Weekend Summary 14th/15th October

The season is well and truly drawing ever closer to completion, with the numbers of competing Vikings getting smaller.  Triathlon competition appears to have now finished, and focus is on the Run Championships, as Parkrun’s are providing some competitive focus!

Sarah Weston and Alana Reveley were the only Vikings competing during the weekend, both taking part in Parkrun events.

On Saturday, Sarah took part in Goole Parkrun, along with 156 other runners.  Sarah finished in a great time of 00:22:59, finishing in 31st place overall.  Building off the end of season triathlon age group win, Sarah completed this race as the 1st female over the line.  Well done Sarah!

Also on Saturday, Alana took place in the Pontefract Parkrun.  Competing against 366 other entrants, Alana finished the race in a brilliant 125th place, in a time of 00:26:57.  That result also placed her as the 1st placed competitor in her age group.  Great running Alana, well done!

On Sunday, Alana ran again, this time in the Markeaton Junior Parkrun.  In a field of 85 runners, Alana placed 26th in a time of 00:10:09.  These two weekend results crept Alana ever closer to the Junior Run Championship lead held by Martha Moore, with only 4 points now separating the two!

It is going to be an exciting end to both Senior and Junior Run Championships, with two weekend’s worth of competitions left!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 340.19
2 Colin Brown V50 3 313.33
3 Rob Jamison V40 3 313.00
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 281.73
6 Shaun Sumner V30 3 281.29
7 Beth Grogan Youth 3 281.04
8 Mark Wilson V40 3 269.95
9 Tim Wright V40 3 269.07
10 Kenton Robbins V40 3 245.33
11 Lorna Watson V40 3 232.10
12 Charlotte Moore V40 3 231.82
13 Kath Cooke V50 3 220.57
14 Susie Foster V40 3 218.26
15 Anne Lewis V50 3 200.62
16 Pawel Celinski V30 2 176.28
17 James Goodman V30 2 170.08
18 Helen Dews V40 2 140.51
19 Paul May V30 1 98.13
20 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
21 Ian Hopkinson V50 1 85.74
22 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 291.64
2 Dominic Weston Tristar 3 257.16
3 Joshua Weston Tristar 3 252.77
4 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 236.06
7 Nyah May Tristar 3 225.10
8 Lucy Jamison Tristar 3 211.68
9 Ciara May Tristar 3 203.76
10 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
11 Ella Wright Tristar 2 161.73
12 Alana Reveley Tristar 2 138.76
13 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
14 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
15 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
16 Lauren Noble Tristar 1 88.00
17 Matt Cooke Tristar 1 85.67
18 Josh Colotto Tristar 1 83.57
19 Gracie Wright Tristar 1 80.66
20 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
21 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
22 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 281.04

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 281.73
3 Shaun Sumner V30 3 281.29
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 313.00
2 Mark Wilson V40 3 269.95
3 Tim Wright V40 3 269.07
4 Kenton Robbins V40 3 245.33
5 Lorna Watson V40 3 232.10
6 Charlotte Moore V40 3 231.82
7 Susie Foster V40 3 218.26
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 313.33
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 200.62
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Heather Blakey 1 70.00
2 Helen Dews 1 69.41
3 Barry Jones 1 64.33
4 Joanna Holmes 1 63.70
5 Kath Cooke 1 62.52
6 Campbell Watt 1 62.07
7 Susie Foster 1 54.58
8 Sarah Weston 1 54.48

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 229.67
2 Shaun Sumner V30 3 194.90
3 Kenton Robbins V40 2 159.30

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 266.57
2 Shaun Sumner V30 3 242.66
3 Dave Burrows V30 3 241.83
4 Beth Grogan Youth 3 241.33
5 Sarah Weston V30 3 234.87
6 Charlotte Moore V40 3 213.23
7 Kenton Robbins V40 2 190.57
8 Anne Lewis V50 3 179.69
9 Lorna Watson V40 2 108.82
10 Tim Wright V40 1 66.54
11 Susie Foster V40 1 59.45
12 Helen Dews V40 1 54.97

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Martha Moore Junior 3 246.46
2 Alana Reveley Junior 3 242.06
3 Joshua Weston Junior 2 156.33
4 Dominic Weston Junior 2 140.69
5 Peter Foster Junior 2 117.43

Weekend Summary 7th/8th October

With a lack of multi sport events to enter towards the back end of the season, YVTT were getting their race fixes from running instead, with Vikings taking part in Yorkshire Marathon, York 10 Mile, and the usual weekend parkruns.

Alana Reveley was busy again making her way up the Junior Run Championship standings, clocking up some more points in pursuit of that 1st position.  On Saturday, Alana took part in Pontefract Parkrun, finishing the race in a very impressive 00:29:33.

Keeping going with the run successes, Alana was running again on Sunday in Nostell Junior Parkrun, clocking an even more impressive time of 00:09:49.  This was Alana’s big score of the weekend, making up 81.53 points from this event, and creeping ever closer to Martha Moore’s lead at the top of the Championship.  Well done Alana!

Shaun Sumner was also competing in Parkrun on Saturday, this time in Goole.  Shaun put in a great time of 00:20:17, finishing in 6th place, and scoring some big points in the Run Championship, moving him up to 2nd place.

On Sunday, Lorna Watson and Tim Wright both took part in the Yorkshire 10 Mile event.  Popular as ever, the event attracted 3178 competitors running through the streets of York.  Lorna and Tim finished the 10 mile race in 02:05:53 and 01:36:06 respectively.  Great running both, well done!

Also on Sunday, Dave Burrows took on the Yorkshire Marathon, along with 4142 other runners, in a very well run event.  Dave finished the race in 04:13:04.

