristar 1 80.66
13 Lucy Jamison Tristar 1 79.34
14 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
15 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
16 Nyah May Tristar 1 76.13
17 Peter Foster Tristar 1 73.70
18 Aryan Sharma Tristar 1 72.95
19 Ciara May Tristar 1 72.15
20 Harry Blakey Tristar 1 66.57

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 1 90.22

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
5 Paul May V30 1 98.13
6 Pawel Celinski V30 1 88.17
7 James Goodman V30 1 87.35

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 310.97
2 Kenton Robbins V40 3 236.50
3 Lorna Watson V40 3 232.10
4 Charlotte Moore V40 3 219.82
5 Susie Foster V40 3 218.26
6 Tim Wright V40 2 169.17
7 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 309.67
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 2 128.06
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 2 147.71
2 Shaun Sumner V30 2 122.14
3 Kenton Robbins V40 1 97.87
4 Felicity Caddick V30 1 65.93
5 Phil Caddick V40 1 65.93

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Felicity Caddick V30 3 226.42
2 Sarah Weston V30 3 207.07
3 Phil Caddick V40 3 205.87
4 Dave Burrows V30 2 161.42
5 Charlotte Moore V40 2 140.41
6 Anne Lewis V50 2 114.25
7 Kenton Robbins V40 1 62.07

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77

Mid Week Summary 21st June

One result to report on from mid week this week, and a handful of results from a couple of weeks ago that was missed from the reports.  On the weekend of 10th/11th June, Anne Lewis took part in Parkrun, and the Channel Swim Crew took part in the Great North Swim.  This week, on 20th June, Rob Jamison took part in the MTC Aquathlon, preparing further for his World Championship event in Pendicton later in the year.

In the Rother Valley Parkrun, Anne finished the race in 00:31:00, adding further points to her Run Championship score.

We have our first results added to the standings in this year’s Swim Championship.  In the Great North Swim 10km event (yes, 10km!) Joanna Holmes, Campbell Watt, and Barry Jones finished the event in 03:35:46, 03:41:27 and 03:33:39 respectively.

In the MCT Aquathlon, Rob finished 1st in his age group, and 6th overall in 00:32:01.  Brilliant results everyone!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 293.46
2 Dave Burrows V30 3 290.69
3 Sarah Weston V30 3 261.81
4 Shaun Sumner V30 3 258.38
5 Kenton Robbins V40 3 228.79
6 Steven Dews V30 2 218.99
7 Colin Brown V50 2 205.16
8 Charlotte Moore V40 2 145.52
9 Kath Cooke V50 2 144.86
10 Susie Foster V40 2 143.82
11 Paul May V30 1 98.13
12 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
13 Beth Grogan Youth 1 90.22
14 Tim Wright V40 1 90.16
15 Pawel Celinski V30 1 88.17
16 James Goodman V30 1 87.35
17 Ian Hopkinson V50 1 85.74
18 Lorna Watson V40 1 71.84
19 Heather Blakey V40 1 69.50
20 Anne Lewis V50 1 68.05

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Tristar 2 168.36
2 Dominic Weston Tristar 2 142.33
3 Finn Greenhouse Tristar 1 107.43
4 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
5 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
6 Lauren Noble Tristar 1 88.00
7 Olivia Bulmer Tristar 1 86.58
8 Matt Cooke Tristar 1 85.67
9 Ella Wright Tristar 1 83.88
10 Josh Colotto Tristar 1 83.57
11 Gracie Wright Tristar 1 80.66
12 Lucy Jamison Tristar 1 79.34
13 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
14 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
15 Nyah May Tristar 1 76.13
16 Peter Foster Tristar 1 73.70
17 Aryan Sharma Tristar 1 72.95
18 Ciara May Tristar 1 72.15
19 Harry Blakey Tristar 1 66.57

