All posts by Dave Burrows

Weekend Summary 12th/13th August

It was a rare quiet weekend for the Vikings athletes over the weekend over 12th and 13th August, with not many events to report on.  Flying the club flag this weekend were Joshua Weston, Dominic Weston and Martha Moore, all out representing the junior section in Parkrun events.

Joshua and Dominic both raced at Goole Parkrun on Saturday, putting in some amazing times.  In a race containing 148 competitors of both senior and junior age groups, Joshua finished 24th in 00:23:32, and Dominic finished 40th in 00:24:54.  As would be expected with those results, Joshua and Dominic now occupy 1st and 2nd positions respectively in the Junior Run Championship for 2017.  Brilliant boys, well done!

Not to  be upstaged by the boys, Martha Moore took on the York Junior Parkrun on Sunday.  In a race containing 70 runners, Martha finished in 12th position in 00:09:49.  Martha has only posted 1 run so far in the Junior Run Championship standings, but has posted some very significant points with this first result.  She’ll be chasing the leaders down in no time running like that, well done Martha!

Results you can all be very proud of, great running!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 335.18
2 Rob Jamison V40 3 312.96
3 Colin Brown V50 3 309.67
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Mark Wilson V40 3 264.97
7 Shaun Sumner V30 3 264.74
8 Beth Grogan Youth 3 254.35
9 Kenton Robbins V40 3 239.86
10 Lorna Watson V40 3 232.10
11 Kath Cooke V50 3 220.57
12 Charlotte Moore V40 3 219.82
13 Susie Foster V40 3 218.26
14 Anne Lewis V50 3 194.02
15 James Goodman V30 2 170.08
16 Tim Wright V40 2 169.17
17 Pawel Celinski V30 2 168.27
18 Paul May V30 1 98.13
19 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 268.91
2 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
3 Dominic Weston Tristar 3 248.52
4 Joshua Weston Tristar 3 244.62
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 227.45
7 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
8 Ella Wright Tristar 2 161.73
9 Nyah May Tristar 2 155.49
10 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
11 Lucy Jamison Tristar 2 136.42
12 Ciara May Tristar 2 136.25
13 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
14 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
15 Lauren Noble Tristar 1 88.00
16 Matt Cooke Tristar 1 85.67
17 Josh Colotto Tristar 1 83.57
18 Gracie Wright Tristar 1 80.66
19 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
20 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
21 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
22 Alana Revley Tristar 1 67.84
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 254.35

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 264.97
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 312.96
2 Mark Wilson V40 3 264.97
3 Kenton Robbins V40 3 239.86
4 Lorna Watson V40 3 232.10
5 Charlotte Moore V40 3 219.82
6 Susie Foster V40 3 218.26
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 309.67
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 194.02
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 207.45
2 Shaun Sumner V30 3 187.48
3 Kenton Robbins V40 1 97.87

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 265.96
2 Sarah Weston V30 3 215.51
3 Charlotte Moore V40 3 213.23
4 Anne Lewis V50 3 172.78
5 Dave Burrows V30 2 161.42
6 Kenton Robbins V40 2 125.96
7 Shaun Sumner V30 1 60.97
8 Susie Foster V40 1 59.45
9 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 2 156.33
2 Dominic Weston Junior 2 140.69
3 Peter Foster Junior 2 117.43
4 Martha Moore Junior 1 79.15

Weekend Summary 5th/6th August

Another busy weekend of Vikings races to report on!  This weekend was a mix of triathletes and runners, taking part in parkrun races on Saturday, and York 10k/Allerthorpe Classic Triathlon on Sunday.

On Saturday, Susie Foster, Sarah Weston, Peter Foster, Charlotte Moore and Mark Wilson all took part in Parkruns.

Susie, Sarah and Peter all headed to Goole to run, finishing their races in 00:32:10, 00:32:04 and 00:32:03 respectively.  Peter’s result saw him take the lead in the Junior Run Championship standings, well done Peter!  Well done’s to Susie and Sarah on their runs too.

At York Parkrun, Charlotte Moore took part in another busy York event, finishing her 5km run in 00:24:27.  Good running Charlotte!

At Pontefract Parkrun, Mark Wilson finished his 5km in a very impressive 00:21:58, finishing in 28th position.  Mark had also run Pontefract Parkrun on 1st July as well, which had been missed from the results.  His result then was 00:22:31.

On Sunday, Mark ran again, this time in York 10k.  Finishing in 00:45:49, Mark put in a very solid 10km time.  Mark had also competed in Leeds 10k on 9th July, which had been missed from the results.  Mark’s result in that race was 00:48:54.  The best 3 scores from those 4 runs put Mark in a commanding lead at the top of the Run Championship.  Well done Mark!