Aside from the running, there was one change from last week’s reporting Swim Championship standings.  The result posted for Lorna Watson was incorrect, and unfortunately wasn’t eligible for scoring.  This means a huge gain for Heather Blakey, who now tops the Swim Championship standings with 3 weeks left to go!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 340.19
2 Colin Brown V50 3 313.33
3 Rob Jamison V40 3 313.00
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 281.73
6 Shaun Sumner V30 3 281.29
7 Beth Grogan Youth 3 281.04
8 Mark Wilson V40 3 269.95
9 Tim Wright V40 3 269.07
10 Kenton Robbins V40 3 245.33
11 Lorna Watson V40 3 232.10
12 Charlotte Moore V40 3 231.82
13 Kath Cooke V50 3 220.57
14 Susie Foster V40 3 218.26
15 Anne Lewis V50 3 200.62
16 Pawel Celinski V30 2 176.28
17 James Goodman V30 2 170.08
18 Helen Dews V40 2 140.51
19 Paul May V30 1 98.13
20 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
21 Ian Hopkinson V50 1 85.74
22 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 291.64
2 Dominic Weston Tristar 3 257.16
3 Joshua Weston Tristar 3 252.77
4 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 236.06
7 Nyah May Tristar 3 225.10
8 Lucy Jamison Tristar 3 211.68
9 Ciara May Tristar 3 203.76
10 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
11 Ella Wright Tristar 2 161.73
12 Alana Reveley Tristar 2 138.76
13 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
14 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
15 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
16 Lauren Noble Tristar 1 88.00
17 Matt Cooke Tristar 1 85.67
18 Josh Colotto Tristar 1 83.57
19 Gracie Wright Tristar 1 80.66
20 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
21 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
22 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 281.04

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 281.73
3 Shaun Sumner V30 3 281.29
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 313.00
2 Mark Wilson V40 3 269.95
3 Tim Wright V40 3 269.07
4 Kenton Robbins V40 3 245.33
5 Lorna Watson V40 3 232.10
6 Charlotte Moore V40 3 231.82
7 Susie Foster V40 3 218.26
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 313.33
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 200.62
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Heather Blakey 1 70.00
2 Helen Dews 1 69.41
3 Barry Jones 1 64.33
4 Joanna Holmes 1 63.70
5 Kath Cooke 1 62.52
6 Campbell Watt 1 62.07
7 Susie Foster 1 54.58
8 Sarah Weston 1 54.48

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 229.67
2 Shaun Sumner V30 3 194.90
3 Kenton Robbins V40 2 159.30

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 266.57
2 Shaun Sumner V30 3 242.66
3 Dave Burrows V30 3 241.83
4 Beth Grogan Youth 3 241.33
5 Sarah Weston V30 3 231.72
6 Charlotte Moore V40 3 213.23
7 Kenton Robbins V40 2 190.57
8 Anne Lewis V50 3 179.69
9 Lorna Watson V40 2 108.82
10 Tim Wright V40 1 66.54
11 Susie Foster V40 1 59.45
12 Helen Dews V40 1 54.97

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Martha Moore Junior 3 246.46
2 Alana Reveley Junior 3 229.69
3 Joshua Weston Junior 2 156.33
4 Dominic Weston Junior 2 140.69
5 Peter Foster Junior 2 117.43

Weekend Summary 30th September/1st October

What a way to end the season!  Goole Triathlon always proves a popular event with YVTT, and this season was no different.  What was different this season were 3 of our Vikings ladies putting in some incredible performances, bringing home some season ending trophies!  More on that later…

First, a handful of missed results.  On 16th September Alana Reveley ran Haigh Woodland Parkrun, finishing the race with a fantastic finish time of 00:30:24.

Haigh Woodland Parkrun began Alana’s steady move up the Junior Run Championship standings, with some solid championship points.  However, those points were nothing to those in comparison to those she racked up on 1st October, when she ran the Nostell Junior Parkrun, finishing the race in 00:10:25, and notching up 80.53 championship points in the process.  Alana now sits in 2nd place, just behind Martha Moore, with 3 weeks of running left to go!  Brilliant results Alana, well done!

Earlier in the season, Beth Grogan ran Walkington 10k, posting her 3rd run of the season in the progress.  Beth finished the race in a very impressive 00:45:37.  Well done Beth!

Over the weekend of 23rd/24th September, #lornasladies took on the Amphibian Swim, completing the 1km and 3km distances.  Lorna Watson, Helen Dews, Kath Cooke, Susie Foster, Sarah Weston all took on the 3km race, and Heather Blakey took part in the 1km race.  Their results were as follows:

  • Lorna Watson – 00:55:33
  • Helen Dews – 01:09:30
  • Kath Cooke – 01:17:10
  • Susie Foster – 01:28:23
  • Sarah Weston – 01;28:33
  • Heather Blakey – 00:24:20

6 new entrants to the Swim Championship all in one weekend, and a major shake up of the standings!  Great swimming ladies, well done!

And so to what is likely to be the last multi sport event of the season, Goole Sprint Triathlon.  Sunday 1st October saw 12 Vikings take part in the last club event of the season, all scoring some bonus points in the process.

Anne Lewis, Helen Dews, Kath Cooke, Susie Foster, Toni Chidlow, Charlotte Moore, Sarah Weston, Beth Grogan, Kenton Robbins, Mark Wilson, Shaun Sumner, and Dave Burrows all took part in the event.  The results were as follows:

  • Dave Burrows – 01:04:27
  • Shaun Sumner – 01:04:28
  • Mark Wilson – 01:05:28
  • Sarah Weston – 01:06:20
  • Beth Grogan – 01:08:10
  • Kenton Robbins – 01:13:07
  • Charlotte Moore – 01:13:12
  • Toni Chidlow – 01:20:55
  • Susie Foster – 01:25:38
  • Kath Cooke – 01;27:06
  • Helen Dews – 01:27:16
  • Anne Lewis – 01:30:05

We have 4 special mentions to make from the weekend’s race.  3 of those you can guess, but the 4th special mention goes to Toni Chidlow, who completed her first triathlon at Goole, and put in a fantastic performance in the process.  First triathlon of many Toni I’m sure, well done!