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 1 90.22

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 290.69
2 Sarah Weston V30 3 261.81
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
4 Steven Dews V30 2 218.99
5 Paul May V30 1 98.13
6 Pawel Celinski V30 1 88.17
7 James Goodman V30 1 87.35

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Kenton Robbins V40 3 228.79
2 Charlotte Moore V40 2 145.52
3 Susie Foster V40 2 143.82
4 Tim Wright V40 1 90.16
5 Lorna Watson V40 1 71.84
6 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 2 205.16
2 Kath Cooke V50 2 144.86
3 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
4 Ian Hopkinson V50 1 85.74
5 Anne Lewis V50 1 68.05

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 2 147.71
2 Kenton Robbins V40 1 97.87
3 Felicity Caddick V30 1 65.93
4 Phil Caddick V40 1 65.93
5 Shaun Sumner V30 1 62.21

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Felicity Caddick V30 3 226.42
2 Sarah Weston V30 3 207.07
3 Phil Caddick V40 3 205.87
4 Dave Burrows V30 2 161.42
5 Charlotte Moore V40 2 140.41
6 Anne Lewis V50 2 114.25
7 Kenton Robbins V40 1 62.07

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77

Weekend Summary 17th/18th June

Whilst last weekend might have been all about the Brownlee brothers, this weekend’s triathlon was all about two other sets of siblings!  The only Vikings competitors this weekend were the Weston brothers, Joshua and Dominic, and the May sisters, Nyah and Ciara, who all took part in the Wakefield Junior Triathlon.

All four achieved amazing results on what was a very hot day.  Nyah and Ciara both took part in the Tristar 1 category, coming in with times of 00:22:22 and 00:23:36 respectively.  Dominic raced in the Tristar 2 category, finishing in 00:31:47, and Joshua finished in 00:37:45 in the Tristar 3 category. All four results were fantastic, well done all!

Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 293.46
2 Dave Burrows V30 3 290.69
3 Sarah Weston V30 3 261.81
4 Shaun Sumner V30 3 258.38
5 Kenton Robbins V40 3 228.79
6 Steven Dews V30 2 218.99
7 Colin Brown V50 2 205.16
8 Charlotte Moore V40 2 145.52
9 Kath Cooke V50 2 144.86
10 Susie Foster V40 2 143.82
11 Paul May V30 1 98.13
12 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
13 Beth Grogan Youth 1 90.22
14 Tim Wright V40 1 90.16
15 Pawel Celinski V30 1 88.17
16 James Goodman V30 1 87.35
17 Ian Hopkinson V50 1 85.74
18 Lorna Watson V40 1 71.84
19 Heather Blakey V40 1 69.50
20 Anne Lewis V50 1 68.05

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Tristar 2 168.36
2 Dominic Weston Tristar 2 142.33
3 Finn Greenhouse Tristar 1 107.43
4 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
5 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
6 Lauren Noble Tristar 1 88.00
7 Olivia Bulmer Tristar 1 86.58
8 Matt Cooke Tristar 1 85.67
9 Ella Wright Tristar 1 83.88
10 Josh Colotto Tristar 1 83.57
11 Gracie Wright Tristar 1 80.66
12 Lucy Jamison Tristar 1 79.34
13 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
14 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
15 Nyah May Tristar 1 76.13
16 Peter Foster Tristar 1 73.70
17 Aryan Sharma Tristar 1 72.95
18 Ciara May Tristar 1 72.15
19 Harry Blakey Tristar 1 66.57

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 1 90.22

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 290.69
2 Sarah Weston V30 3 261.81
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
4 Steven Dews V30 2 218.99
5 Paul May V30 1 98.13
6 Pawel Celinski V30 1 88.17
7 James Goodman V30 1 87.35

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Kenton Robbins V40 3 228.79
2 Charlotte Moore V40 2 145.52
3 Susie Foster V40 2 143.82
4 Tim Wright V40 1 90.16
5 Lorna Watson V40 1 71.84
6 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 2 205.16
2 Kath Cooke V50 2 144.86
3 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
4 Ian Hopkinson V50 1 85.74
5 Anne Lewis V50 1 68.05