Also racing on Sunday were a number of Vikings at the ever popular Allerthorpe Classic Triathlon.  Steven Dews, Colin Brown, Shaun Sumner, Beth Grogan, and Pawel Celinski all took part in the Olympic distance race.  Their results were as follows:

  • Steven Dews – 02:14:06
  • Colin Brown – 02:25:05
  • Shaun Sumner – 02:38:03
  • Beth Grogan – 02:45:39
  • Pawel Celinski – 02:53:08

Some great results from all competing over the weekend, and lots of changes to report on in the club competition standings.

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 335.18
2 Rob Jamison V40 3 312.96
3 Colin Brown V50 3 309.67
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Mark Wilson V40 3 264.97
7 Shaun Sumner V30 3 264.74
8 Beth Grogan Youth 3 254.35
9 Kenton Robbins V40 3 239.86
10 Lorna Watson V40 3 232.10
11 Kath Cooke V50 3 220.57
12 Charlotte Moore V40 3 219.82
13 Susie Foster V40 3 218.26
14 Anne Lewis V50 3 194.02
15 James Goodman V30 2 170.08
16 Tim Wright V40 2 169.17
17 Pawel Celinski V30 2 168.27
18 Paul May V30 1 98.13
19 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 268.91
2 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
3 Dominic Weston Tristar 3 248.52
4 Joshua Weston Tristar 3 244.62
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 227.45
7 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
8 Ella Wright Tristar 2 161.73
9 Nyah May Tristar 2 155.49
10 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
11 Lucy Jamison Tristar 2 136.42
12 Ciara May Tristar 2 136.25
13 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
14 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
15 Lauren Noble Tristar 1 88.00
16 Matt Cooke Tristar 1 85.67
17 Josh Colotto Tristar 1 83.57
18 Gracie Wright Tristar 1 80.66
19 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
20 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
21 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
22 Alana Revley Tristar 1 67.84
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 254.35

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 264.97
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 312.96
2 Mark Wilson V40 3 264.97
3 Kenton Robbins V40 3 239.86
4 Lorna Watson V40 3 232.10
5 Charlotte Moore V40 3 219.82
6 Susie Foster V40 3 218.26
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 309.67
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 194.02
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 207.45
2 Shaun Sumner V30 3 187.48
3 Kenton Robbins V40 1 97.87

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 265.96
2 Sarah Weston V30 3 215.51
3 Charlotte Moore V40 3 213.23
4 Anne Lewis V50 3 172.78
5 Dave Burrows V30 2 161.42
6 Kenton Robbins V40 2 125.96
7 Shaun Sumner V30 1 60.97
8 Susie Foster V40 1 59.45
9 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Peter Foster Junior 2 117.43
2 Joshua Weston Junior 1 76.07
3 Dominic Weston Junior 1 64.83

Weekend Summary 29th/30th July

A very delayed write up for last weekend’s races.  There were Vikings racing in both senior and junior categories over the weekend of 29th and 30th July, and during the course of the week just passed, Shaun Sumner and James Goodman also took part in a TT race, posting more points onto the bike championship.

Rob Jamison took part in Redcar Sprint Triathlon on Sunday, hoping to qualify for the GB team at the upcoming Rotterdam ITU event.  Rob put in another solid performance at the sea swim sprint event, finishing in a time of 01:07:11, and qualifying for the GB team in September.  Great work Rob, well done!

Steven Dews took on Hull Triathlon on the same day, hoping to further extend his lead at the top of the Club Championship standings.  Finishing in an incredibly impressive 8th place from 161 entrants, in a time of 01:08:46, Steven extended his lead in the championship ever further, and looks unstoppable this season.  Brilliant result Steven!

The juniors also got in on the action over the weekend, with some more very impressive results.  The junior section at YVTT is something we can all be very proud of, every single one of them is performing amazingly this year.  Results from York Junior Triathlon were as follows:

  • Martha Moore – Tristar 1 – 00:23:02
  • Finn Greenhouse – Tristar 1 – 00:20:45
  • Lucy Jamison – Tristar 1 – 00:29:05
  • Olivia Bulmer – Tristar 2 – 00:31:37
  • Dominic Weston – Tristar 2 – 00:35:40
  • Joshua Weston – Tristar 3 – 00:43:49

Well done to all juniors taking part, looking forward to seeing some more results come through at the next junior event!

Mid week, Shaun Sumner and James Goodman took part in one of the regular Selby Cycling Club TT races, over a distance of 40km.  Shaun finished the TT in 9th place in 01:10:19, with James just behind in 10th place, finishing in 01:16:54.