Last, but certainly not least, a huge well done to Anne Lewis, Sarah Weston, and Beth Grogan, who all won their age categories on Sunday.  Amazing racing ladies, these kind of results make all your hard work at the club worthwhile!  GB colours should be firmly within your sights for next season!!

That could very well be our last multi sport action for the season, meaning our Club Champions could now be decided.  However, there are still 4 weekends of racing left to go, so there may very well be some twists and turns to come.

What is certain, is there will very likely be some more championship points to be scored in our Run Championships, with many eying up some end of season races.  You have a few weekends left of racing left Vikings, get those points racked up!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 340.19
2 Colin Brown V50 3 313.33
3 Rob Jamison V40 3 313.00
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 281.73
6 Shaun Sumner V30 3 281.29
7 Beth Grogan Youth 3 281.04
8 Mark Wilson V40 3 269.95
9 Tim Wright V40 3 269.07
10 Kenton Robbins V40 3 245.33
11 Lorna Watson V40 3 232.10
12 Charlotte Moore V40 3 231.82
13 Kath Cooke V50 3 220.57
14 Susie Foster V40 3 218.26
15 Anne Lewis V50 3 200.62
16 Pawel Celinski V30 2 176.28
17 James Goodman V30 2 170.08
18 Helen Dews V40 2 140.51
19 Paul May V30 1 98.13
20 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
21 Ian Hopkinson V50 1 85.74
22 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 291.64
2 Dominic Weston Tristar 3 257.16
3 Joshua Weston Tristar 3 252.77
4 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 236.06
7 Nyah May Tristar 3 225.10
8 Lucy Jamison Tristar 3 211.68
9 Ciara May Tristar 3 203.76
10 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
11 Ella Wright Tristar 2 161.73
12 Alana Reveley Tristar 2 138.76
13 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
14 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
15 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
16 Lauren Noble Tristar 1 88.00
17 Matt Cooke Tristar 1 85.67
18 Josh Colotto Tristar 1 83.57
19 Gracie Wright Tristar 1 80.66
20 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
21 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
22 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 281.04

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 281.73
3 Shaun Sumner V30 3 281.29
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 313.00
2 Mark Wilson V40 3 269.95
3 Tim Wright V40 3 269.07
4 Kenton Robbins V40 3 245.33
5 Lorna Watson V40 3 232.10
6 Charlotte Moore V40 3 231.82
7 Susie Foster V40 3 218.26
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 313.33
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 200.62
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Lorna Watson 1 86.84
2 Heather Blakey 1 70.00
3 Helen Dews 1 69.41
4 Barry Jones 1 64.33
5 Joanna Holmes 1 63.70
6 Kath Cooke 1 62.52
7 Campbell Watt 1 62.07
8 Susie Foster 1 54.58
9 Sarah Weston 1 54.48

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 229.67
2 Shaun Sumner V30 3 194.90
3 Kenton Robbins V40 2 159.30

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 266.57
2 Beth Grogan Youth 3 241.33
3 Sarah Weston V30 3 231.72
4 Charlotte Moore V40 3 213.23
5 Kenton Robbins V40 2 190.57
6 Anne Lewis V50 3 179.69
7 Dave Burrows V30 2 172.76
8 Shaun Sumner V30 2 149.07
9 Susie Foster V40 1 59.45
10 Lorna Watson V40 1 58.02
11 Helen Dews V40 1 54.97

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Martha Moore Junior 3 246.46
2 Alana Reveley Junior 3 210.69
3 Joshua Weston Junior 2 156.33
4 Dominic Weston Junior 2 140.69
5 Peter Foster Junior 2 117.43

Weekend Summaries 16th/17th and 23rd/24th September

Some slack report writing over the past couple of weeks equals a whole load of results all at once!  I apologise in advance for any jumbled results, there are quite a few of them!  Get yourselves comfy, there’s a lot of numbers coming your way…

The season is drawing ever closer to an end, and it’s going to be an exciting end to the club competitions for all Vikings.  There’s still all to play for in a lot of the championships, and 1 month left to do it in!  The season officially finishes on 31st October 2017, but it is likely the last races of the year will on the weekend of 28th/29th October, so there are 5 weeks left to rack up some more results!

One position is becoming ever clearer as we get closer to the end of the season.  Steven Dews has a commanding lead at the top of the table, and his nearest two competitors, Colin Brown and Rob Jamison, would realistically need to beat all 3 of their best scores within races of Olympic distance or greater in order to catch Steven.  Stranger things have happened, but it is save to say Steven has one hand on the Club Championship trophy.  But I’ll save my well done’s until it’s fully confirmed…

Now onto all the results missed.  There were quite a few, so I have listed them all below:

  • Rob Jamison – 15/09/2017 – World Championships Triathlon, Rotterdam.  Rob finished in 01:11:34 in another impressive showing in the GB colours.
  • Shaun Sumner – 16/09/2017 – Sundowner 70.3, Allerthorpe.  Shaun put in a great time of 06:04:02 in his first crack at middle distance.
  • Tim Wright – 16/09/2017 – Sundowner Sprint, Allerthorpe.  Tim finished his race in 01:21:58, another great result.
  • Beth Grogan – 17/09/2017 – Epworth Triathlon.  Beth finished her sprint race in 01:14:14, scoring some big points and making a big move up the Club Championship standings.
  • Alana Reveley, Lucy Jamison and Peter Foster – 24/09/2017 – Craven Energy Tristar 1.  Alana, Lucy and Peter all finished their tristar 1 race in very impressive times of 00:21:07, 00:19:54 and 00:18:18 respectively.
  • Dominic Weston – 24/09/2017 – Craven Energy Tristar 2.  Dominic was the lone Vikings competitor in the tristar 2 race, finishing in a brilliant 00:21:58.
  • Joshua Weston – 24/09/2017 – Craven Energy Tristar 3.  Joshua was also on his own flying the Vikings flag in his race, putting in a great performance in the tristar 3 race, finishing in 00:33:40.
  • Emma Forsyth – 24/09/2017 – Hever Castle Tristar 2.  Emma must have heard the news coming from the Craven Energy race that the Weston brothers were climbing the Junior Club Championship leaderboard, as she put in a brilliant time of 00:35:24 to score some huge points.  Much like Steven in the senior Club Championship, Emma most certainly has one hand on the Junior Club Championship trophy.
  • Anne Lewis – 18/03/2017 – Cartmel Lakeland 10km.  This was a missed result from earlier in the season, with Anne travelling to the Cartmel Lakeland 10km, and finishing her race in 01:23:39.
  • Helen Dews – Escrick 10km.  Earlier in the year, Helen raced the Escrick 10km, to add onto some other impressive results from the 2017 season.  Helen finished the 10km in 01:06:28.
  • Anne Lewis – 09/09/2017 – Goole Parkrun.  Anne was running again on 9th September, this time in Goole Parkrun.  Anne finished her race in a great time of 00:31:10.
  • Martha Moore – 16/09/2017 – York Junior Parkrun.  Martha completed the junior parkrun in her usual high finishing position, completing the race in 00:10:08.
  • Anne Lewis – 22/09/2017 – Lidingöloppet 10km.  On her travels again, Anne completed what looks to be a very fun 10km race over in Sweden, finishing the race in a great time of 01:09:19.
  • Beth Grogan, Shaun Sumner and Kenton Robbins – 23/09/2017 – Goole Parkrun.  Beth, Shaun, and Kenton all ran great races, with Kenton running a PB in the process.  They all finished their 5km races in 00:22:54, 00:20:07 and 00:28:34 respectively.
  • Martha Moore – 24/09/2017 – York Junior Parkrun.  Martha was on a mission in this race, not only smashing her time from the week before, but taking the lead in the Junior Run Championship in the process.  Martha finished her race in 00:09:55.

We should also, all being well, have some further results to be posted and added to our swim championship table, after the #lornasladies team completed various distances at the Amphibian Swim, Blue Lagoon.  These results are not yet available, so will be added to next week’s report.

And that’s us all caught up (I think…).  Huge well done’s to everyone who has raced over the past couple of weeks, there have been some amazing results.  I was going to give some special mentions here for those who made big moves up the championship standings, but I would basically be repeating all the names above!  Everyone has added some significant points to their Club and Run Championship scores, and there is certainly an exciting end to the season on the way.

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 340.19
2 Colin Brown V50 3 313.33
3 Rob Jamison V40 3 313.00
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Beth Grogan Youth 3 281.04
6 Sarah Weston V30 3 276.05
7 Shaun Sumner V30 3 275.47
8 Tim Wright V40 3 269.07
9 Mark Wilson V40 3 264.97
10 Kenton Robbins V40 3 239.86
11 Lorna Watson V40 3 232.10
12 Charlotte Moore V40 3 220.60
13 Kath Cooke V50 3 220.57
14 Susie Foster V40 3 218.26
15 Anne Lewis V50 3 194.02
16 Pawel Celinski V30 2 176.28
17 James Goodman V30 2 170.08
18 Paul May V30 1 98.13
19 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Helen Dews V40 2 71.73
22 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 291.64
2 Dominic Weston Tristar 3 257.16
3 Joshua Weston Tristar 3 252.77
4 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 236.06
7 Nyah May Tristar 3 225.10
8 Lucy Jamison Tristar 3 211.68
9 Ciara May Tristar 3 203.76
10 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
11 Ella Wright Tristar 2 161.73
12 Alana Reveley Tristar 2 138.76
13 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
14 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
15 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
16 Lauren Noble Tristar 1 88.00
17 Matt Cooke Tristar 1 85.67
18 Josh Colotto Tristar 1 83.57
19 Gracie Wright Tristar 1 80.66
20 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
21 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
22 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 281.04

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 275.47
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 313.00
2 Tim Wright V40 3 269.07
3 Mark Wilson V40 3 264.97
4 Kenton Robbins V40 3 239.86
5 Lorna Watson V40 3 232.10
6 Charlotte Moore V40 3 220.60
7 Susie Foster V40 3 218.26
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 313.33
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 194.02
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 229.67
2 Shaun Sumner V30 3 194.90
3 Kenton Robbins V40 2 159.30

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 266.57
2 Sarah Weston V30 3 231.72
3 Charlotte Moore V40 3 213.23
4 Kenton Robbins V40 2 190.57
5 Anne Lewis V50 3 179.69
6 Dave Burrows V30 2 172.76
7 Beth Grogan Youth 2 164.73
8 Shaun Sumner V30 2 149.07
9 Susie Foster V40 1 59.45
10 Lorna Watson V40 1 58.02
11 Helen Dews V40 1 54.97

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Martha Moore Junior 3 246.46
2 Joshua Weston Junior 2 156.33
3 Dominic Weston Junior 2 140.69
4 Peter Foster Junior 2 117.43
5 Alana Reveley Junior 1 63.73

Weekend Summary 9th/10th September

A very quiet weekend of racing for Vikings this weekend, with only 2 results to report on.  Both Charlotte Moore and Mark Wilson were running half marathons last weekend, putting in some great times.

Charlotte raced on Sunday in the Vale of York Half Marathon, finishing in a great time of 01:51:26, keeping her firmly in 3rd position in the Run Championship standings.  Well done Charlotte!