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 2 147.71
2 Kenton Robbins V40 1 97.87
3 Felicity Caddick V30 1 65.93
4 Phil Caddick V40 1 65.93
5 Shaun Sumner V30 1 62.21

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Felicity Caddick V30 3 226.42
2 Sarah Weston V30 3 207.07
3 Phil Caddick V40 3 205.87
4 Dave Burrows V30 2 161.42
5 Charlotte Moore V40 2 140.41
6 Kenton Robbins V40 1 62.07
7 Anne Lewis V50 1 54.30

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77

Weekend Summary 10th/11th June

A quiet weekend for the Vikings this weekend, a mix of recovering from Allerthorpe last weekend and watching the pro’s do their thing in Leeds instead! Just the one result to report on from the weekend, with Charlotte Moore taking part in York Parkrun on Saturday.

The York event was as popular as ever, with 464 runners taking part.  Charlotte put in a very good finish time in 00:25:10, finishing in 193rd place.  Well done Charlotte!

Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 293.46
2 Dave Burrows V30 3 290.69
3 Sarah Weston V30 3 261.81
4 Shaun Sumner V30 3 258.38
5 Kenton Robbins V40 3 228.79
6 Steven Dews V30 2 218.99
7 Colin Brown V50 2 205.16
8 Charlotte Moore V40 2 145.52
9 Kath Cooke V50 2 144.86
10 Susie Foster V40 2 143.82
11 Paul May V30 1 98.13
12 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
13 Beth Grogan Youth 1 90.22
14 Tim Wright V40 1 90.16
15 Pawel Celinski V30 1 88.17
16 James Goodman V30 1 87.35
17 Ian Hopkinson V50 1 85.74
18 Lorna Watson V40 1 71.84
19 Heather Blakey V40 1 69.50
20 Anne Lewis V50 1 68.05

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 1 90.22

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 290.69
2 Sarah Weston V30 3 261.81
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
4 Steven Dews V30 2 218.99
5 Paul May V30 1 98.13
6 Pawel Celinski V30 1 88.17
7 James Goodman V30 1 87.35

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Kenton Robbins V40 3 228.79
2 Charlotte Moore V40 2 145.52
3 Susie Foster V40 2 143.82
4 Tim Wright V40 1 90.16
5 Lorna Watson V40 1 71.84
6 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 2 205.16
2 Kath Cooke V50 2 144.86
3 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
4 Ian Hopkinson V50 1 85.74
5 Anne Lewis V50 1 68.05

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 2 147.71
2 Kenton Robbins V40 1 97.87
3 Felicity Caddick V30 1 65.93
4 Phil Caddick V40 1 65.93
5 Shaun Sumner V30 1 62.21

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Felicity Caddick V30 3 226.42
2 Sarah Weston V30 3 207.07
3 Phil Caddick V40 3 205.87
4 Dave Burrows V30 2 161.42
5 Charlotte Moore V40 2 140.41
6 Kenton Robbins V40 1 62.07
7 Anne Lewis V50 1 54.30

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77

Weekend Summary 3rd/4th June

Another fantastic turnout for the 2nd club event of the 2017 season at Allerthorpe Sprint Triathlon, with 11 Vikings taking part in total.  Steven Dews, Colin Brown, Dave Burrows, Rob Jamison, James Goodman, Sarah Weston, Kenton Robbins, Charlotte Moore, Susie Foster, Kath Cooke and Anne Lewis all took part on a sunny day in Allerthorpe.