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 335.18
2 Rob Jamison V40 3 312.96
3 Colin Brown V50 3 309.67
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Mark Wilson V40 3 264.97
7 Shaun Sumner V30 3 258.38
8 Kenton Robbins V40 3 239.86
9 Lorna Watson V40 3 232.10
10 Kath Cooke V50 3 220.57
11 Charlotte Moore V40 3 219.82
12 Susie Foster V40 3 218.26
13 Anne Lewis V50 3 194.02
14 Beth Grogan Youth 2 170.64
15 James Goodman V30 2 170.08
16 Tim Wright V40 2 169.17
17 Paul May V30 1 98.13
18 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
19 Pawel Celinski V30 1 88.17
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 268.91
2 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
3 Dominic Weston Tristar 3 248.52
4 Joshua Weston Tristar 3 244.62
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 227.45
7 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
8 Ella Wright Tristar 2 161.73
9 Nyah May Tristar 2 155.49
10 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
11 Lucy Jamison Tristar 2 136.42
12 Ciara May Tristar 2 136.25
13 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
14 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
15 Lauren Noble Tristar 1 88.00
16 Matt Cooke Tristar 1 85.67
17 Josh Colotto Tristar 1 83.57
18 Gracie Wright Tristar 1 80.66
19 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
20 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
21 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
22 Alana Revley Tristar 1 67.84
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 2 170.64

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Paul May V30 1 98.13
7 Pawel Celinski V30 1 88.17

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 312.96
2 Mark Wilson V40 3 264.97
3 Kenton Robbins V40 3 239.86
4 Lorna Watson V40 3 232.10
5 Charlotte Moore V40 3 219.82
6 Susie Foster V40 3 218.26
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 309.67
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 194.02
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 207.45
2 Shaun Sumner V30 3 187.48
3 Kenton Robbins V40 1 97.87

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Sarah Weston V30 3 207.07
2 Anne Lewis V50 3 172.78
3 Dave Burrows V30 2 161.42
4 Charlotte Moore V40 2 140.41
5 Kenton Robbins V40 2 125.96
6 Shaun Sumner V30 1 60.97
7 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77

Weekend Summary 22nd/23rd July

An incredibly busy weekend of racing at Castle Howard, with some great results to report on in the senior and junior sections.  First, some missed results from previous weeks.

A massive well done to Martha Moore, who has been busy so far this year in the Tristar 1 category.  Martha took part in Driffield Triathlon earlier in the year, finishing in 00:21:57, Wakefield Junior Duathlon, finishing in 00:19:32, and Ripon Triathlon, finishing in 00:24:02.  Three great results putting her well up there in 5th place in the Junior Club Championship standings.  Well done Martha!

On 15th July 2017, Shaun Sumner took part in Goole Parkrun, finishing the 5k race in 00:31:48, and putting his first points on the Run Championship standings.  Great running Shaun!

On 19th July 2017, James Goodman took part in a very competitive Selby Cycling Club TT.  James finished the race in 00:29:15, further extending his lead in the Bike Championship standings.  Well done James!

The final missed result was from the week just passed.  Rob Jamison took part in his second Aquathlon event run by Manchester Triathlon Club.  Rob came 6th from 25 competitors, finishing the Aquathlon in 00:31:22.  Another great result Rob, well done!

Onto Castle Howard, and it was an incredibly popular event for YVTT, with competitors in most of the races they had available, including 2 teams entered into the mixed relay race.  Definitely one for consideration on the club race calendar for next season.

Results were as follows:

  • Kenton Robbins – Super Sprint – 01:39:07
  • Anne Lewis – Super Sprint – 02:00:10
  • James Goodman – Sprint Plus – 02:51:53
  • Lorna Watson – Sprint Plus – 03:32:07
  • Mark Wilson – Standard – 03:09:38
  • Dominic Weston – Tristar 1 – 00:30:24
  • Peter Foster – Tristar 1 – 00:32:54
  • Nyah May – Tristar 1 – 00:33:23
  • Ella Wright – Tristar 1 – 00:34:02
  • Alana Reveley – Tristar 1 – 00:39:03
  • Ciara May – Tristar 1 – 00:41:20
  • Elsbeth Cooke – Tristar 1 – 00:42:52
  • Emma Forsyth – Tristar 2 – 00:30:41
  • Jocelyn Robbins – Tristar 2 – 00:37:36
  • Aryan Sharma – Tristar 2 – 00:40:01
  • Joshua Weston – Tristar 3 – 00:51:42

Another brilliant weekend of racing from both Juniors and Seniors, well done all!

Alongside some great individual results, YVTT entered their first relay teams into the Castle Howard Mixed Relay event.  Team #purplearmy, made up of Susie Foster, Sarah Weston, Kenton Robbins, and Shaun Sumner came home in 19th place, in 02:46:48.  Hot on their heels was Team Purple Thunder, made up of Kath Cooke, Jeanette, Ian, and Tim Wright, finishing in 20th place in 02:51:39.