Mark ran the Great North Run, finishing that race in a very impressive 01:43:22.  With that result Mark extended his lead at the top of the Run Championship standings.  Great running Mark!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 340.19
2 Colin Brown V50 3 313.33
3 Rob Jamison V40 3 312.96
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Shaun Sumner V30 3 273.51
7 Mark Wilson V40 3 264.97
8 Beth Grogan Youth 3 254.35
9 Kenton Robbins V40 3 239.86
10 Lorna Watson V40 3 232.10
11 Charlotte Moore V40 3 220.60
12 Kath Cooke V50 3 220.57
13 Susie Foster V40 3 218.26
14 Anne Lewis V50 3 194.02
15 James Goodman V30 2 170.08
16 Tim Wright V40 2 169.17
17 Pawel Celinski V30 2 168.27
18 Paul May V30 1 98.13
19 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 268.91
2 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
3 Dominic Weston Tristar 3 248.52
4 Joshua Weston Tristar 3 244.62
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 227.45
7 Nyah May Tristar 3 225.10
8 Ciara May Tristar 3 203.76
9 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
10 Ella Wright Tristar 2 161.73
11 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
12 Lucy Jamison Tristar 2 136.42
13 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
14 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
15 Lauren Noble Tristar 1 88.00
16 Matt Cooke Tristar 1 85.67
17 Josh Colotto Tristar 1 83.57
18 Gracie Wright Tristar 1 80.66
19 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
20 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
21 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
22 Alana Revley Tristar 1 67.84
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 254.35

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 273.51
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 312.96
2 Mark Wilson V40 3 264.97
3 Kenton Robbins V40 3 239.86
4 Lorna Watson V40 3 232.10
5 Charlotte Moore V40 3 220.60
6 Susie Foster V40 3 218.26
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 313.33
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 194.02
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 229.67
2 Shaun Sumner V30 3 194.90
3 Kenton Robbins V40 2 159.30

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 266.57
2 Sarah Weston V30 3 231.72
3 Charlotte Moore V40 3 213.23
4 Anne Lewis V50 3 172.78
5 Dave Burrows V30 2 172.76
6 Kenton Robbins V40 2 125.96
7 Beth Grogan Youth 1 84.14
8 Shaun Sumner V30 1 60.97
9 Susie Foster V40 1 59.45
10 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 2 156.33
2 Martha Moore Junior 2 143.28
3 Dominic Weston Junior 2 140.69
4 Peter Foster Junior 2 117.43
5 Alana Reveley Junior 1 63.73

Weekend Summary 2nd/3rd September

Some results to report on from the weekend, but also a handful of results from mid week last week, and I have some owning up to do on missing points off peoples scores!

First, the mistake!  Allerthorpe Classic Olympic Triathlon was listed as a club event this year, which meant competitors earned bonus points for racing there.  Those who raced, unfortunately, did not get their bonus points!  Tut tut.  This has been rectified, and with those changes, the biggest points moves are: an even further extended lead for Steven Dews in the overall Club Championship, and a move up to 2nd place for Colin Brown.  Well done both!

Mid week last week, on 30th August, James Goodman, Shaun Sumner and Kenton Robbins took on the regular Selby CC TT ride.  A 10 mile event, they finished their races in 00:28:08, 00:26:43 and 00:27:46 respectively.  Kenton’s result added a 2nd race to his list for the year, and put him within one good result of James’ lead.  Could be a close and exciting finish to the Bike Championship season! Great riding everyone, well done!

James was back on the bike at the weekend, and took on the Selby 3 Swans Sportive on 3rd September.  Competing in the 60 mile event, James finished the race in a very impressive 03:57:01, further extending his lead at the top of the Bike Championship standings.  Great result James!

Also on Sunday, Charlotte Moore entered the Leeds Triathlon Olympic distance race, hosted at Roundhay Park.  In a strong field Charlotte put together a great race of 03:31:40.  Well done Charlotte!

Last, but certainly not least, the May sisters took on Holmfirth Junior Duathlon on Sunday 3rd.  The race was close between the two of them, with Nyah finishing in 00:18:44 and Ciara finishing in 00:19:19, pushing both girls well up the Junior Club Championship standings.  Great racing both!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 340.19
2 Colin Brown V50 3 313.33
3 Rob Jamison V40 3 312.96
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Shaun Sumner V30 3 273.51
7 Mark Wilson V40 3 264.97
8 Beth Grogan Youth 3 254.35
9 Kenton Robbins V40 3 239.86
10 Lorna Watson V40 3 232.10
11 Charlotte Moore V40 3 220.60
12 Kath Cooke V50 3 220.57
13 Susie Foster V40 3 218.26
14 Anne Lewis V50 3 194.02
15 James Goodman V30 2 170.08
16 Tim Wright V40 2 169.17
17 Pawel Celinski V30 2 168.27
18 Paul May V30 1 98.13
19 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 268.91
2 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
3 Dominic Weston Tristar 3 248.52
4 Joshua Weston Tristar 3 244.62
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 227.45
7 Nyah May Tristar 3 225.10
8 Ciara May Tristar 3 203.76
9 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
10 Ella Wright Tristar 2 161.73
11 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
12 Lucy Jamison Tristar 2 136.42
13 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
14 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
15 Lauren Noble Tristar 1 88.00
16 Matt Cooke Tristar 1 85.67
17 Josh Colotto Tristar 1 83.57
18 Gracie Wright Tristar 1 80.66
19 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
20 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
21 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
22 Alana Revley Tristar 1 67.84
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 254.35

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 273.51
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 312.96
2 Mark Wilson V40 3 264.97
3 Kenton Robbins V40 3 239.86
4 Lorna Watson V40 3 232.10
5 Charlotte Moore V40 3 220.60
6 Susie Foster V40 3 218.26
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 313.33
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 194.02
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 229.67
2 Shaun Sumner V30 3 194.90
3 Kenton Robbins V40 2 159.30