Results for the day were as follows:

  • 11th – Steven Dews 01:05:21
  • 24th – Colin Brown 01:09:29
  • 42nd – Dave Burrows 01:12:38
  • 44th – Rob Jamison 01:13:35
  • 95th – James Goodman 01:20:44
  • 112th – Sarah Weston 01:23:10
  • 171st – Kenton Robbins 01:32:02
  • 177th – Charlotte Moore 01:33:22
  • 202nd – Susie Foster 01:38:46
  • 204th – Kath Cooke 01:40:03
  • 211th – Anne Lewis 01:43:38

Some fantastic results that everyone should be proud of.  Four special mentions for the day:

  • First, Anne Lewis.  Anne came away a winner on Sunday, winning her age group in what I believe to be only her 2nd year in triathlon.  Amazing Anne, fantastic result!
  • Steven Dews – Steven came 11th overall, and 2nd in his age group, which gave him a huge jump in the club championship standings.  With only 2 events under his belt so far this season, with that kind of form Steven is sure to be taking the Club Championship lead soon when a 3rd event is completed.  Brilliant result Steven.
  • Third, Rob Jamison.  Rob’s result on paper might look a little out of the ordinary, and it was.  Rob unfortunately suffered a puncture only 2km into his bike leg.  Others might have called it a day, but not only did Rob get his bike fixed at the roadside, but he also got back on to complete his bike leg in 00:39:51, and finish 44th overall.  A very impressive result!
  • Finally, Kenton Robbins.  Kenton was competing in Allerthorpe Triathlon in aid of Alzheimers Research ARUK.  A fantastic and worthy cause, well done Kenton.  If you would like to donate to support this charity and Kenton’s great effort, please visit https://www.justgiving.com/kenton-robbins4?utm_source=Facebook&utm_medium=fundraisingpage&utm_content=kenton-robbins4&utm_campaign=pfp-share

Next stop in the club events for 2017 is York Triathlon in July, followed by Allerthorpe Classic in August, and finishing up with Goole Triathlon in October.  Remember, extra championship points on offer in these events!  We’ve had some fantastic turnouts so far at Driffield and Allerthorpe so these events are sure to be just as popular.

Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 293.46
2 Dave Burrows V30 3 290.69
3 Sarah Weston V30 3 261.81
4 Shaun Sumner V30 3 258.38
5 Kenton Robbins V40 3 228.79
6 Steven Dews V30 2 218.99
7 Colin Brown V50 2 205.16
8 Charlotte Moore V40 2 145.52
9 Kath Cooke V50 2 144.86
10 Susie Foster V40 2 143.82
11 Paul May V30 1 98.13
12 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
13 Beth Grogan Youth 1 90.22
14 Tim Wright V40 1 90.16
15 Pawel Celinski V30 1 88.17
16 James Goodman V30 1 87.35
17 Ian Hopkinson V50 1 85.74
18 Lorna Watson V40 1 71.84
19 Heather Blakey V40 1 69.50
20 Anne Lewis V50 1 68.05

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 1 90.22

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 290.69
2 Sarah Weston V30 3 261.81
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
4 Steven Dews V30 2 218.99
5 Paul May V30 1 98.13
6 Pawel Celinski V30 1 88.17
7 James Goodman V30 1 87.35

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Kenton Robbins V40 3 228.79
2 Charlotte Moore V40 2 145.52
3 Susie Foster V40 2 143.82
4 Tim Wright V40 1 90.16
5 Lorna Watson V40 1 71.84
6 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 2 205.16
2 Kath Cooke V50 2 144.86
3 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
4 Ian Hopkinson V50 1 85.74
5 Anne Lewis V50 1 68.05

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 2 147.71
2 Kenton Robbins V40 1 97.87
3 Felicity Caddick V30 1 65.93
4 Phil Caddick V40 1 65.93
5 Shaun Sumner V30 1 62.21

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Felicity Caddick V30 3 226.42
2 Sarah Weston V30 3 207.07
3 Phil Caddick V40 3 205.87
4 Dave Burrows V30 2 161.42
5 Charlotte Moore V40 1 70.97
6 Kenton Robbins V40 1 62.07
7 Anne Lewis V50 1 54.30

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77

Mid Week 23rd May + Weekend Summary 27th/28th May

A handful of results to report on from the past week.  On Tuesday 23rd May Felicity Caddick took part in the latest 10k of the York Summer Road Race League at Easingwold.  Felicity then followed up with a further run on Saturday 27th at Goole Parkrun, with Anne Lewis also taking place in Parkrun at Sheffield Concord.  The big race of the week was the Aquathlon European Championships in Bratislava, with Rob Jamison representing GB.