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 334.34
2 Rob Jamison V40 3 310.97
3 Colin Brown V50 3 309.67
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Mark Wilson V40 3 264.97
7 Shaun Sumner V30 3 258.38
8 Kenton Robbins V40 3 239.86
9 Lorna Watson V40 3 232.10
10 Kath Cooke V50 3 220.57
11 Charlotte Moore V40 3 219.82
12 Susie Foster V40 3 218.26
13 Anne Lewis V50 3 194.02
14 Beth Grogan Youth 2 170.64
15 James Goodman V30 2 170.08
16 Tim Wright V40 2 169.17
17 Paul May V30 1 98.13
18 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
19 Pawel Celinski V30 1 88.17
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 268.91
2 Dominic Weston Tristar 3 248.52
3 Olivia Bulmer Tristar 3 248.46
4 Joshua Weston Tristar 3 244.62
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 227.45
7 Ella Wright Tristar 2 161.73
8 Nyah May Tristar 2 155.49
9 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
10 Ciara May Tristar 2 136.25
11 Finn Greenhouse Tristar 1 107.43
12 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
13 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
14 Lauren Noble Tristar 1 88.00
15 Matt Cooke Tristar 1 85.67
16 Josh Colotto Tristar 1 83.57
17 Gracie Wright Tristar 1 80.66
18 Lucy Jamison Tristar 1 79.34
19 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
20 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
21 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
22 Alana Reveley Tristar 1 67.84
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 2 170.64

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Paul May V30 1 98.13
7 Pawel Celinski V30 1 88.17

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 310.97
2 Mark Wilson V40 3 264.97
3 Kenton Robbins V40 3 239.86
4 Lorna Watson V40 3 232.10
5 Charlotte Moore V40 3 219.82
6 Susie Foster V40 3 218.26
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 309.67
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 194.02
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 205.46
2 Shaun Sumner V30 2 122.14
3 Kenton Robbins V40 1 97.87

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Sarah Weston V30 3 207.07
2 Anne Lewis V50 3 172.78
3 Dave Burrows V30 2 161.42
4 Charlotte Moore V40 2 140.41
5 Kenton Robbins V40 2 125.96
6 Shaun Sumner V30 1 60.97
7 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77

Weekend Summary 15th/16th July

Last weekend was one for the tristars and youth sections of YVTT.  Both events ran on Sunday, with Olivia Bulmer, Peter Foster, Dominic Weston and Joshua Weston all taking part in the final junior club race of the year, Holmfirth Junior Triathlon.  Beth Grogan looked to climb up the main Club Championship standings, taking on Goole Triathlon.

Results from Holmfirth were:

  • Peter Foster – Tristar 1 – 00:21:09
  • Olivia Bulmer – Tristar 2 – 00:24:32
  • Dominic Weston – Tristar 2 – 00:28:00
  • Joshua Weston – Tristar 3 – 00:32:25

Big moves in the Junior Club Championship from Peter Foster, jumping up to 5th position, and the 2016 Junior Club Champion Olivia Bulmer, who moved up to 2nd place.  Dominic and Joshua Weston have both been flying this year so far, having completed their 4th race each this weekend.  Best 3 scores are to count, and unfortunately Joshua couldn’t advance on his previous 3 scores, but held on to 3rd place in the championship.  Dominic did advance his score, beating his previous score from Wakefield Junior Triathlon, holding 4th place.  Extremely competitive in the junior section this season.  Fantastic results from all tristars, very impressive!

At Goole, Beth Grogan had another great race, finishing in 33rd place overall in 01:00:31.  Beth clim bed her way up the Club Championship standings with that result, currently sitting in 13th place.  Beth has only completed 2 events so far this year though, so the Vikings above in the table will be looking over their shoulders after Sunday’s result.  Great racing Beth, well done!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 334.34
2 Rob Jamison V40 3 310.97
3 Colin Brown V50 3 309.67
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Shaun Sumner V30 3 258.38
7 Kenton Robbins V40 3 236.50
8 Lorna Watson V40 3 232.10
9 Kath Cooke V50 3 220.57
10 Charlotte Moore V40 3 219.82
11 Susie Foster V40 3 218.26
12 Mark Wilson V40 2 178.32
13 Beth Grogan Youth 2 170.64
14 Tim Wright V40 2 169.17
15 Anne Lewis V50 2 128.06
16 Paul May V30 1 98.13
17 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
18 Pawel Celinski V30 1 88.17
19 James Goodman V30 1 87.35
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 265.14
2 Olivia Bulmer Tristar 3 248.46
3 Joshua Weston Tristar 3 244.62
4 Dominic Weston Tristar 3 233.93
5 Peter Foster Tristar 2 146.93
6 Finn Greenhouse Tristar 1 107.43
7 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
8 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
9 Lauren Noble Tristar 1 88.00
10 Matt Cooke Tristar 1 85.67
11 Ella Wright Tristar 1 83.88
12 Josh Colotto Tristar 1 83.57
13 Gracie Wright Tristar 1 80.66
14 Lucy Jamison Tristar 1 79.34
15 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
16 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
17 Nyah May Tristar 1 76.13
18 Aryan Sharma Tristar 1 72.95
19 Ciara May Tristar 1 72.15
20 Harry Blakey Tristar 1 66.57

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 2 170.64

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
5 Paul May V30 1 98.13
6 Pawel Celinski V30 1 88.17
7 James Goodman V30 1 87.35