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 265.96
2 Sarah Weston V30 3 231.72
3 Charlotte Moore V40 3 213.23
4 Anne Lewis V50 3 172.78
5 Dave Burrows V30 2 172.76
6 Kenton Robbins V40 2 125.96
7 Beth Grogan Youth 1 84.14
8 Shaun Sumner V30 1 60.97
9 Susie Foster V40 1 59.45
10 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 2 156.33
2 Martha Moore Junior 2 143.28
3 Dominic Weston Junior 2 140.69
4 Peter Foster Junior 2 117.43
5 Alana Reveley Junior 1 63.73

Weekend Summary 26th/27th August

The bank holiday weekend was another busy one for Vikings, with a number of great results to report on.  Charlotte and Martha Moore raced York Parkrun, Alana Reveley took on Pontefract Parkrun, Dave Burrows ran the Enigma Running Half Marathon in Milton Keynes, and last but certainly not least, Rob Jamison was representing GB again in Canada, in the Aquathlon World Championships.

Starting with Rob, it was another great opportunity to represent his country over in Penticton, Canada.  Racing in the 40-44 category over a 1000m swim and 5km run, Rob was the first British competitor over the line, finishing in 7th place overall in 00:36:27.  With that result Rob also pre-qualified for next season’s World Championship event.  Brilliant result Rob, well done!

On Saturday morning, there were a number of Parkrun competitors, racing at York and Pontefract.  At the York race, Martha and Charlotte Moore were racing in a big field of 582 competitors, finishing in times of 00:28:34 and 00:28:37 respectively.  At Pontefract, Alana Reveley raced the 5km in 00:30:31, finishing in a great position in the 264 competitor race.  Brilliant running everyone, well done!

On Saturday afternoon, Dave Burrows travelled to Milton Keynes to race the Enigma Running Half Marathon.  The race was run by a local club, with a small field of 16 competitors racing.  It was a successful day, with Dave finishing the race in 01:47:04, in 1st place overall.

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 335.18
2 Rob Jamison V40 3 312.96
3 Colin Brown V50 3 309.67
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Mark Wilson V40 3 264.97
7 Shaun Sumner V30 3 264.74
8 Beth Grogan Youth 3 254.35
9 Kenton Robbins V40 3 239.86
10 Lorna Watson V40 3 232.10
11 Kath Cooke V50 3 220.57
12 Charlotte Moore V40 3 219.82
13 Susie Foster V40 3 218.26
14 Anne Lewis V50 3 194.02
15 James Goodman V30 2 170.08
16 Tim Wright V40 2 169.17
17 Pawel Celinski V30 2 168.27
18 Paul May V30 1 98.13
19 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 268.91
2 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
3 Dominic Weston Tristar 3 248.52
4 Joshua Weston Tristar 3 244.62
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 227.45
7 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
8 Ella Wright Tristar 2 161.73
9 Nyah May Tristar 2 155.49
10 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
11 Lucy Jamison Tristar 2 136.42
12 Ciara May Tristar 2 136.25
13 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
14 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
15 Lauren Noble Tristar 1 88.00
16 Matt Cooke Tristar 1 85.67
17 Josh Colotto Tristar 1 83.57
18 Gracie Wright Tristar 1 80.66
19 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
20 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
21 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
22 Alana Revley Tristar 1 67.84
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 254.35

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 264.97
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 312.96
2 Mark Wilson V40 3 264.97
3 Kenton Robbins V40 3 239.86
4 Lorna Watson V40 3 232.10
5 Charlotte Moore V40 3 219.82
6 Susie Foster V40 3 218.26
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 309.67
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 194.02
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 223.13
2 Shaun Sumner V30 3 193.27
3 Kenton Robbins V40 1 97.87

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 265.96
2 Sarah Weston V30 3 231.72
3 Charlotte Moore V40 3 213.23
4 Anne Lewis V50 3 172.78
5 Dave Burrows V30 2 172.76
6 Kenton Robbins V40 2 125.96
7 Beth Grogan Youth 1 84.14
8 Shaun Sumner V30 1 60.97
9 Susie Foster V40 1 59.45
10 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Martha Moore Junior 3 207.48
2 Joshua Weston Junior 2 156.33
3 Dominic Weston Junior 2 140.69
4 Peter Foster Junior 2 117.43
5 Alana Reveley Junior 1 63.73

Weekend Summary 19th/20th August

Another quiet weekend for Vikings over 19th and 20th August, with a handful of run events to report on.  There were, however, some missed results from previous weeks to report on, and some mid week results too.

The first missed result was Beth Grogan’s Goole Parkrun on 12th August.  Beth competed alongside a number of other Vikings that weekend, and posted an equally impressive finish time of 00:22:27 over the 5km race.  Good running Beth!

During the course of the week following the 12th, James Goodman and Shaun Sumner took on the latest in the Selby CC TT races, improving significantly on previous times with some personal bests.  James finished the TT in 00:28:06, and Shaun completed the race in 00:26:42.  A great couple of rides, well done!

Back to the weekend of the 19th/20th, and on the 19th there were more Parkrunners, with Charlotte Moore and Martha Moore both competing in the York Parkrun.  Charlotte and Martha finished the 5km in 00:28:36 and 00:28:34 respectively, to make some great moves in the Senior and Junior Run Championship standings.  Well done both!

Also on the 19th, James Goodman was back on his bike again taking on the York 100 Sportive.  James put in a great result, finishing 58th out of 354 riders in a time of 04:46:24., further extending his lead at the top of the Bike Championship standings in the process.  Well done James!