Felicity put in 2 good results, further extending her lead at the top of the Run Championship standings, finishing Easingwold 10k in 00:52:25, and Goole Parkrun in 00:24:28.  Anne Lewis also had a successful Parkrun in Sheffield, finishing the race in 00:31:44.  In Bratislava, Rob Jamison finished in a very impressive 10th position in his age group race, completing his Aquathlon in 00:36:15.  That result also meant him taking the lead in Club Championship.  Great results everyone!

Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 4 288.07
2 Dave Burrows V30 3 282.14
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
4 Sarah Weston V30 2 177.02
5 Kenton Robbins V40 2 152.17
6 Steven Dews V30 1 111.09
7 Colin Brown V50 1 103.67
8 Paul May V30 1 98.13
9 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
10 Beth Grogan Youth 1 90.22
11 Tim Wright V40 1 90.16
12 Pawel Celinski V30 1 88.17
13 Ian Hopkinson V50 1 85.74
14 Kath Cooke V50 1 74.37
15 Susie Foster V40 1 72.42
16 Lorna Watson V40 1 71.84
17 Charlotte Moore V40 1 69.99
18 Heather Blakey V40 1 69.50

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 1 90.22

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 282.14
2 Shaun Sumner V30 3 258.38
3 Sarah Weston V30 2 177.02
4 Steven Dews V30 1 111.09
5 Paul May V30 1 98.13
6 Pawel Celinski V30 1 88.17

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Kenton Robbins V40 2 152.17
2 Tim Wright V40 1 90.16
3 Susie Foster V40 1 72.42
4 Lorna Watson V40 1 71.84
5 Charlotte Moore V40 1 69.99
6 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 1 103.67
2 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
3 Ian Hopkinson V50 1 85.74
4 Kath Cooke V50 1 74.37

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 2 147.71
2 Kenton Robbins V40 1 97.87
3 Felicity Caddick V30 1 65.93
4 Phil Caddick V40 1 65.93
5 Shaun Sumner V30 1 62.21

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Felicity Caddick V30 9 226.42
2 Sarah Weston V30 3 207.07
3 Phil Caddick V40 4 205.87
4 Dave Burrows V30 2 161.42
5 Charlotte Moore V40 1 70.97
6 Kenton Robbins V40 1 62.07
7 Anne Lewis V50 1 54.30

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77

Weekend 20th/21st May Summary

A handful of results to report on from the past weekend.  Saturday saw the turn of the parkrunners Felicity Caddick, Phil Caddick and Kenton Robbins, and Sunday over in Southport Rob Jamison and Dave Burrows took part in the Southport Sprint Triathlon.

All parkrunners took part in the Goole event, with Felicity coming home in 00:27:25, Phil in 00:27:27, and Kenton notching up a parkrun PB of 00:29:08.  On Sunday, Rob and Dave were early birds off in the 7am waves in Southport, with Rob finishing in 01:09:25, and Dave finished in 01:18:00.  It is worth noting that Rob was not only the 1st out of water in his wave, but also clocked the 2nd fastest swim of the day overall.  Great stuff Rob.  Brilliant results all round everyone!

Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 282.14
2 Rob Jamison V40 3 281.19
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
4 Sarah Weston V30 2 177.02
5 Kenton Robbins V40 2 152.17
6 Steven Dews V30 1 111.09
7 Colin Brown V50 1 103.67
8 Paul May V30 1 98.13
9 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
10 Beth Grogan Youth 1 90.22
11 Tim Wright V40 1 90.16
12 Pawel Celinski V30 1 88.17
13 Ian Hopkinson V50 1 85.74
14 Kath Cooke V50 1 74.37
15 Susie Foster V40 1 72.42
16 Lorna Watson V40 1 71.84
17 Charlotte Moore V40 1 69.99
18 Heather Blakey V40 1 69.50

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 1 90.22

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Shaun Sumner V30 3 258.38
2 Sarah Weston V30 2 177.02
3 Steven Dews V30 1 111.09
4 Paul May V30 1 98.13
5 Pawel Celinski V30 1 88.17

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 281.19
2 Kenton Robbins V40 2 152.17
3 Tim Wright V40 1 90.16
4 Susie Foster V40 1 72.42
5 Lorna Watson V40 1 71.84
6 Charlotte Moore V40 1 69.99
7 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 1 103.67
2 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
3 Ian Hopkinson V50 1 85.74
4 Kath Cooke V50 1 74.37

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 2 147.71
2 Kenton Robbins V40 1 97.87
3 Felicity Caddick V30 1 65.93
4 Phil Caddick V40 1 65.93
5 Shaun Sumner V30 1 62.21

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Felicity Caddick V30 7 216.53
2 Sarah Weston V30 3 207.07
3 Phil Caddick V40 4 205.87
4 Dave Burrows V30 2 161.42
5 Charlotte Moore V40 1 70.97
6 Kenton Robbins V40 1 62.07

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77

Weekend 13th/14th May Summary

A little late on the weekend results summary this week sorry, been a busy week! Another full weekend of racing on 13th and 14th May, with Felicity Caddick, Charlotte Moore and Phil Caddick all doing Parkrun on Saturday 13th, and Kenton Robbins taking part in Wilmslow Triathlon on Sunday 14th.

Felicity and Phil both took part in their usual Saturday Goole Parkrun, both posting times of 00:30:19, and Charlotte posted a great run at York Parkrun, finishing the race in 00:25:14.  On Sunday, Kenton took on Wilmslow Triathlon, finishing the race in 01:43:27.  Another brilliant weekend’s racing everyone!

Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Shaun Sumner V30 3 258.38
2 Dave Burrows V30 2 190.42
3 Rob Jamison V40 2 178.37
4 Sarah Weston V30 2 177.02
5 Kenton Robbins V40 2 159.73
6 Steven Dews V30 1 111.09
7 Colin Brown V50 1 103.67
8 Paul May V30 1 98.13
9 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
10 Beth Grogan Youth 1 90.22
11 Tim Wright V40 1 90.16
12 Pawel Celinski V30 1 88.17
13 Ian Hopkinson V50 1 85.74
14 Kath Cooke V50 1 74.37
15 Susie Foster V40 1 72.42
16 Lorna Watson V40 1 71.84
17 Charlotte Moore V40 1 69.99
18 Heather Blakey V40 1 69.50

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 1 90.22

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 2 190.42
2 Sarah Weston V30 2 177.02
3 Steven Dews V30 1 111.09
4 Paul May V30 1 98.13
5 Pawel Celinski V30 1 88.17

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 2 178.37
2 Kenton Robbins V40 2 159.73
3 Tim Wright V40 1 90.16
4 Susie Foster V40 1 72.42
5 Lorna Watson V40 1 71.84
6 Charlotte Moore V40 1 69.99
7 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 1 103.67
2 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
3 Ian Hopkinson V50 1 85.74
4 Kath Cooke V50 1 74.37

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 2 147.71
2 Kenton Robbins V40 1 97.87
3 Felicity Caddick V30 1 65.93
4 Phil Caddick V40 1 65.93
5 Shaun Sumner V30 1 62.21

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Felicity Caddick V30 6 216.53
2 Sarah Weston V30 3 207.07
3 Phil Caddick V40 3 203.46
4 Dave Burrows V30 2 161.42
5 Charlotte Moore V40 1 70.97

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77