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 310.97
2 Kenton Robbins V40 3 236.50
3 Lorna Watson V40 3 232.10
4 Charlotte Moore V40 3 219.82
5 Susie Foster V40 3 218.26
6 Mark Wilson V40 2 178.32
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 309.67
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 2 128.06
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 2 147.71
2 Shaun Sumner V30 2 122.14
3 Kenton Robbins V40 1 97.87

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Sarah Weston V30 3 207.07
2 Anne Lewis V50 3 172.78
3 Dave Burrows V30 2 161.42
4 Charlotte Moore V40 2 140.41
5 Kenton Robbins V40 2 125.96
6 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77

Weekend Summary 8th/9th July

Slightly delayed report from last weekend.  The weekend of 8th and 9th July was one for the runners, with Anne Lewis and Lorna Watson the only Vikings competitors in races.  Anne took part in the Hillsborough Parkrun on Saturday, and Lorna took part in the Leeds 10k on Sunday.

On Saturday, Anne was part of a 271 strong field running the 5km Parkrun course.  Anne once again topped her age group, finishing in 00:31:20.  Lorna took on Leeds 10k on Sunday, as part of a huge field of 7053 people, finishing in 01:17:08.  Great running both, well done!

A couple of results missed from early in the season to also report on, for Mark Wilson.  Mark took part in Skipton Triathlon in April, and Wilmslow Triathlon in May.  At Skipton, Mark finished his sprint race in a time of 01:21:40, and over the same sprint distance at Wilmslow, this time in open water, in 01:30:14.  Brilliant results Mark, well done!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 334.34
2 Rob Jamison V40 3 310.97
3 Colin Brown V50 3 309.67
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Shaun Sumner V30 3 258.38
7 Kenton Robbins V40 3 236.50
8 Lorna Watson V40 3 232.10
9 Kath Cooke V50 3 220.57
10 Charlotte Moore V40 3 219.82
11 Susie Foster V40 3 218.26
12 Mark Wilson V40 2 178.32
13 Tim Wright V40 2 169.17
14 Anne Lewis V50 2 128.06
15 Paul May V30 1 98.13
16 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
17 Beth Grogan Youth 1 90.22
18 Pawel Celinski V30 1 88.17
19 James Goodman V30 1 87.35
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 265.14
2 Joshua Weston Tristar 3 244.62
3 Dominic Weston Tristar 3 222.71
4 Olivia Bulmer Tristar 2 161.48
5 Finn Greenhouse Tristar 1 107.43
6 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
7 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
8 Lauren Noble Tristar 1 88.00
9 Matt Cooke Tristar 1 85.67
10 Ella Wright Tristar 1 83.88
11 Josh Colotto Tristar 1 83.57
12 Gracie Wright Tristar 1 80.66
13 Lucy Jamison Tristar 1 79.34
14 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
15 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
16 Nyah May Tristar 1 76.13
17 Peter Foster Tristar 1 73.70
18 Aryan Sharma Tristar 1 72.95
19 Ciara May Tristar 1 72.15
20 Harry Blakey Tristar 1 66.57

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 1 90.22

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
5 Paul May V30 1 98.13
6 Pawel Celinski V30 1 88.17
7 James Goodman V30 1 87.35

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 310.97
2 Kenton Robbins V40 3 236.50
3 Lorna Watson V40 3 232.10
4 Charlotte Moore V40 3 219.82
5 Susie Foster V40 3 218.26
6 Mark Wilson V40 2 178.32
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 309.67
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 2 128.06
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 2 147.71
2 Shaun Sumner V30 2 122.14
3 Kenton Robbins V40 1 97.87

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Sarah Weston V30 3 207.07
2 Anne Lewis V50 3 172.78
3 Dave Burrows V30 2 161.42
4 Charlotte Moore V40 2 140.41
5 Kenton Robbins V40 2 125.96
6 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77

Weekend Summary 1st/2nd July

A very busy weekend of results to report on this week, with Vikings competing in multiple events over the course of the weekend, and a handful of missed results from previous events to cover too.

First, the missed results.  Tristar member Emma Forsyth has been busy this year so far, with 3 results not yet notched up onto the club championship standings, and 1 result from February that unfortunately doesn’t count in the standings.  In February Emma took part in the Rother Valley Duathlon, finishing as the 1st female in the tristar 2 category.  A great result!

Into the main season and the qualifying events, Emma has taken part in the Driffield Junior Triathlon, finishing as 5th female in 00:29:19, the Rother Valley Triathlon, finishing in 00:24:52, and the Cholmondely Castle Triathlon, finishing in 00:24:51.  Some fantastic results catapulting Emma right to the top of the Junior Club Championship standings.  Well done Emma!