Into Sunday 20th, and Sarah Weston took on Escrick 10k in her 5th run event of the year.  Sarah finished the race in a very impressive 00:48:11, creeping ever closer to the top of the Run Championship standings with an improved score.  Great run Sarah well done!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 335.18
2 Rob Jamison V40 3 312.96
3 Colin Brown V50 3 309.67
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Mark Wilson V40 3 264.97
7 Shaun Sumner V30 3 264.74
8 Beth Grogan Youth 3 254.35
9 Kenton Robbins V40 3 239.86
10 Lorna Watson V40 3 232.10
11 Kath Cooke V50 3 220.57
12 Charlotte Moore V40 3 219.82
13 Susie Foster V40 3 218.26
14 Anne Lewis V50 3 194.02
15 James Goodman V30 2 170.08
16 Tim Wright V40 2 169.17
17 Pawel Celinski V30 2 168.27
18 Paul May V30 1 98.13
19 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 268.91
2 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
3 Dominic Weston Tristar 3 248.52
4 Joshua Weston Tristar 3 244.62
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 227.45
7 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
8 Ella Wright Tristar 2 161.73
9 Nyah May Tristar 2 155.49
10 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
11 Lucy Jamison Tristar 2 136.42
12 Ciara May Tristar 2 136.25
13 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
14 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
15 Lauren Noble Tristar 1 88.00
16 Matt Cooke Tristar 1 85.67
17 Josh Colotto Tristar 1 83.57
18 Gracie Wright Tristar 1 80.66
19 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
20 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
21 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
22 Alana Revley Tristar 1 67.84
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 254.35

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 264.97
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 312.96
2 Mark Wilson V40 3 264.97
3 Kenton Robbins V40 3 239.86
4 Lorna Watson V40 3 232.10
5 Charlotte Moore V40 3 219.82
6 Susie Foster V40 3 218.26
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 309.67
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 194.02
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 223.13
2 Shaun Sumner V30 3 193.27
3 Kenton Robbins V40 1 97.87

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 265.96
2 Sarah Weston V30 3 231.72
3 Charlotte Moore V40 3 213.23
4 Anne Lewis V50 3 172.78
5 Dave Burrows V30 2 161.42
6 Kenton Robbins V40 2 125.96
7 Beth Grogan Youth 1 84.14
8 Shaun Sumner V30 1 60.97
9 Susie Foster V40 1 59.45
10 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 2 156.33
2 Martha Moore Junior 2 143.28
3 Dominic Weston Junior 2 140.69
4 Peter Foster Junior 2 117.43

Weekend Summary 12th/13th August

It was a rare quiet weekend for the Vikings athletes over the weekend over 12th and 13th August, with not many events to report on.  Flying the club flag this weekend were Joshua Weston, Dominic Weston and Martha Moore, all out representing the junior section in Parkrun events.

Joshua and Dominic both raced at Goole Parkrun on Saturday, putting in some amazing times.  In a race containing 148 competitors of both senior and junior age groups, Joshua finished 24th in 00:23:32, and Dominic finished 40th in 00:24:54.  As would be expected with those results, Joshua and Dominic now occupy 1st and 2nd positions respectively in the Junior Run Championship for 2017.  Brilliant boys, well done!

Not to  be upstaged by the boys, Martha Moore took on the York Junior Parkrun on Sunday.  In a race containing 70 runners, Martha finished in 12th position in 00:09:49.  Martha has only posted 1 run so far in the Junior Run Championship standings, but has posted some very significant points with this first result.  She’ll be chasing the leaders down in no time running like that, well done Martha!

Results you can all be very proud of, great running!

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 335.18
2 Rob Jamison V40 3 312.96
3 Colin Brown V50 3 309.67
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Mark Wilson V40 3 264.97
7 Shaun Sumner V30 3 264.74
8 Beth Grogan Youth 3 254.35
9 Kenton Robbins V40 3 239.86
10 Lorna Watson V40 3 232.10
11 Kath Cooke V50 3 220.57
12 Charlotte Moore V40 3 219.82
13 Susie Foster V40 3 218.26
14 Anne Lewis V50 3 194.02
15 James Goodman V30 2 170.08
16 Tim Wright V40 2 169.17
17 Pawel Celinski V30 2 168.27
18 Paul May V30 1 98.13
19 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 268.91
2 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
3 Dominic Weston Tristar 3 248.52
4 Joshua Weston Tristar 3 244.62
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 227.45
7 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
8 Ella Wright Tristar 2 161.73
9 Nyah May Tristar 2 155.49
10 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
11 Lucy Jamison Tristar 2 136.42
12 Ciara May Tristar 2 136.25
13 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
14 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
15 Lauren Noble Tristar 1 88.00
16 Matt Cooke Tristar 1 85.67
17 Josh Colotto Tristar 1 83.57
18 Gracie Wright Tristar 1 80.66
19 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
20 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
21 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
22 Alana Revley Tristar 1 67.84
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 254.35

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 264.97
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 312.96
2 Mark Wilson V40 3 264.97
3 Kenton Robbins V40 3 239.86
4 Lorna Watson V40 3 232.10
5 Charlotte Moore V40 3 219.82
6 Susie Foster V40 3 218.26
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 309.67
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 194.02
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 207.45
2 Shaun Sumner V30 3 187.48
3 Kenton Robbins V40 1 97.87

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 265.96
2 Sarah Weston V30 3 215.51
3 Charlotte Moore V40 3 213.23
4 Anne Lewis V50 3 172.78
5 Dave Burrows V30 2 161.42
6 Kenton Robbins V40 2 125.96
7 Shaun Sumner V30 1 60.97
8 Susie Foster V40 1 59.45
9 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Joshua Weston Junior 2 156.33
2 Dominic Weston Junior 2 140.69
3 Peter Foster Junior 2 117.43
4 Martha Moore Junior 1 79.15

Weekend Summary 5th/6th August

Another busy weekend of Vikings races to report on!  This weekend was a mix of triathletes and runners, taking part in parkrun races on Saturday, and York 10k/Allerthorpe Classic Triathlon on Sunday.

On Saturday, Susie Foster, Sarah Weston, Peter Foster, Charlotte Moore and Mark Wilson all took part in Parkruns.

Susie, Sarah and Peter all headed to Goole to run, finishing their races in 00:32:10, 00:32:04 and 00:32:03 respectively.  Peter’s result saw him take the lead in the Junior Run Championship standings, well done Peter!  Well done’s to Susie and Sarah on their runs too.

At York Parkrun, Charlotte Moore took part in another busy York event, finishing her 5km run in 00:24:27.  Good running Charlotte!

At Pontefract Parkrun, Mark Wilson finished his 5km in a very impressive 00:21:58, finishing in 28th position.  Mark had also run Pontefract Parkrun on 1st July as well, which had been missed from the results.  His result then was 00:22:31.

On Sunday, Mark ran again, this time in York 10k.  Finishing in 00:45:49, Mark put in a very solid 10km time.  Mark had also competed in Leeds 10k on 9th July, which had been missed from the results.  Mark’s result in that race was 00:48:54.  The best 3 scores from those 4 runs put Mark in a commanding lead at the top of the Run Championship.  Well done Mark!

Also racing on Sunday were a number of Vikings at the ever popular Allerthorpe Classic Triathlon.  Steven Dews, Colin Brown, Shaun Sumner, Beth Grogan, and Pawel Celinski all took part in the Olympic distance race.  Their results were as follows:

  • Steven Dews – 02:14:06
  • Colin Brown – 02:25:05
  • Shaun Sumner – 02:38:03
  • Beth Grogan – 02:45:39
  • Pawel Celinski – 02:53:08

Some great results from all competing over the weekend, and lots of changes to report on in the club competition standings.

Swim, Bike, Run and Club Championship standings following the weekend as follows:

Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Steven Dews V30 3 335.18
2 Rob Jamison V40 3 312.96
3 Colin Brown V50 3 309.67
4 Dave Burrows V30 3 300.31
5 Sarah Weston V30 3 276.05
6 Mark Wilson V40 3 264.97
7 Shaun Sumner V30 3 264.74
8 Beth Grogan Youth 3 254.35
9 Kenton Robbins V40 3 239.86
10 Lorna Watson V40 3 232.10
11 Kath Cooke V50 3 220.57
12 Charlotte Moore V40 3 219.82
13 Susie Foster V40 3 218.26
14 Anne Lewis V50 3 194.02
15 James Goodman V30 2 170.08
16 Tim Wright V40 2 169.17
17 Pawel Celinski V30 2 168.27
18 Paul May V30 1 98.13
19 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
20 Ian Hopkinson V50 1 85.74
21 Heather Blakey V40 1 69.50

Junior Club Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Emma Forsyth Tristar 3 268.91
2 Olivia Bulmer Tristar 3 252.46
3 Dominic Weston Tristar 3 248.52
4 Joshua Weston Tristar 3 244.62
5 Martha Moore Tristar 3 243.96
6 Peter Foster Tristar 3 227.45
7 Finn Greenhouse Tristar 2 187.43
8 Ella Wright Tristar 2 161.73
9 Nyah May Tristar 2 155.49
10 Aryan Sharma Tristar 2 138.39
11 Lucy Jamison Tristar 2 136.42
12 Ciara May Tristar 2 136.25
13 Max Hargreaves Tristar 1 104.10
14 Ruby Mawson Tristar 1 96.73
15 Lauren Noble Tristar 1 88.00
16 Matt Cooke Tristar 1 85.67
17 Josh Colotto Tristar 1 83.57
18 Gracie Wright Tristar 1 80.66
19 Flynn Goddard Tristar 1 78.76
20 Mia Haendlmayer Tristar 1 76.87
21 Jocelyn Robbins Tristar 1 69.65
22 Alana Revley Tristar 1 67.84
23 Harry Blakey Tristar 1 66.57
24 Elsbeth Cooke Tristar 1 61.80

Youth Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Beth Grogan Youth 3 254.35

V30 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Dave Burrows V30 3 300.31
2 Sarah Weston V30 3 276.05
3 Shaun Sumner V30 3 264.97
5 James Goodman V30 2 170.08
6 Pawel Celinski V30 2 168.27
7 Paul May V30 1 98.13

V40 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Rob Jamison V40 3 312.96
2 Mark Wilson V40 3 264.97
3 Kenton Robbins V40 3 239.86
4 Lorna Watson V40 3 232.10
5 Charlotte Moore V40 3 219.82
6 Susie Foster V40 3 218.26
7 Tim Wright V40 2 169.17
8 Heather Blakey V40 1 69.50

V50 Age Group Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Colin Brown V50 3 309.67
2 Kath Cooke V50 3 220.57
3 Anne Lewis V50 3 194.02
4 Kurt Haendlmayer V50 1 98.11
5 Ian Hopkinson V50 1 85.74

Swim Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Barry Jones 1 64.33
2 Joanna Holmes 1 63.70
3 Campbell Watt 1 62.07

Bike Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 James Goodman V30 3 207.45
2 Shaun Sumner V30 3 187.48
3 Kenton Robbins V40 1 97.87

Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Mark Wilson V40 3 265.96
2 Sarah Weston V30 3 215.51
3 Charlotte Moore V40 3 213.23
4 Anne Lewis V50 3 172.78
5 Dave Burrows V30 2 161.42
6 Kenton Robbins V40 2 125.96
7 Shaun Sumner V30 1 60.97
8 Susie Foster V40 1 59.45
9 Lorna Watson V40 1 58.02

Junior Run Championship

Position Entrant Age Group Event Count Total Points
1 Peter Foster Junior 2 117.43
2 Joshua Weston Junior 1 76.07
3 Dominic Weston Junior 1 64.83