Back to this weekend, and it all started on Saturday at the Ripon Triathlon, where the majority of Vikings taking part were taking part in their first Olympic distance race, an achievement in itself!  Steven Dews, Colin Brown, Sarah Weston, Lorna Watson, Kath Cooke, Susie Foster, and Helen Dews all took part in the 1500m swim, 40km bike, 10km run event.  Results were as follows:

  • Steven Dews – 02:15:23
  • Colin Brown – 02:29:25
  • Sarah Weston – 02:41:46
  • Lorna Watson – 03:23:50
  • Kath Cooke – 03:26:16
  • Susie Foster – 03:29:47
  • Helen Dews – 03:37:42

Following a very solid season so far, Steven’s Ripon result placed him 1st in the Club Championship standings, with a commanding lead.  Well done Steven!

Every single result incredibly impressive and something that you should all be very proud of.  Next stop, ironman 2018!!

On Sunday, Ripon also hosted a Sprint distance race, with Tim Wright, Charlotte Moore and Anne Lewis all taking part.  Results were as follows:

  • Tim Wright – 01:29:04
  • Charlotte Moore – 01:34:43
  • Anne Lewis – 01:57:15

Some more great results, well done all.  Another special well done to Anne Lewis, who won her age category for the 2nd event in a row!

Sunday was also the turn of the Juniors to take on Ripon.  Martha Moore, Dominic Weston, Joshua Weston, and Olivia Bulmer all took part in the event.  Results were as follows:

  • Tristar 1 – Martha Moore – 00:24:02
  • Tristar 2 – Dominic Weston – 00:34:26
  • Tristar 2 – Olivia Bulmer – 00:36:57
  • Tristar 3 – Joshua Weston – 00:43:06

Fantastic results as ever from our junior section.  The future is very bright at YVTT!

York Triathlon was the latest club event in line.  Rob Jamison, Dave Burrows, Kenton Robbins, and Lorna Watson all took part on a sunny Sunday.  The event was as popular as ever, and produced some great results, as follows:

  • Rob Jamison – 01:00:11
  • Dave Burrows – 01:06:42
  • Kenton Robbins – 01:21:10
  • Lorna Watson – 01:31:16

Some fantastic results again, including 2 Vikings in the top 20, with Rob Jamison finishing 5th overall (2nd in Age Group), and Dave Burrows finishing 19th (4th in Age Group).

All of the weekends results were brilliant, but the eagle eyed among you will notice a name appearing twice in the write ups above.  Extra special mention this weekend goes to Lorna Watson, who not only completed Ripon Olympic Triathlon on Saturday, but also completed York Sprint Triathlon on Sunday. That is a total of 1.9km swimming, 60km cycling, and 15km running, over a total racing time of 04:55:06, all in the space of 2 days!!  Amazing Lorna, well done.

Lots of changes in the tables after this weekend.  Ripon Olympic Triathlon was a GB qualifying event, therefore qualified for bonus points, and York Triathlon was in the club events list for the year, so also gained bonus points.  Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 334.34
2 Rob Jamison V40 3 310.97
3 Colin Brown V50 3 309.67
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Shaun Sumner V30 3 258.38
7 Kenton Robbins V40 3 236.50
8 Lorna Watson V40 3 232.10
9 Kath Cooke V50 3 220.57
10 Charlotte Moore V40 3 219.82
11 Susie Foster V40 3 218.26
12 Tim Wright V40 2 169.17
13 Anne Lewis V50 2 128.06
14 Paul May V30 1 98.13
15 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
16 Beth Grogan Youth 1 90.22
17 Pawel Celinski V30 1 88.17
18 James Goodman V30 1 87.35
19 Ian Hopkinson V50 1 85.74
20 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 265.14
2 Joshua Weston Tristar 3 244.62
3 Dominic Weston Tristar 3 222.71
4 Olivia Bulmer Tristar 2 161.48
5 Finn Greenhouse Tristar 1 107.43
6 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
7 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
8 Lauren Noble Tristar 1 88.00
9 Matt Cooke Tristar 1 85.67
10 Ella Wright Tristar 1 83.88
11 Josh Colotto Tristar 1 83.57
12 Gracie Wright Tristar 1 80.66
13 Lucy Jamison Tristar 1 79.34
14 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
15 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
16 Nyah May Tristar 1 76.13
17 Peter Foster Tristar 1 73.70
18 Aryan Sharma Tristar 1 72.95
19 Ciara May Tristar 1 72.15
20 Harry Blakey Tristar 1 66.57

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 1 90.22

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
5 Paul May V30 1 98.13
6 Pawel Celinski V30 1 88.17
7 James Goodman V30 1 87.35

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 310.97
2 Kenton Robbins V40 3 236.50
3 Lorna Watson V40 3 232.10
4 Charlotte Moore V40 3 219.82
5 Susie Foster V40 3 218.26
6 Tim Wright V40 2 169.17
7 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 309.67
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 2 128.06
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 2 147.71
2 Shaun Sumner V30 2 122.14
3 Kenton Robbins V40 1 97.87
4 Felicity Caddick V30 1 65.93
5 Phil Caddick V40 1 65.93

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Felicity Caddick V30 3 226.42
2 Sarah Weston V30 3 207.07
3 Phil Caddick V40 3 205.87
4 Dave Burrows V30 2 161.42
5 Charlotte Moore V40 2 140.41
6 Anne Lewis V50 2 114.25
7 Kenton Robbins V40 1 62.07

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77

Mid Week Summary 21st June

One result to report on from mid week this week, and a handful of results from a couple of weeks ago that was missed from the reports.  On the weekend of 10th/11th June, Anne Lewis took part in Parkrun, and the Channel Swim Crew took part in the Great North Swim.  This week, on 20th June, Rob Jamison took part in the MTC Aquathlon, preparing further for his World Championship event in Pendicton later in the year.

In the Rother Valley Parkrun, Anne finished the race in 00:31:00, adding further points to her Run Championship score.

We have our first results added to the standings in this year’s Swim Championship.  In the Great North Swim 10km event (yes, 10km!) Joanna Holmes, Campbell Watt, and Barry Jones finished the event in 03:35:46, 03:41:27 and 03:33:39 respectively.

In the MCT Aquathlon, Rob finished 1st in his age group, and 6th overall in 00:32:01.  Brilliant results everyone!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 293.46
2 Dave Burrows V30 3 290.69
3 Sarah Weston V30 3 261.81
4 Shaun Sumner V30 3 258.38
5 Kenton Robbins V40 3 228.79
6 Steven Dews V30 2 218.99
7 Colin Brown V50 2 205.16
8 Charlotte Moore V40 2 145.52
9 Kath Cooke V50 2 144.86
10 Susie Foster V40 2 143.82
11 Paul May V30 1 98.13
12 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
13 Beth Grogan Youth 1 90.22
14 Tim Wright V40 1 90.16
15 Pawel Celinski V30 1 88.17
16 James Goodman V30 1 87.35
17 Ian Hopkinson V50 1 85.74
18 Lorna Watson V40 1 71.84
19 Heather Blakey V40 1 69.50
20 Anne Lewis V50 1 68.05

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Tristar 2 168.36
2 Dominic Weston Tristar 2 142.33
3 Finn Greenhouse Tristar 1 107.43
4 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
5 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
6 Lauren Noble Tristar 1 88.00
7 Olivia Bulmer Tristar 1 86.58
8 Matt Cooke Tristar 1 85.67
9 Ella Wright Tristar 1 83.88
10 Josh Colotto Tristar 1 83.57
11 Gracie Wright Tristar 1 80.66
12 Lucy Jamison Tristar 1 79.34
13 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
14 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
15 Nyah May Tristar 1 76.13
16 Peter Foster Tristar 1 73.70
17 Aryan Sharma Tristar 1 72.95
18 Ciara May Tristar 1 72.15
19 Harry Blakey Tristar 1 66.57

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 1 90.22

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 290.69
2 Sarah Weston V30 3 261.81
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
4 Steven Dews V30 2 218.99
5 Paul May V30 1 98.13
6 Pawel Celinski V30 1 88.17
7 James Goodman V30 1 87.35

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Kenton Robbins V40 3 228.79
2 Charlotte Moore V40 2 145.52
3 Susie Foster V40 2 143.82
4 Tim Wright V40 1 90.16
5 Lorna Watson V40 1 71.84
6 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 2 205.16
2 Kath Cooke V50 2 144.86
3 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
4 Ian Hopkinson V50 1 85.74
5 Anne Lewis V50 1 68.05

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 2 147.71
2 Kenton Robbins V40 1 97.87
3 Felicity Caddick V30 1 65.93
4 Phil Caddick V40 1 65.93
5 Shaun Sumner V30 1 62.21

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Felicity Caddick V30 3 226.42
2 Sarah Weston V30 3 207.07
3 Phil Caddick V40 3 205.87
4 Dave Burrows V30 2 161.42
5 Charlotte Moore V40 2 140.41
6 Anne Lewis V50 2 114.25
7 Kenton Robbins V40 1 62.07

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77

Weekend Summary 17th/18th June

Whilst last weekend might have been all about the Brownlee brothers, this weekend’s triathlon was all about two other sets of siblings!  The only Vikings competitors this weekend were the Weston brothers, Joshua and Dominic, and the May sisters, Nyah and Ciara, who all took part in the Wakefield Junior Triathlon.

All four achieved amazing results on what was a very hot day.  Nyah and Ciara both took part in the Tristar 1 category, coming in with times of 00:22:22 and 00:23:36 respectively.  Dominic raced in the Tristar 2 category, finishing in 00:31:47, and Joshua finished in 00:37:45 in the Tristar 3 category. All four results were fantastic, well done all!

Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 293.46
2 Dave Burrows V30 3 290.69
3 Sarah Weston V30 3 261.81
4 Shaun Sumner V30 3 258.38
5 Kenton Robbins V40 3 228.79
6 Steven Dews V30 2 218.99
7 Colin Brown V50 2 205.16
8 Charlotte Moore V40 2 145.52
9 Kath Cooke V50 2 144.86
10 Susie Foster V40 2 143.82
11 Paul May V30 1 98.13
12 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
13 Beth Grogan Youth 1 90.22
14 Tim Wright V40 1 90.16
15 Pawel Celinski V30 1 88.17
16 James Goodman V30 1 87.35
17 Ian Hopkinson V50 1 85.74
18 Lorna Watson V40 1 71.84
19 Heather Blakey V40 1 69.50
20 Anne Lewis V50 1 68.05

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Tristar 2 168.36
2 Dominic Weston Tristar 2 142.33
3 Finn Greenhouse Tristar 1 107.43
4 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
5 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
6 Lauren Noble Tristar 1 88.00
7 Olivia Bulmer Tristar 1 86.58
8 Matt Cooke Tristar 1 85.67
9 Ella Wright Tristar 1 83.88
10 Josh Colotto Tristar 1 83.57
11 Gracie Wright Tristar 1 80.66
12 Lucy Jamison Tristar 1 79.34
13 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
14 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
15 Nyah May Tristar 1 76.13
16 Peter Foster Tristar 1 73.70
17 Aryan Sharma Tristar 1 72.95
18 Ciara May Tristar 1 72.15
19 Harry Blakey Tristar 1 66.57

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 1 90.22

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 290.69
2 Sarah Weston V30 3 261.81
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
4 Steven Dews V30 2 218.99
5 Paul May V30 1 98.13
6 Pawel Celinski V30 1 88.17
7 James Goodman V30 1 87.35

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Kenton Robbins V40 3 228.79
2 Charlotte Moore V40 2 145.52
3 Susie Foster V40 2 143.82
4 Tim Wright V40 1 90.16
5 Lorna Watson V40 1 71.84
6 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 2 205.16
2 Kath Cooke V50 2 144.86
3 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
4 Ian Hopkinson V50 1 85.74
5 Anne Lewis V50 1 68.05

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 2 147.71
2 Kenton Robbins V40 1 97.87
3 Felicity Caddick V30 1 65.93
4 Phil Caddick V40 1 65.93
5 Shaun Sumner V30 1 62.21

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Felicity Caddick V30 3 226.42
2 Sarah Weston V30 3 207.07
3 Phil Caddick V40 3 205.87
4 Dave Burrows V30 2 161.42
5 Charlotte Moore V40 2 140.41
6 Kenton Robbins V40 1 62.07
7 Anne Lewis V50 1 54.30

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77

Weekend Summary 10th/11th June

A quiet weekend for the Vikings this weekend, a mix of recovering from Allerthorpe last weekend and watching the pro’s do their thing in Leeds instead! Just the one result to report on from the weekend, with Charlotte Moore taking part in York Parkrun on Saturday.

The York event was as popular as ever, with 464 runners taking part.  Charlotte put in a very good finish time in 00:25:10, finishing in 193rd place.  Well done Charlotte!

Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 293.46
2 Dave Burrows V30 3 290.69
3 Sarah Weston V30 3 261.81
4 Shaun Sumner V30 3 258.38
5 Kenton Robbins V40 3 228.79
6 Steven Dews V30 2 218.99
7 Colin Brown V50 2 205.16
8 Charlotte Moore V40 2 145.52
9 Kath Cooke V50 2 144.86
10 Susie Foster V40 2 143.82
11 Paul May V30 1 98.13
12 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
13 Beth Grogan Youth 1 90.22
14 Tim Wright V40 1 90.16
15 Pawel Celinski V30 1 88.17
16 James Goodman V30 1 87.35
17 Ian Hopkinson V50 1 85.74
18 Lorna Watson V40 1 71.84
19 Heather Blakey V40 1 69.50
20 Anne Lewis V50 1 68.05

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 1 90.22

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 290.69
2 Sarah Weston V30 3 261.81
3 Shaun Sumner V30 3 258.38
4 Steven Dews V30 2 218.99
5 Paul May V30 1 98.13
6 Pawel Celinski V30 1 88.17
7 James Goodman V30 1 87.35

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Kenton Robbins V40 3 228.79
2 Charlotte Moore V40 2 145.52
3 Susie Foster V40 2 143.82
4 Tim Wright V40 1 90.16
5 Lorna Watson V40 1 71.84
6 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 2 205.16
2 Kath Cooke V50 2 144.86
3 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
4 Ian Hopkinson V50 1 85.74
5 Anne Lewis V50 1 68.05

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 2 147.71
2 Kenton Robbins V40 1 97.87
3 Felicity Caddick V30 1 65.93
4 Phil Caddick V40 1 65.93
5 Shaun Sumner V30 1 62.21

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Felicity Caddick V30 3 226.42
2 Sarah Weston V30 3 207.07
3 Phil Caddick V40 3 205.87
4 Dave Burrows V30 2 161.42
5 Charlotte Moore V40 2 140.41
6 Kenton Robbins V40 1 62.07
7 Anne Lewis V50 1 54.30

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 1 76.07
2 Dominic Weston Junior 1 64.83
3 Peter Foster Junior 1 57.77